Drobný renesančně barokní zámeček, vystavěný na zbytcích středověké tvrze s cenným souborem gotických, renesančních a barokních konstrukcí a článků. Při zámku kašna a park. Soukromý majetek. Přístupný po dohodě s majiteli.
Hlavní obrázek místa
Vjezd do zámeckého areálu ze západu, vpravo sýpka, vlevo nejstarší část zámku
© Jaroslav Špiroch 09/2018
Nemilkov je vesnice, část obce Velhartice v okrese Klatovy. První písemná zmínka je z r. 1382. Prochází tudy železniční trať Horažďovice - Domažlice a silnice II/171. Středem Nemilkova prochází severní hranice Přírodního parku Kochánov.
Jaroslav Špiroch, Wikipedie,mapy.cz, 9.5. 2020
popis

Zámek je patrová, částečně podsklepená budova. Její půdorys svědčí o složitém stavebním vývoji a je podobný tvaru latinského kříže. Zámek se skládá ze čtyř nestejně širokých a dlouhých obdélných křídel, s hranolovou věží nad severním křídlem. Nejstarší částí je jihozápadní a střední křídlo (psaníčková sgrafita, dveře do kaple, reprezentační místnosti a křížové klenby s hřebínky). Letopočet 1798 nad vstupním portálem na jihozápadě (příchod rodiny Schreinerů). Kašna na nádvoří (1849) - kamenná, čtvercová, s válcovým pilířkem uprostřed, s vrcholící mušlovou mísou a bočními chrliči. Barokní sýpka (bývalý tzv. panský dům). Byl zde i pivovar a lihovar, dochován jen vysoký cihlový komín (objekt byl zcela zdemolován včetně dochovaného technického zařízení v r. 2012, bohužel s posvěcením památkářů?? ze Sušice!!!!). Hospodářské budovy v areálu zámku vyrůstaly postupně, byly několikrát upravovány a nejstarší…  číst dále

UPČ 2,nakl.Academia1977, Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,Západní Čechy,kolekt.,nakl.Svoboda1985, Památkový katalog NPÚ,Wikipedia, Jaroslav Špiroch, 11.5. 2020

historie

První zmínka o zdejším sídle, gotické tvrzi, je písemně doložena k r. 1382. Její existenci dokládají četné archeologické nálezy. V té době zde zemřel Ctibor Loveček, o jehož dědictví se ucházel Pešík z Nemilkova. Po rozpadu velhartického panství Adama Lva z Rožmitálu jí koupil Jan Bohuchval z Hrádku a přestavěl jí na renesanční zámek (vystavěl dvě zámecká křídla, která se dochovala dodnes, zachovaná psaníčková sgrafita). Další velké změny přineslo baroko, v polovině 18. století vystavěla Kateřina Khuen Belassi nejmohutnější křídlo s kaplí a tanečním sálem. Poslední přístavba pochází z období klasicismu za posledních majitelů zámku, Schreinerů (1798 - 1945). Josef Schreiner v polovině 19. století přistavěl nejmladší část zámku se čtyřmi hostinskými pokoji. Tzv. panský dům byl přestavěn na barokní sýpku. Hospodářské budovy zámku vyrůstaly postupně, byly několikrát upravovány a nejstarší z nich vznikla v rané…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku,nakl.Svoboda1985, Wikipedie, Webb zámku, Jaroslav Špiroch, 10.5. 2020

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nemilkov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Velhartice
 Malonice
 Hlavňovice
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Čachrov
 Podolí
 Ujčín
 kaple sv. Anny
 mlýn
 kaple
 Hořákov
 Březí
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Mlázovy
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Svojšice
 Mokrosuky
 fara
 Boříkovy
 Kněžice
 Javorná
 Hradiště
 Petrovice
 Žikov
 Kašovice
 kaple Panny Marie
 Vlčkovice
 Hrad pod Hrnčířem
 Jiřičná
 Chamutice
 Kouskova Lhota
 Těšetiny
 Kojšice
 Dolejší Těšov
 boží muka
 barokní kaple
 Svatobor
 Srbice
 Hrádek u Sušice
 Loučová
 Újezdec
 Opálka
 Mochtín
 Nový Čestín
 Volšovy
 kostel sv. Vavřince
 Krutěnice
 Dvořec
 Tedražice
 Týnec
 Čejkovy
 štola Loreta
 Loreta
 městské opevnění
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Karlov
 Rozacínovský dům
 Voprchovský dům
 Horská synagoga
 Dolejší Krušec
 Zavlekov
 Klenová
 kašna II
 sýpka
 městský špitál
 Pancíř
 kašna I
 kaple sv. Felixe
 kostel sv. Kateřiny
 Sobětice
 kaple
 Dlouhá Ves
 Luby
 kostel sv. Vintíře
 kaple sv. Vintíře
 Šumavský orloj
 synagoga
 Lomec
 židovský hřbitov
 Kundratice
 Lipová Lhota
 Dešenice
 Janovice nad Úhlavou
 Palvinov
 Panský dům
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 kostel sv. Wolfganga
 židovský hřbitov
 Habartice
 Obytce
 švédské hroby
 Vatětice
 kostel sv. Mořice
 Veselí
 hrobka rodiny Schmid
 Miřenice
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 kaple sv. Kříže
 židovský hřbitov
 synagoga
 Nalžovy
 boží muka
 Beňovy
 smolná pec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Blažeje
 kaple sv. Anny
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Plánice
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Železná Ruda
 Bílá strž
 Sedlo
 Běhařov
 Koryta
 Sohostov
 Tupadelské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Kašperk
 Markéta
 Pustý hrádek
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
Kontaktní informace
Zámek Nemilkov
Nemilkov 1
34142 Velhartice
Tel: + 420 724 048 255
http://www.zamek-nemilkov.com
kontakt@zamek-nemilkov.com
Základní informace místa
ID místa: 14846
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama