Renesanční tvrz a upravená vstupní brána do dvora z konce 16. stol. z doby Jiříka mladšího Příchovského z Příchovic. Zadní část přízemí užívaná jako sklep je pozůstatek původního gotického sídla ze 2. poloviny 14. stol.
Hlavní obrázek místa
Renesanční tvrz
Vlevo zachované křídlo renesanční tvrze, vpravo později upravená brána do dvora.
© Luděk Pitter 04/2006
Obec Habartice se nachází mezi Klatovy a Plánicí, bohužel mimo hlavní silnice, takže ji navštíví jen málo kdo. Ač je vzdálena 8,5 km od Klatov je dnes místní částí města Klatovy. Leží v příjemné pošumavské krajině pod vrcholem Kostřáb. V minulosti byla tvrz různými autory lokalizována převážně mimo zastavěnou část obce. Dnes po její nové lokalizaci ji však najdete poměrně snadno. Habarticemi prochází jediná komunikace, z ní asi uprostřed obce odbočíte ke kostelu, směrem na jih. Pokud byste jeli rovně v místě kde komunikace prudce zatáčí vpravo ke kostelu, vjeli byste do dvora, který již patří k bývalé tvrzi. Kostel sv. Petra a Pavla je o několik desítek metrů dál. Vzhledem k tomu, že dvůr je volně přístupný, lze si objekty zvenčí dobře prohlédnout.
L.P., 4.3. 2007
popis

Z původního starého sídla snad z 2. poloviny 14. stol. zůstaly dochovány sklepní prostory, tvořící zadní část přízemí objektu zapuštěného do svažitého terénu. Ty se staly součástí nové renesanční tvrze z konce 16. stol. Původně měla tvrz tvar písmene T, ale jižní křídlo bylo zbořeno, takže se dochovala jen menší část objektu. Ten má dnes nepravidelný, přibližně obdélníkový půdorys, při východním průčelí se dvěma dobře viditelnými podpěráky. V přízemí zbytky po černé kuchyni a v patře prostory s rovnými stropy. Při objektu stála ještě vstupní brána do dvora. Ta byla později využívána jako kovárna a pak jako garáž.

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997), 4.3. 2007

historie

Ves Habartice vznikla již ve 13. stol., již v polovině 14. stol. zde byl založen kostel. Ve 14. stol. část vsi patřila nepomuckému klášteru a část jistému Janu, který je připomínán roku 1379, bez dalších informací. Právě on mohl být zakladatelem původního staršího sídla, ze kterého se dochovaly sklepní prostory v objektu po pravé straně při vjezdu do dvora. Následné husitské války, zřejmě ovlivnily majetkové poměry i zde. Ves zůstala i po té rozdělena na dvě části. Část v majetku Vydunů získali v první polovině 16. stol. Šternberkové a připojili je k zelenohorskému panství. Roku 1591 Ladislav ze Šternberka odprodal tuto část vsi Jiříkovi mladšímu Příchovskému z Příchovic, který zde sídlil ještě v roce 1604. Právě do této doby je kladen vznik nového sídla, renesanční tvrze, která do svého přízemí pojala i zbytky staršího sídla. Tvrz je však písemně připomínána až roku 1680, kdy tehdejší vlastník jezuitská kolej…  číst dále

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997), 4.3. 2007

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Habartice (Klatovy), půdorys přízemí bývalé tvrze a brány do poplužního dvora. Šrafovaně vyznačen předpokládaný rozsah středověkých konstrukcí. Zaměření J. Anderle, P. Rožmberský a M. Trachta.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Habartice

Místa v okolí

 Obytce
 Nový Čestín
 kostel sv. Blažeje
 Mochtín
 Plánice
 Němčice
 Těšetiny
 Kratice
 Srbice
 Měcholupy
 Hradiště
 Sobětice
 Újezdec
 Boříkovy
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Předslav
 Luby
 Vlčkovice
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Lovčice
 Bílá věž
 radnice
 kostel sv. Michala
 Černá věž
 boží muka
 Mlázovy
 Zavlekov
 synagoga
 kaple sv. Anny
 boží muka
 štola Loreta
 Loreta
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Štěpánovice
 fara
 Kouskova Lhota
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Lomec
 Měčín
 Jindřichovice
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Podolí
 Beňovy
 Krutěnice
 Malonice
 Týnec
 kaple
 Ujčín
 mlýn
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Svrčovec
 Žinkovy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Nalžovy
 Ballymotte
 Komošín
 lesopark Prašivice
 Kokšín
 Potenštejn
 kaple
 Dolany
 Tupadelské skály
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Tupadly
 kaple sv. Anny
 Bezděkov
 Mokrosuky
 Švihov
 Panský dům
 radnice
 Kašovice
 Čejkovy
 fara
 kostel sv. Václava
 Koryta
 Hořákov
 Velhartice
 kaple sv. Felixe
 Miřenice
 Drslavice
 Nemilkov
 sýpka
 boží muka
 Klenová
 židovský hřbitov
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Červené Poříčí
 Březí
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Veselí
 Dvořec
 Čachrov
 Opálka
 Hrádek u Sušice
 Lipová Lhota
 kostel sv. Vavřince
 Prádlo
 Poustevna
 Tedražice
 židovský hřbitov
 dům U České lípy
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelenohorská pošta
 Budětice
 Ježovy
 boží muka
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
Kontaktní informace
Habartice 1
339 01 Klatovy 1

Lesy České republiky, s.p.
Přemyslova 1106/19,
501 68 Hradec Králové
Vlastník:
Česká republika
Základní informace místa
ID místa: 5057
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama