Kaple sv. Vojtěcha gotického původu upravovaná barokně v 18. stol. Na věži zvon z r. 1710. U jižní vnější stěny presbytáře se nachází velký kámen s lidovým deskovým obrazem sv. Vojtěcha nad ním. Kaple nyní nepřístupná s výjimkou dne místní pouti.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Vojtěcha
Celkový pohled
© Romana Demjan, 04/2015
Starobylá ves Petrovice je prvně doložena již r. 1245. Nyní má přes 150 obyvatel a je místní částí města Měčín. Vsí, která leží mimo železniční síť, prochází silnice II/191 z Nepomuku do Klatov. Z ní tu vychází ještě silnice II/182 do Stodu. Kaple sv. Vojtěcha se nalézá na mírném návrší. V důsledku rozparcelování panského dvora k ní nevede žádná přístupová cesta a je tedy veřejnosti nepřístupná. Pouze jeden den v roce, kdy se koná pouť, je možný přístup kolem bývalé tvrze a po soukromé cestě dvou sousedních nemovitostí.
Romana Demjan, 19.4. 2015
historie

Kaple sv. Vojtěcha v Petrovicích, někdy označovaná jako kostel, je gotická stavba nevelkých rozměrů (18,8 x 8,3 m). Údaje o době jejího založení se však v různých pramenech značně rozcházejí. Podle některých byla postavena ve 2. polovině 15. stol., podle jiných je původem již raně gotická, snad z přelomu 13. a 14. stol. Tak je zmiňována i na webových stránkách města Měčín a v dalších textech. Raně gotický původ podporuje skutečnost, že ves je doložena již v 1. polovině 13. stol. zřejmě jako rytířské sídlo, které by těžko bylo dvě staletí bez církevní stavby. Kaple byla v 18. stol. barokně přestavěna. Z 1. čtvrtiny 18. stol. pochází také její vnitřní zařízení. Nyní je to jednolodní obdélná stavba s užším obdélným presbytářem a obdélnou sakristií po severní straně. V západním průčelí nad vchodem je štítová zeď, v jejímž středu se nachází nevelká zvonice s jehlancovou střechou. Podélné strany kostela jsou opatřeny…  číst dále

Romana Demjan (zdroj: Soupis památek, politický okres přeštický (1907), citováno dle: http://depositum.cz/strany/pamatky/original/151/80), redakčně upravil Jiří Špaček, 19.4. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Hostaš, Ferdinand Vaněk: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 25 Politický okres přeštický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1907
Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Petrovice

Místa v okolí

 Petrovice
 Němčice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 Měcholupy
 Předslav
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 Kratice
 Potenštejn
 Habartice
 Lovčice
 Obytce
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Lázně Letiny
 kostel sv. Matěje
 Újezd
 kostel sv. Prokopa
 Prádlo
 kostel sv. Jiljí
 Poustevna
 Skála
 Újezd u Štěpánovic
 radnice
 Švihov
 fara
 kostel sv. Václava
 Štěpánovice
 Červené Poříčí
 Kokšín
 židovský hřbitov
 Nový Čestín
 kostel sv. Michala
 městské opevnění
 Mochtín
 Bílá věž
 kaple sv. Vojtěcha
 radnice
 synagoga
 Černá věž
 Sobětice
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 Chocenice
 boží muka
 Chocenice
 Těšetiny
 Luby
 Komošín
 Srbice
 Újezdec
 Kožich
 boží muka
 Lužany
 Dolany
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Svrčovec
 Příchovice
 Zavlekov
 Hluboká
 Hradiště
 Beňovy
 Řenče
 Boříkovy
 židovský hřbitov
 Lomec
 boží muka
 Skočice
 štola Loreta
 Ježovy
 kostel sv. Vavřince
 Loreta
 Tupadly
 kaple sv. Anny
 Ballymotte
 Tupadelské skály
 Roupov
 lesopark Prašivice
 kostel sv. Václava
 Hradiště
 Nalžovy
 Kouskova Lhota
 synagoga
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Týnec
 Bezděkov
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
Základní informace místa
ID místa: 12141
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama