Původně gotický hrazený farní kostel obce Beňovy ze 13. století. Z opevnění se zachovaly náznaky příkopu a valu. V letech 1735–1748 byl radikálně přestavěn do prosté barokní podoby. V interiéru dva oltáře z poloviny 18. století, lavice z konce 17. století a varhany z počátku 18. století.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihu
© Milan Caha 03/2011
Původně hrazený farní kostel obce Beňovy, jednoho z nejstarších sídel na Klatovsku. Z opevnění se zachovaly terénní náznaky příkopu a valu na západě a severu. Kostel byl postaven ve 13. století v gotickém slohu. V letech 1735–1748 byl radikálně přestavěn do velmi jednoduché barokní podoby. Je jednolodní, obdélníkový, s prostou, nezdobnou barokní fasádou. V interiéru jsou dva oltáře z poloviny 18. století, lavice z konce 17. století a varhany z počátku 18. století.
© Milan Caha (zdroj:Poche E.: Umělecké památky Čech (K-O), Academia Praha 1978), 12.1. 2012

Půdorys místa

půdorys kostela
© Ferdinand Vaněk, Karel Hostaš, František Adolf Borovský: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 07 Politický okres klatovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Beňovy

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 boží muka
 Beňovy
 synagoga
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 kostel sv. Michala
 Bílá věž
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Lomec
 Tupadelské skály
 Tupadly
 kostel sv. Václava
 Luby
 Bezděkov
 Svrčovec
 Štěpánovice
 Koryta
 Sobětice
 štola Loreta
 Loreta
 Drslavice
 Komošín
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Týnec
 Dolany
 Sohostov
 Újezdec
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 Kouskova Lhota
 kaple sv. Felixe
 Srbice
 sýpka
 kostel sv. Markéty
 Mochtín
 Klenová
 Obytce
 Kokšín
 Nový Čestín
 židovský hřbitov
 Těšetiny
 Předslav
 Markéta
 Měcholupy
 Dvořec
 Švihov
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Pušperk
 Běhařov
 fara
 kostel sv. Václava
 U Žižků
 Habartice
 Opálka
 Lázeň
 Úsilov
 Dobrá Voda
 rozhledna Bolfánek
 židovský hřbitov
 Hradiště
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Ježovy
 Boříkovy
 Podolí
 Červené Poříčí
 Ruchomperk
 Hořákov
 Němčice
 Chocomyšl
 Bystřice nad Úhlavou
 Křenice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Zichov
 Březí
 Mlázovy
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Měčín
 Koráb
 Malonice
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 synagoga
 Čachrov
 židovský hřbitov
 Nový Herštejn
 kostel sv. Blažeje
 Dešenice
 synagoga
 Plánice
 kostel sv. Prokopa
 Netřeby
 Nemilkov
 Ptenín
 Pajrek
 Kolinec
 Ujčín
 židovský hřbitov
 Kanice
 židovský hřbitov
 Květkovice
 Velhartice
 kaple Panny Marie
 Mokrosuky
 Kašovice
 Lázně Letiny
Základní informace místa
ID místa: 9807
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama