Barokní jednolodní kostel s půlkruhovým závěrem a hranolovou věží v průčelí postaven r. 1642, několikrát přestavován. Značně poškozen požárem r. 1957. Oprava trvala až do 70. let 20. století. Při ní změnila vzhled kostelní věž, která měla původně cibulovou báň. Nad hlavním portálem erby stavebníků.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Filipa a Jakuba v Janově
© Pavel Vítek 10/2014
Obec Janov se nachází 7 km jihovýchodně od Litomyšle a 13 km severozápadně od Svitav. Okolo obce vede silnice I/35 spojující Hradec Králové s Olomoucí. Nejbližší vlaková stanice se nachází v Litomyšli. Obcí prochází cyklotrasa č. 182, spojující Moravskou Třebovou s Chocní. Kostel sv. Filipa a Jakuba najdeme v centru obce a díky své věži není k přehlédnutí.
Pavel Vítek, 27.11. 2014
popis

Kostel sv. Filipa a Jakuba v Janově je jednolodní stavba zakončená půlkruhovým presbytářem. Sakristie je přistavěna na severní straně kostela. Zařízení kostela je novodobě, protože starší zařízení bylo zničeno při požáru kostela roku 1957. U brány na hřbitov a ke kostelu barokní sochy sv. Filipa a sv. Jakuba. Nad hlavním kostelním portálem kamenné erby vrchnosti, které obec náležela.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.janov-sy.cz/kostel-vez-a-zvony-pg44.php, 27.11. 2014

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1347. První kostel v obci se připomíná již v roce 1350, stál však na jiném místě než kostel současný a zničen byl za husitských válek. V blíže neurčené době byla postavena nová svatyně již v dnešní lokalitě. Během svého trvání prošla několika přestavbami, většinou z důvodu nějaké kalamity. Stalo se tak v letech 1672 a 1691. V roce 1710 však dokumenty již hovoří o novém kostele v Janově. Ten byl následně v letech 1726 až 1727 a ještě roku 1805, kdy ho zasáhl velký požár, přestavován. Tehdy věž i původní barokní loď přišly o krovy a bylo zničeno téměř veškeré vnitřní zařízení. Přesto se podařilo kostel opravit. Po roce 1948 začal kostel velmi rychle chátrat. Dílo zkázy bylo dovršeno požárem v roce 1957. Oheň prý tenkrát přeskočil z hořícího kravína JZD na věž. Oprava trvala dlouhou řadu let, v podstatě až do sedmdesátých let 20. století. Při…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.janov-sy.cz/kostel-vez-a-zvony-pg44.php, 27.11. 2014

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Janov

Místa v okolí

 Mendryka
 kaple sv. Václava
 kaple Panny Marie
 hradiště Hrutov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Kozlovský kopec
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Lidový dům
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Litomyšl
 kaple
 Regionální muzeum
 stará radnice
 Smetanův dům
 kamenný most
 kaplička
 katovna
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Karle
 Hvězda
 kostel sv. Jiří
 fara
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 Killerova kaplička
 Langrova vila
 Demelova kaple
 sloup Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 pomník železnice
 Koclířov
 Lány
 Andrlův chlum
 kostel sv. Anny
 Růžový palouček
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Víta
 Mladějov
 Hernychova vila
 kostel sv. Mikuláše
 Pomezí
 Vračovice
 Rudoltice
 městské opevnění
 radnice
 Polička
 kostel sv. Kateřiny
 rondokubistické domy
 evangelický kostel
 Tylův dům
 kostel sv. Jiří
 Zaháj
 kaple sv. Josefa
 Boršov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Janov
Šantovo nám. 183
570 01 Litomyšl
Tel: 461 612 263
http://www.farnostlitomysl.cz
fara@lit.cz
Základní informace místa
ID místa: 11935
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.11.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama