nikátně zachovaný soubor staveb vzniklých v 17.–19. století pro potřeby správy a hospodářského provozu frýdlantského zámku v jeho širším okolí. Do poloviny 20. století měly vlastní řadu popisných čísel, odlišenou od ostatního města písmeny ZO (původně SB). Dnes většinou soukromé.
Hlavní obrázek místa
Správní budova hospodářského dvora od západu
© Ivan Grisa 07/2011
Objekty zámeckého okrsku jsou rozloženy ve vzdálenosti několika set metrů od zámku zejména podél silnic na Luh a Raspenavu a na pravém břehu Smědé. Provozu státního zámku je nejblíže bývalá kaplanka pod pokladnou, která slouží jako prodejna suvenýrů. Ostatní objekty jsou vzhledem ke svým současným funkcím nepřístupné.
Ivan Grisa, 3.7. 2011
historie

Zámecký okrsek ve Frýdlantě

Zámecký okrsek ve Frýdlantě', 'Zámecký okrsek ve Frýdlantě vytváří soubor obytných, správních a hospodářských budov, vzniklých v 17.–19. století v širším okolí zámku, zejména na návrší severovýchodně od něj a v údolí Smědé pod ním. Od zavedení popisných čísel měly tyto objekty samostatnou řadu, odlišenou od běžné městské zástavby písmeny SB (Schlossbezirk), po roce 1945 pak ZO. Na několika z nich se dosud tabulky s poválečnými čísly dochovaly. Později byla čísla popisná zámeckého okrsku sjednocena s městskými jejich zvýšením o 4000 (např. z č. p. 3 ZO se stalo 4003).\r\nSoučástmi zámeckého okrsku byly zejména obrovský barokní poplužní dvůr u silnice na Luh pod Supím vrchem, stavby kolem křižovatky této silnice s přístupovou komunikací k zámku (hospodářský dvůr s kočárovnami a konírnami: dnes č. p. 4004, sídlo správy panství: dnes č. p. 4003, domy dnešních č. p. 4046 a 4052), bývalý pivovar (viz samostatné…  číst dále

Ivan Grisa, dle P. Šternová (ed.) a kol.: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, okres Liberec A - Le, NPÚ, územní odborné pracoviště v Liberci 2010, 3.7. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Frýdlant

Místa v okolí

 Frýdlant
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Anny
 Skalní hrad
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 kostel sv. Heleny
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Pohanské kameny
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Vysoký
 Ořešník
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Černousy
 vodní nádrž Fojtka
 Curia Vítkov
 Štolpišská silnice
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerova vila
 městské lázně
 kostel sv. Martina
 Holubník
 Andělka
 Dolní Oldříš
 Habartice
 kostel sv. Anny
 Habartice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Klingerovo mausoleum
 Ves
 Melzerův pomník
 Nová Louka
 Bílá skála
 Jezdec
 panský dům
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 Smrk
 fara
 Scholzeho mlýn
 kostel sv. Antonína
 Gieraltówek
 Královka
 kostel sv. Mikuláše
 Jizera
 Haléřova tvrz
 horská chata Smědava
 Hamrštejn
 Świecie
 vodopády Jedlové
 Protržená přehrada
 Raimund
Základní informace místa
ID místa: 10280
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama