Renesanční tvrz a upravená vstupní brána do dvora z konce 16. stol. z doby Jiříka mladšího Příchovského z Příchovic. Zadní část přízemí užívaná jako sklep je pozůstatek původního gotického sídla ze 2. poloviny 14. stol.
Hlavní obrázek místa
Renesanční tvrz
Vlevo zachované křídlo renesanční tvrze, vpravo později upravená brána do dvora.
© Luděk Pitter 04/2006
Obec Habartice se nachází mezi Klatovy a Plánicí, bohužel mimo hlavní silnice, takže ji navštíví jen málo kdo. Ač je vzdálena 8,5 km od Klatov je dnes místní částí města Klatovy. Leží v příjemné pošumavské krajině pod vrcholem Kostřáb. V minulosti byla tvrz různými autory lokalizována převážně mimo zastavěnou část obce. Dnes po její nové lokalizaci ji však najdete poměrně snadno. Habarticemi prochází jediná komunikace, z ní asi uprostřed obce odbočíte ke kostelu, směrem na jih. Pokud byste jeli rovně v místě kde komunikace prudce zatáčí vpravo ke kostelu, vjeli byste do dvora, který již patří k bývalé tvrzi. Kostel sv. Petra a Pavla je o několik desítek metrů dál. Vzhledem k tomu, že dvůr je volně přístupný, lze si objekty zvenčí dobře prohlédnout.
L.P., 4.3. 2007
popis

Z původního starého sídla snad z 2. poloviny 14. stol. zůstaly dochovány sklepní prostory, tvořící zadní část přízemí objektu zapuštěného do svažitého terénu. Ty se staly součástí nové renesanční tvrze z konce 16. stol. Původně měla tvrz tvar písmene T, ale jižní křídlo bylo zbořeno, takže se dochovala jen menší část objektu. Ten má dnes nepravidelný, přibližně obdélníkový půdorys, při východním průčelí se dvěma dobře viditelnými podpěráky. V přízemí zbytky po černé kuchyni a v patře prostory s rovnými stropy. Při objektu stála ještě vstupní brána do dvora. Ta byla později využívána jako kovárna a pak jako garáž.

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997), 4.3. 2007

historie

Ves Habartice vznikla již ve 13. stol., již v polovině 14. stol. zde byl založen kostel. Ve 14. stol. část vsi patřila nepomuckému klášteru a část jistému Janu, který je připomínán roku 1379, bez dalších informací. Právě on mohl být zakladatelem původního staršího sídla, ze kterého se dochovaly sklepní prostory v objektu po pravé straně při vjezdu do dvora. Následné husitské války, zřejmě ovlivnily majetkové poměry i zde. Ves zůstala i po té rozdělena na dvě části. Část v majetku Vydunů získali v první polovině 16. stol. Šternberkové a připojili je k zelenohorskému panství. Roku 1591 Ladislav ze Šternberka odprodal tuto část vsi Jiříkovi mladšímu Příchovskému z Příchovic, který zde sídlil ještě v roce 1604. Právě do této doby je kladen vznik nového sídla, renesanční tvrze, která do svého přízemí pojala i zbytky staršího sídla. Tvrz je však písemně připomínána až roku 1680, kdy tehdejší vlastník jezuitská kolej…  číst dále

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997), 4.3. 2007

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Habartice (Klatovy), půdorys přízemí bývalé tvrze a brány do poplužního dvora. Šrafovaně vyznačen předpokládaný rozsah středověkých konstrukcí. Zaměření J. Anderle, P. Rožmberský a M. Trachta.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Habartice

Místa v okolí

 Obytce
 Nový Čestín
 Mochtín
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Němčice
 Těšetiny
 Kratice
 Srbice
 Měcholupy
 Hradiště
 Sobětice
 Újezdec
 Boříkovy
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Předslav
 Luby
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Lovčice
 Bílá věž
 radnice
 kostel sv. Michala
 Černá věž
 boží muka
 Mlázovy
 Zavlekov
 synagoga
 boží muka
 štola Loreta
 Loreta
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Štěpánovice
 Kouskova Lhota
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Lomec
 Měčín
 Jindřichovice
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Podolí
 Beňovy
 Malonice
 Týnec
 Ujčín
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Svrčovec
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 Nalžovy
 Ballymote
 Komošín
 Kokšín
 Potenštejn
 Dolany
 Tupadelské skály
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Tupadly
 Bezděkov
 Mokrosuky
 Švihov
 radnice
 Kašovice
 Čejkovy
 fara
 kostel sv. Václava
 Koryta
 Hořákov
 Velhartice
 kaple sv. Felixe
 Miřenice
 Drslavice
 Nemilkov
 sýpka
 boží muka
 Klenová
 židovský hřbitov
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Červené Poříčí
 Březí
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Veselí
 Dvořec
 Čachrov
 Opálka
 Hrádek u Sušice
 Lipová Lhota
 kostel sv. Vavřince
 Prádlo
 Poustevna
 Tedražice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Budětice
 Ježovy
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
Kontaktní informace
Habartice 1
339 01 Klatovy 1

Lesy České republiky, s.p.
Přemyslova 1106/19,
501 68 Hradec Králové
Vlastník:
Česká republika
Základní informace místa
ID místa: 5057
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama