Původní gotická tvrz byla přestavěna renesančně. Konečnou podobu získal zámek při v l. 1848–53, kdy byl přestavěn pseudorománsky, pseudogoticky a některé části i pseudobarokně, díky čemuž je bez umělecké hodnoty.
Hlavní obrázek místa
Severní průčelí
© romana procházková, 12/2011
Obec Bystřice nad Úhlavou, místní část města Nýrsko, se nachází 2 km severně od Nýrska a 15 km jihozápadně od Klatov. Zámek leží v severní části obce, na pokraji parku, který se rozprostírá až k řece Úhlavě.
Pavel Vítek, 26.11. 2007
turistické

Zpřístupnění objektu

V červenci 2011 byla dokončena první část rozsáhlé rekonstrukce objektu a pro veřejnost je přístupná expozice dobového mobiliáře. V areálu zámku se konal první svatební obřad, další zájemci mohou tuto nabídku také využít.

Romana Procházková , 7.7. 2011

popis

Zámek je dvoupatrová budova obdélníkového půdorysu s bočním křídlem. Do zámku se vcházelo jednoposchoďovou pseudogotickou branou. Nad ní je umístěn hohenzollernský erb. Při přestavbě v letech 1848–52 byla severovýchodně od zámku vystavěna velká vstupní věž s průjezdem. U zámku se zachoval zbytek bašty z původní tvrze. V zámku byl původně velký zrcadlový sál a zámecká kaple. Za zámkem se rozprostírala květinová zahrada, která směrem k řece Úhlavě přecházela v anglický park. Současná podoba zámku je ve stavu, do jakého ho přivedlo hospodaření naší socialistické armády v druhé polovině 20. století. Znamená to, že zámek je ve značně zchátralém stavu.

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, 1999, 26.11. 2007

historie

První zmínka o tvrzi v Bystřici nad Úhlavou se objevuje již roku 1339. V roce 1444 byla pozdně goticky přestavěna a při té příležitosti rozšířena tak, že se v kupné smlouvě z roku 1490 uvádí jako hrad. Renesančními úpravami prošel v druhé polovině 16. století, nebo začátkem století 17. Současnou podobu zámku stavba získala při přestavbě v letech 1848 – 1853, kdy byl majitelem Karel Antonín kníže z Hohenzollern-Sigmaringen. Přestavba byla provedena v pseudorománském a pseudogotickém stylu, některé části jsou i pseudobarokní. Díky této nezvyklé slohové kombinaci je zámek bez umělecké hodnoty. Hohenzollernové vlastnili zámek až do roku 1945, kdy jim byl jako občanům německé národnosti zkonfiskován. V padesátých letech 20. století v něm byla zřízena kasárna.

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, 1999, 26.11. 2007

Půdorys místa

Situační plán, Bystřice nad Úhlavou, situační plán zámku bez rozlišení stáří zděných konstrukcí. Kresba autor.
Úlovec J.: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004
Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • červenec 2001

    Byla dokončena první část rozsáhlé rekonstrukce objektu a pro veřejnost je přístupná expozice dobového mobiliáře.

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Bystřice nad Úhlavou

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Pajrek
 Dešenice
 synagoga
 Běhařov
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Dobrá Voda
 Opálka
 Markéta
 Veselí
 Klenová
 Janovice nad Úhlavou
 sýpka
 synagoga
 kaple sv. Felixe
 kostel sv. Wolfganga
 židovský hřbitov
 Sohostov
 Týnec
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Koryta
 Úsilov
 Kouskova Lhota
 Březí
 Loreta
 štola Loreta
 Hořákov
 Lomec
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Koráb
 Běšiny
 Běšiny
 kostel sv. Anny
 Tupadelské skály
 boží muka
 Běšiny
 Čachrov
 Beňovy
 Tupadly
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Drslavice
 kostel sv. Markéty
 Luby
 Nový Herštejn
 Příkopy
 boží muka
 Újezdec
 radnice
 Černá věž
 Rýzmberk
 Pušperk
 Sobětice
 synagoga
 Podolí
 Ruchomperk
 Bílá věž
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Anny
 Srbice
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 Pancíř
 Mochtín
 gloriet Klobouk
 Štěpánovice
 Komošín
 Dolany
 Lomeček
 Újezd u Štěpánovic
 Javorná
Kontaktní informace
Zámek Bystřice nad Úhlavou
Bystřice nad Úhlavou čp.1
340 22 Nýrsko

Vlastník:
SD corporation s r.o.
Valcha 139
30100 Plzeň
http://zamekbystricenaduhlavou.cz
bystricenaduhlavou@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 1302
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama