Kaple sv. Vojtěcha gotického původu upravovaná barokně v 18. stol. Na věži zvon z r. 1710. U jižní vnější stěny presbytáře se nachází velký kámen s lidovým deskovým obrazem sv. Vojtěcha nad ním. Kaple nyní nepřístupná s výjimkou dne místní pouti.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Vojtěcha
Celkový pohled
© Romana Demjan, 04/2015
Starobylá ves Petrovice je prvně doložena již r. 1245. Nyní má přes 150 obyvatel a je místní částí města Měčín. Vsí, která leží mimo železniční síť, prochází silnice II/191 z Nepomuku do Klatov. Z ní tu vychází ještě silnice II/182 do Stodu. Kaple sv. Vojtěcha se nalézá na mírném návrší. V důsledku rozparcelování panského dvora k ní nevede žádná přístupová cesta a je tedy veřejnosti nepřístupná. Pouze jeden den v roce, kdy se koná pouť, je možný přístup kolem bývalé tvrze a po soukromé cestě dvou sousedních nemovitostí.
Romana Demjan, 19.4. 2015
historie

Kaple sv. Vojtěcha v Petrovicích, někdy označovaná jako kostel, je gotická stavba nevelkých rozměrů (18,8 x 8,3 m). Údaje o době jejího založení se však v různých pramenech značně rozcházejí. Podle některých byla postavena ve 2. polovině 15. stol., podle jiných je původem již raně gotická, snad z přelomu 13. a 14. stol. Tak je zmiňována i na webových stránkách města Měčín a v dalších textech. Raně gotický původ podporuje skutečnost, že ves je doložena již v 1. polovině 13. stol. zřejmě jako rytířské sídlo, které by těžko bylo dvě staletí bez církevní stavby. Kaple byla v 18. stol. barokně přestavěna. Z 1. čtvrtiny 18. stol. pochází také její vnitřní zařízení. Nyní je to jednolodní obdélná stavba s užším obdélným presbytářem a obdélnou sakristií po severní straně. V západním průčelí nad vchodem je štítová zeď, v jejímž středu se nachází nevelká zvonice s jehlancovou střechou. Podélné strany kostela jsou opatřeny…  číst dále

Romana Demjan (zdroj: Soupis památek, politický okres přeštický (1907), citováno dle: http://depositum.cz/strany/pamatky/original/151/80), redakčně upravil Jiří Špaček, 19.4. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Hostaš, Ferdinand Vaněk: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 25 Politický okres přeštický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1907
Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Petrovice

Místa v okolí

 Petrovice
 Němčice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 Měcholupy
 Předslav
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 Potenštejn
 Kratice
 Habartice
 kostel sv. Blažeje
 Lovčice
 Obytce
 Plánice
 Lázně Letiny
 kostel sv. Matěje
 Újezd
 kostel sv. Prokopa
 Prádlo
 Poustevna
 kostel sv. Jiljí
 Skála
 Újezd u Štěpánovic
 Švihov
 radnice
 Kokšín
 Červené Poříčí
 Štěpánovice
 kostel sv. Václava
 fara
 židovský hřbitov
 Nový Čestín
 dům U České lípy
 kostel sv. Michala
 Mochtín
 městské opevnění
 Bílá věž
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Sobětice
 Černá věž
 synagoga
 radnice
 Zelenohorská pošta
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 Chocenice
 pamětní kámen
 sousoší Piety
 Chocenice
 boží muka
 Těšetiny
 Luby
 Komošín
 Újezdec
 Srbice
 Dolany
 Lužany
 boží muka
 Kožich
 Chejlava
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Příchovice
 Svrčovec
 Zavlekov
 Hluboká
 Hradiště
 Řenče
 Beňovy
 Boříkovy
 židovský hřbitov
 Vlčkovice
 Lomec
 boží muka
 Skočice
 Ježovy
 štola Loreta
 Loreta
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Tupadly
 Ballymotte
 Roupov
 Tupadelské skály
 kostel sv. Václava
 lesopark Prašivice
 Nalžovy
 Hradiště
 Kouskova Lhota
 synagoga
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Bezděkov
 Týnec
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
Základní informace místa
ID místa: 12141
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama