Gotický hrad z konce 13. století, vystavěný pány z Janovic a Klenové. V 17. stol. bylo na předhradí již pustého hradu vystavěno nové sídlo. V 19. století pseudogoticky upraven. Dnes se zde nachází galerie výtvarného umění.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 11/2006
Vstupné: Dospělí: 70,- Kč Děti, důchodci, studenti: 30,- Kč Prohlídka s průvodcem zahrnuje hrad a stálou expozici v přízemí zámku, platí i pro jednu návštěvu Galerie U Bílého jednorožce a Kostela sv. Vavřince v Klatovech. Hrad a dočasné výstavy (sýpka, zámek) je možno procházet volně bez průvodce. Prohlídky začínají každou půl hodinu, trvají cca 40 minut (prodej posledních lístků 45 min. před koncem návštěvní doby) a jsou v češtině.
http://www.gkk.cz, 22.5. 2008
historie

Kombinace historické architektury (zřícenina gotického hradu, zámek v historizujícím slohu), zasazené do krásné krajiny Pošumaví, s moderními výtvarnými projevy. První zmínka o hradu z r. 1287 (z 13. století hranolová věž), zámecký palác ze 14. a 15. století. V 15. století vybudováno mohutné vnější opevnění, z 16. století pochází renesanční křídlo. Od 17. století hrad chátrá. V 19. století na jihu zasypán příkop, podél vnějšího opevnění vyzdvižen zámek v historizujícím slohu (po 1832, hrabě Stadion-Thannhausen) a hradní ruina romanticky upravena. Za dalšího majitele V. Veitha zámek dekorativně vyzdoben J. Navrátilem. Galerie se orientuje především na soudobé umění české i zahraniční v širokém spektru od klasických forem (malba, socha), přes fotografii, architekturu až po nová média, v exteriéru se pak nachází sochařský park. Kromě dočasných výstav pořádá mezinárodní umělecká sympozia (Mapování prostoru, Doteky). Výstavy…  číst dále

28.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys hradu
© J. Úlovec podle F. Kašičky (in J. Úlovec: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, Praha 2004)
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Klenová

Místa v okolí

 sýpka
 kaple sv. Felixe
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Veselí
 Opálka
 Týnec
 Loreta
 Kouskova Lhota
 štola Loreta
 Bezděkov
 Běhařov
 Lomec
 kostel sv. Václava
 Sohostov
 Markéta
 Koryta
 Beňovy
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Dobrá Voda
 Luby
 Hořákov
 Tupadelské skály
 Dešenice
 kostel sv. Anny
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 synagoga
 Újezdec
 Březí
 Sobětice
 Tetětice
 Tupadly
 boží muka
 Černá věž
 kaple sv. Isidora
 radnice
 synagoga
 Bílá věž
 Srbice
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Čachrov
 Pajrek
 kostel sv. Michala
 Podolí
 židovský hřbitov
 Drslavice
 Mochtín
 Těšetiny
 Úsilov
 kostel sv. Wolfganga
 Svrčovec
 Nový Čestín
 kostel sv. Markéty
 Hradiště
 Štěpánovice
 Boříkovy
 Malonice
 Újezd u Štěpánovic
 Komošín
 Nemilkov
 Dolany
 Obytce
 kaple sv. Anny
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Pušperk
 kaple sv. Václava
 Mlázovy
 Koráb
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Ruchomperk
 U Žižků
 Habartice
 Lázeň
 Velhartice
 Ujčín
 rozhledna Bolfánek
 Nový Herštejn
 Kokšín
 Příkopy
 Předslav
 Měcholupy
 Javorná
 Hlavňovice
 Chocomyšl
 Rýzmberk
 Netřeby
 Němčice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
Kontaktní informace
Galerie Klatovy / Klenová
Klenová 1
340 21 Janovice nad Úhlavou
Tel: 376 392 208; 602 489 097
http://www.gkk.cz
info@gkk.cz
Základní informace místa
ID místa: 377
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama