Pův. raně gotický kostel byl postaven v 1. pol. 13. stol. (portál z let 1240-50), ač zmiňován až r. 1352. Pozdějšími přestavbami setřen gotický ráz - v l. 1611, 1724, 1767-68 a r. 1809 (přistavěna věž). R. 1989 zchátralý, postupně opravován v l. 1999 a 2005. V kostele barokní oltář z r. 1727.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 01/2006
V severní části obce Předslav, nad hřištěm a bývalou tvrzí, stojí kostel sv. Jakuba Většího, obklopený hřbitovem. Kostel stojí na nejvyšším místě obce a tvoří dominantu širokého okolí. Pod kostelem začíná lipová alej, která spojuje Předslav s Otínem, zřejmě z doby, kdy Předslav byla v majetku Karla Albrechta Příchovského z Příchovic, který ji spolu s Mlázovy připojil k Otínu.
L.P., 16.4. 2006
popis

Kostel je jednolodní, obdélný, s věží a s přistaveným šnekovým schodištěm v západním průčelí, s pětiboce uzavřeným presbytářem a dvěma bočními trojboce uzavřenými kaplemi. Loď je sklenuta jedním polem křížové žebrové klenby a nad kruchtou valenou klenbou s lunetami, presbytář je sklenut křížovou klenbou (bez žeber). Při požáru r. 1965 shořel hlavní oltář v novorománském stylu, z jiného kostela byl poté dovezen barokní oltář Panny Marie z roku 1727. Další zařízení kostela je převážně z 19. stol.

L.P., E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kolektiv, Academia 1980; http://predslav.cz, 16.4. 2006

historie

Historie kostela

Pův. raně gotický kostel sv. Jakuba Většího byl postaven v 1. polovině 13. století, ač je písemně potvrzen až v roce 1352. Portál původního hlavního vchodu pochází z let 1240-1250. Zajímavostí je, že kostel byl postaven na tzv. "obětišti" Keltů, keltském obřadním místě, které Keltové pečlivě vybírali, na kterém se setkává zemská a kosmická energie. Původně farní kostel byl v 17. století připojen jako filiální k Němčicím, od r. 1788 opět farní. Kostel byl opakovaně přestavován; při přestavbách zcela zanikla jeho gotická podoba. Přestavby proběhly roku 1611, 1724, v letech 1767-68 a roku 1809, kdy byla také přistavěna věž tehdejší majitelem Otína, velkostatkářem JUDr. Janem Měchurou. Za 1. světové války r. 1917 byly zrekvírovány dva ze tří zvonů, ponechán byl největší zvon z roku 1539. Nové zvony byly pořízeny r. 1931. Za 2. světové války, roku 1943, byly zvony opět zabaveny (odvezeny do Škodovky v Plzni) a to všechny, ale největší…  číst dále

L.P., E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kolektiv, Academia 1980; http://predslav.cz, 16.4. 2006

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Předslav

Místa v okolí

 Předslav
 Měcholupy
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Němčice
 kostel sv. Jiljí
 Štěpánovice
 Kokšín
 Švihov
 radnice
 Obytce
 fara
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Komošín
 městské opevnění
 Červené Poříčí
 synagoga
 Bílá věž
 radnice
 Černá věž
 boží muka
 Habartice
 Dolany
 Svrčovec
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Sobětice
 kostel sv. Martina
 Luby
 Beňovy
 kostel sv. Prokopa
 Mochtín
 Nový Čestín
 kostel sv. Matěje
 Skála
 Újezdec
 Kratice
 Ježovy
 Tupadly
 Újezd
 Lomec
 Tupadelské skály
 Drslavice
 Srbice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Blažeje
 Těšetiny
 Plánice
 štola Loreta
 Lužany
 Žinkovy
 Loreta
 Lázně Letiny
 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Lovčice
 Bezděkov
 Koryta
 kaple sv. Anny
 Roupov
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 kostel sv. Prokopa
 Příchovice
 Hradiště
 Skočice
 Týnec
 Křenice
 kostel sv. Markéty
 Kouskova Lhota
 Boříkovy
 U Žižků
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Sohostov
 židovský hřbitov
 Pušperk
 Prádlo
 Kožich
 synagoga
 Ptenín
 Řenče
 Poustevna
 Mlázovy
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 kaple sv. Felixe
 Zavlekov
 sýpka
 Klenová
 Hluboká
 Chocenice
 Chocenice
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Markéta
 Dvořec
 Běhařov
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Nalžovy
 Hradiště
 synagoga
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Předslav
sloučeno pod
Farnost Plánice
Kostelní 109
340 34 Plánice
Tel: +420 376 394 008
fr_jozef@poczta.onet.pl
Základní informace místa
ID místa: 4157
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama