Pův. raně gotický kostel byl postaven v 1. pol. 13. stol. (portál z let 1240-50), ač zmiňován až r. 1352. Pozdějšími přestavbami setřen gotický ráz - v l. 1611, 1724, 1767-68 a r. 1809 (přistavěna věž). R. 1989 zchátralý, postupně opravován v l. 1999 a 2005. V kostele barokní oltář z r. 1727.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 01/2006
V severní části obce Předslav, nad hřištěm a bývalou tvrzí, stojí kostel sv. Jakuba Většího, obklopený hřbitovem. Kostel stojí na nejvyšším místě obce a tvoří dominantu širokého okolí. Pod kostelem začíná lipová alej, která spojuje Předslav s Otínem, zřejmě z doby, kdy Předslav byla v majetku Karla Albrechta Příchovského z Příchovic, který ji spolu s Mlázovy připojil k Otínu.
L.P., 16.4. 2006
popis

Kostel je jednolodní, obdélný, s věží a s přistaveným šnekovým schodištěm v západním průčelí, s pětiboce uzavřeným presbytářem a dvěma bočními trojboce uzavřenými kaplemi. Loď je sklenuta jedním polem křížové žebrové klenby a nad kruchtou valenou klenbou s lunetami, presbytář je sklenut křížovou klenbou (bez žeber). Při požáru r. 1965 shořel hlavní oltář v novorománském stylu, z jiného kostela byl poté dovezen barokní oltář Panny Marie z roku 1727. Další zařízení kostela je převážně z 19. stol.

L.P., E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kolektiv, Academia 1980; http://predslav.cz, 16.4. 2006

historie

Historie kostela

Pův. raně gotický kostel sv. Jakuba Většího byl postaven v 1. polovině 13. století, ač je písemně potvrzen až v roce 1352. Portál původního hlavního vchodu pochází z let 1240-1250. Zajímavostí je, že kostel byl postaven na tzv. "obětišti" Keltů, keltském obřadním místě, které Keltové pečlivě vybírali, na kterém se setkává zemská a kosmická energie. Původně farní kostel byl v 17. století připojen jako filiální k Němčicím, od r. 1788 opět farní. Kostel byl opakovaně přestavován; při přestavbách zcela zanikla jeho gotická podoba. Přestavby proběhly roku 1611, 1724, v letech 1767-68 a roku 1809, kdy byla také přistavěna věž tehdejší majitelem Otína, velkostatkářem JUDr. Janem Měchurou. Za 1. světové války r. 1917 byly zrekvírovány dva ze tří zvonů, ponechán byl největší zvon z roku 1539. Nové zvony byly pořízeny r. 1931. Za 2. světové války, roku 1943, byly zvony opět zabaveny (odvezeny do Škodovky v Plzni) a to všechny, ale největší…  číst dále

L.P., E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kolektiv, Academia 1980; http://predslav.cz, 16.4. 2006

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Předslav

Místa v okolí

 Předslav
 Měcholupy
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Němčice
 kostel sv. Jiljí
 Štěpánovice
 Kokšín
 radnice
 Obytce
 Švihov
 fara
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 městské opevnění
 Komošín
 synagoga
 Bílá věž
 Červené Poříčí
 radnice
 Černá věž
 boží muka
 Habartice
 Dolany
 Svrčovec
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Sobětice
 kostel sv. Martina
 Luby
 Beňovy
 kostel sv. Prokopa
 Mochtín
 Nový Čestín
 kostel sv. Matěje
 Skála
 Újezdec
 Kratice
 Ježovy
 Tupadly
 Újezd
 Lomec
 Tupadelské skály
 Srbice
 Drslavice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Blažeje
 Těšetiny
 Plánice
 štola Loreta
 Lužany
 Žinkovy
 Loreta
 Lázně Letiny
 kostel sv. Václava
 Potenštejn
 Lovčice
 Bezděkov
 Koryta
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 kostel sv. Prokopa
 Roupov
 Příchovice
 Hradiště
 Skočice
 Týnec
 Křenice
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Markéty
 Boříkovy
 Lázeň
 U Žižků
 židovský hřbitov
 rozhledna Bolfánek
 Sohostov
 Prádlo
 Pušperk
 Kožich
 synagoga
 Ptenín
 Řenče
 Poustevna
 Mlázovy
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Zavlekov
 Klenová
 Hluboká
 Chocenice
 Chocenice
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Markéta
 Dvořec
 Běhařov
 Ballymote
 Nalžovy
 Hradiště
 synagoga
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Předslav
sloučeno pod
Farnost Plánice
Kostelní 109
340 34 Plánice
Tel: +420 376 394 008
fr_jozef@poczta.onet.pl
Základní informace místa
ID místa: 4157
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama