Pův. raně gotický kostel byl postaven v 1. pol. 13. stol. (portál z let 1240-50), ač zmiňován až r. 1352. Pozdějšími přestavbami setřen gotický ráz - v l. 1611, 1724, 1767-68 a r. 1809 (přistavěna věž). R. 1989 zchátralý, postupně opravován v l. 1999 a 2005. V kostele barokní oltář z r. 1727.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 01/2006
V severní části obce Předslav, nad hřištěm a bývalou tvrzí, stojí kostel sv. Jakuba Většího, obklopený hřbitovem. Kostel stojí na nejvyšším místě obce a tvoří dominantu širokého okolí. Pod kostelem začíná lipová alej, která spojuje Předslav s Otínem, zřejmě z doby, kdy Předslav byla v majetku Karla Albrechta Příchovského z Příchovic, který ji spolu s Mlázovy připojil k Otínu.
L.P., 16.4. 2006
popis

Kostel je jednolodní, obdélný, s věží a s přistaveným šnekovým schodištěm v západním průčelí, s pětiboce uzavřeným presbytářem a dvěma bočními trojboce uzavřenými kaplemi. Loď je sklenuta jedním polem křížové žebrové klenby a nad kruchtou valenou klenbou s lunetami, presbytář je sklenut křížovou klenbou (bez žeber). Při požáru r. 1965 shořel hlavní oltář v novorománském stylu, z jiného kostela byl poté dovezen barokní oltář Panny Marie z roku 1727. Další zařízení kostela je převážně z 19. stol.

L.P., E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kolektiv, Academia 1980; http://predslav.cz, 16.4. 2006

historie

Historie kostela

Pův. raně gotický kostel sv. Jakuba Většího byl postaven v 1. polovině 13. století, ač je písemně potvrzen až v roce 1352. Portál původního hlavního vchodu pochází z let 1240-1250. Zajímavostí je, že kostel byl postaven na tzv. "obětišti" Keltů, keltském obřadním místě, které Keltové pečlivě vybírali, na kterém se setkává zemská a kosmická energie. Původně farní kostel byl v 17. století připojen jako filiální k Němčicím, od r. 1788 opět farní. Kostel byl opakovaně přestavován; při přestavbách zcela zanikla jeho gotická podoba. Přestavby proběhly roku 1611, 1724, v letech 1767-68 a roku 1809, kdy byla také přistavěna věž tehdejší majitelem Otína, velkostatkářem JUDr. Janem Měchurou. Za 1. světové války r. 1917 byly zrekvírovány dva ze tří zvonů, ponechán byl největší zvon z roku 1539. Nové zvony byly pořízeny r. 1931. Za 2. světové války, roku 1943, byly zvony opět zabaveny (odvezeny do Škodovky v Plzni) a to všechny, ale největší…  číst dále

L.P., E. Horáková podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kolektiv, Academia 1980; http://predslav.cz, 16.4. 2006

Další texty historie

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Předslav

Místa v okolí

 Předslav
 Měcholupy
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Němčice
 kostel sv. Jiljí
 Štěpánovice
 Kokšín
 radnice
 Švihov
 Obytce
 fara
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 městské opevnění
 Komošín
 synagoga
 Bílá věž
 Červené Poříčí
 radnice
 Černá věž
 boží muka
 Habartice
 Dolany
 Svrčovec
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Sobětice
 kostel sv. Martina
 Luby
 Beňovy
 kostel sv. Prokopa
 Mochtín
 Nový Čestín
 kostel sv. Matěje
 Skála
 Újezdec
 Kratice
 Ježovy
 Tupadly
 Újezd
 kostel sv. Blažeje
 Lomec
 Tupadelské skály
 Drslavice
 Srbice
 kostel sv. Václava
 Těšetiny
 Plánice
 Lužany
 Žinkovy
 štola Loreta
 Loreta
 Lázně Letiny
 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Lovčice
 Koryta
 kaple sv. Anny
 Bezděkov
 kaple sv. Anny
 Roupov
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 kostel sv. Prokopa
 Příchovice
 Hradiště
 Skočice
 Týnec
 Křenice
 kostel sv. Markéty
 Kouskova Lhota
 Boříkovy
 U Žižků
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 židovský hřbitov
 Sohostov
 Pušperk
 Prádlo
 Kožich
 Ptenín
 Řenče
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Vlčkovice
 Poustevna
 Mlázovy
 Veselí
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Zavlekov
 Klenová
 Hluboká
 Chocenice
 Chocenice
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Markéta
 Dvořec
 Chejlava
 Běhařov
 Ballymotte
 Nalžovy
 lesopark Prašivice
 Hradiště
 synagoga
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Předslav
sloučeno pod
Farnost Plánice
Kostelní 109
340 34 Plánice
Tel: +420 376 394 008
fr_jozef@poczta.onet.pl
Základní informace místa
ID místa: 4157
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama