Barokní jednolodní kostel s půlkruhovým závěrem a hranolovou věží v průčelí postaven r. 1642, několikrát přestavován. Značně poškozen požárem r. 1957. Oprava trvala až do 70. let 20. století. Při ní změnila vzhled kostelní věž, která měla původně cibulovou báň. Nad hlavním portálem erby stavebníků.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Filipa a Jakuba v Janově
© Pavel Vítek 10/2014
Obec Janov se nachází 7 km jihovýchodně od Litomyšle a 13 km severozápadně od Svitav. Okolo obce vede silnice I/35 spojující Hradec Králové s Olomoucí. Nejbližší vlaková stanice se nachází v Litomyšli. Obcí prochází cyklotrasa č. 182, spojující Moravskou Třebovou s Chocní. Kostel sv. Filipa a Jakuba najdeme v centru obce a díky své věži není k přehlédnutí.
Pavel Vítek, 27.11. 2014
popis

Kostel sv. Filipa a Jakuba v Janově je jednolodní stavba zakončená půlkruhovým presbytářem. Sakristie je přistavěna na severní straně kostela. Zařízení kostela je novodobě, protože starší zařízení bylo zničeno při požáru kostela roku 1957. U brány na hřbitov a ke kostelu barokní sochy sv. Filipa a sv. Jakuba. Nad hlavním kostelním portálem kamenné erby vrchnosti, které obec náležela.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.janov-sy.cz/kostel-vez-a-zvony-pg44.php, 27.11. 2014

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1347. První kostel v obci se připomíná již v roce 1350, stál však na jiném místě než kostel současný a zničen byl za husitských válek. V blíže neurčené době byla postavena nová svatyně již v dnešní lokalitě. Během svého trvání prošla několika přestavbami, většinou z důvodu nějaké kalamity. Stalo se tak v letech 1672 a 1691. V roce 1710 však dokumenty již hovoří o novém kostele v Janově. Ten byl následně v letech 1726 až 1727 a ještě roku 1805, kdy ho zasáhl velký požár, přestavován. Tehdy věž i původní barokní loď přišly o krovy a bylo zničeno téměř veškeré vnitřní zařízení. Přesto se podařilo kostel opravit. Po roce 1948 začal kostel velmi rychle chátrat. Dílo zkázy bylo dovršeno požárem v roce 1957. Oheň prý tenkrát přeskočil z hořícího kravína JZD na věž. Oprava trvala dlouhou řadu let, v podstatě až do sedmdesátých let 20. století. Při…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.janov-sy.cz/kostel-vez-a-zvony-pg44.php, 27.11. 2014

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Janov

Místa v okolí

 Mendryka
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 hradiště Hrutov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Kozlovský kopec
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Lidový dům
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Litomyšl
 kaple
 stará radnice
 Regionální muzeum
 Smetanův dům
 kamenný most
 kaplička
 katovna
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Karle
 Hvězda
 kostel sv. Jiří
 fara
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 Killerova kaplička
 Langrova vila
 Demelova kaple
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 pomník železnice
 Koclířov
 Lány
 Andrlův chlum
 kostel sv. Anny
 Růžový palouček
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Víta
 Mladějov
 Hernychova vila
 kostel sv. Mikuláše
 Pomezí
 Vračovice
 Rudoltice
 městské opevnění
 radnice
 Polička
 kostel sv. Kateřiny
 rondokubistické domy
 evangelický kostel
 Tylův dům
 kostel sv. Jiří
 Zaháj
 kaple sv. Josefa
 Boršov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Janov
Šantovo nám. 183
570 01 Litomyšl
Tel: 461 612 263
http://www.farnostlitomysl.cz
fara@lit.cz
Základní informace místa
ID místa: 11935
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.11.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama