nikátně zachovaný soubor staveb vzniklých v 17.–19. století pro potřeby správy a hospodářského provozu frýdlantského zámku v jeho širším okolí. Do poloviny 20. století měly vlastní řadu popisných čísel, odlišenou od ostatního města písmeny ZO (původně SB). Dnes většinou soukromé.
Hlavní obrázek místa
Správní budova hospodářského dvora od západu
© Ivan Grisa 07/2011
Objekty zámeckého okrsku jsou rozloženy ve vzdálenosti několika set metrů od zámku zejména podél silnic na Luh a Raspenavu a na pravém břehu Smědé. Provozu státního zámku je nejblíže bývalá kaplanka pod pokladnou, která slouží jako prodejna suvenýrů. Ostatní objekty jsou vzhledem ke svým současným funkcím nepřístupné.
Ivan Grisa, 3.7. 2011
historie

Zámecký okrsek ve Frýdlantě

Zámecký okrsek ve Frýdlantě', 'Zámecký okrsek ve Frýdlantě vytváří soubor obytných, správních a hospodářských budov, vzniklých v 17.–19. století v širším okolí zámku, zejména na návrší severovýchodně od něj a v údolí Smědé pod ním. Od zavedení popisných čísel měly tyto objekty samostatnou řadu, odlišenou od běžné městské zástavby písmeny SB (Schlossbezirk), po roce 1945 pak ZO. Na několika z nich se dosud tabulky s poválečnými čísly dochovaly. Později byla čísla popisná zámeckého okrsku sjednocena s městskými jejich zvýšením o 4000 (např. z č. p. 3 ZO se stalo 4003).\r\nSoučástmi zámeckého okrsku byly zejména obrovský barokní poplužní dvůr u silnice na Luh pod Supím vrchem, stavby kolem křižovatky této silnice s přístupovou komunikací k zámku (hospodářský dvůr s kočárovnami a konírnami: dnes č. p. 4004, sídlo správy panství: dnes č. p. 4003, domy dnešních č. p. 4046 a 4052), bývalý pivovar (viz samostatné…  číst dále

Ivan Grisa, dle P. Šternová (ed.) a kol.: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, okres Liberec A - Le, NPÚ, územní odborné pracoviště v Liberci 2010, 3.7. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Frýdlant

Místa v okolí

 Frýdlant
 mariánský sloup
 solnice
 Frýdlantský betlém
 nová radnice
 sousoší Piety
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Anny
 Skalní hrad
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 kostel sv. Heleny
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Pohanské kameny
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Vysoký
 Ořešník
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Černousy
 vodní nádrž Fojtka
 Curia Vítkov
 Štolpišská silnice
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerova vila
 městské lázně
 kostel sv. Martina
 Holubník
 Andělka
 Dolní Oldříš
 Habartice
 kostel sv. Anny
 Habartice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Klingerovo mausoleum
 Ves
 Melzerův pomník
 Nová Louka
 Bílá skála
 Jezdec
 panský dům
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 Smrk
 fara
 Scholzeho mlýn
 kostel sv. Antonína
 Gieraltówek
 Královka
 kostel sv. Mikuláše
 Jizera
 Haléřova tvrz
 horská chata Smědava
 Hamrštejn
 Świecie
 vodopády Jedlové
 Protržená přehrada
 Raimund
Základní informace místa
ID místa: 10280
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama