Renesanční tvrz a upravená vstupní brána do dvora z konce 16. stol. z doby Jiříka mladšího Příchovského z Příchovic. Zadní část přízemí užívaná jako sklep je pozůstatek původního gotického sídla ze 2. poloviny 14. stol.
Hlavní obrázek místa
Renesanční tvrz
Vlevo zachované křídlo renesanční tvrze, vpravo později upravená brána do dvora.
© Luděk Pitter 04/2006
Obec Habartice se nachází mezi Klatovy a Plánicí, bohužel mimo hlavní silnice, takže ji navštíví jen málo kdo. Ač je vzdálena 8,5 km od Klatov je dnes místní částí města Klatovy. Leží v příjemné pošumavské krajině pod vrcholem Kostřáb. V minulosti byla tvrz různými autory lokalizována převážně mimo zastavěnou část obce. Dnes po její nové lokalizaci ji však najdete poměrně snadno. Habarticemi prochází jediná komunikace, z ní asi uprostřed obce odbočíte ke kostelu, směrem na jih. Pokud byste jeli rovně v místě kde komunikace prudce zatáčí vpravo ke kostelu, vjeli byste do dvora, který již patří k bývalé tvrzi. Kostel sv. Petra a Pavla je o několik desítek metrů dál. Vzhledem k tomu, že dvůr je volně přístupný, lze si objekty zvenčí dobře prohlédnout.
L.P., 4.3. 2007
popis

Z původního starého sídla snad z 2. poloviny 14. stol. zůstaly dochovány sklepní prostory, tvořící zadní část přízemí objektu zapuštěného do svažitého terénu. Ty se staly součástí nové renesanční tvrze z konce 16. stol. Původně měla tvrz tvar písmene T, ale jižní křídlo bylo zbořeno, takže se dochovala jen menší část objektu. Ten má dnes nepravidelný, přibližně obdélníkový půdorys, při východním průčelí se dvěma dobře viditelnými podpěráky. V přízemí zbytky po černé kuchyni a v patře prostory s rovnými stropy. Při objektu stála ještě vstupní brána do dvora. Ta byla později využívána jako kovárna a pak jako garáž.

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997), 4.3. 2007

historie

Ves Habartice vznikla již ve 13. stol., již v polovině 14. stol. zde byl založen kostel. Ve 14. stol. část vsi patřila nepomuckému klášteru a část jistému Janu, který je připomínán roku 1379, bez dalších informací. Právě on mohl být zakladatelem původního staršího sídla, ze kterého se dochovaly sklepní prostory v objektu po pravé straně při vjezdu do dvora. Následné husitské války, zřejmě ovlivnily majetkové poměry i zde. Ves zůstala i po té rozdělena na dvě části. Část v majetku Vydunů získali v první polovině 16. stol. Šternberkové a připojili je k zelenohorskému panství. Roku 1591 Ladislav ze Šternberka odprodal tuto část vsi Jiříkovi mladšímu Příchovskému z Příchovic, který zde sídlil ještě v roce 1604. Právě do této doby je kladen vznik nového sídla, renesanční tvrze, která do svého přízemí pojala i zbytky staršího sídla. Tvrz je však písemně připomínána až roku 1680, kdy tehdejší vlastník jezuitská kolej…  číst dále

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997), 4.3. 2007

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Habartice (Klatovy), půdorys přízemí bývalé tvrze a brány do poplužního dvora. Šrafovaně vyznačen předpokládaný rozsah středověkých konstrukcí. Zaměření J. Anderle, P. Rožmberský a M. Trachta.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Habartice

Místa v okolí

 Obytce
 Nový Čestín
 Mochtín
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Němčice
 Těšetiny
 Kratice
 Srbice
 Měcholupy
 Sobětice
 Újezdec
 Hradiště
 Boříkovy
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Předslav
 Luby
 Lovčice
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Bílá věž
 Černá věž
 radnice
 kostel sv. Michala
 Mlázovy
 Zavlekov
 boží muka
 synagoga
 štola Loreta
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Loreta
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Štěpánovice
 kostel sv. Martina
 Kouskova Lhota
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Lomec
 Měčín
 Jindřichovice
 Kolinec
 Podolí
 Beňovy
 židovský hřbitov
 Malonice
 Týnec
 Ujčín
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Svrčovec
 Žinkovy
 Nalžovy
 Ballymotte
 Komošín
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Kokšín
 lesopark Prašivice
 Potenštejn
 Dolany
 Tupadelské skály
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Tupadly
 Bezděkov
 Mokrosuky
 Švihov
 Kašovice
 radnice
 Čejkovy
 fara
 kostel sv. Václava
 Koryta
 Hořákov
 Velhartice
 Miřenice
 Drslavice
 kaple sv. Felixe
 Nemilkov
 sýpka
 boží muka
 Klenová
 židovský hřbitov
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Červené Poříčí
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Březí
 Veselí
 Dvořec
 Čachrov
 Opálka
 Hrádek u Sušice
 Lipová Lhota
 Tedražice
 kostel sv. Vavřince
 Prádlo
 Poustevna
 židovský hřbitov
 dům U České lípy
 Zelenohorská pošta
 Budětice
 kaple sv. Vojtěcha
 Ježovy
 Zelená Hora
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 kaple sv. Markéty
Kontaktní informace
Habartice 1
339 01 Klatovy 1

Lesy České republiky, s.p.
Přemyslova 1106/19,
501 68 Hradec Králové
Vlastník:
Česká republika
Základní informace místa
ID místa: 5057
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama