Drobný renesančně barokní zámeček, vystavěný na zbytcích středověké tvrze s cenným souborem gotických, renesančních a barokních konstrukcí a článků. Při zámku kašna a park. Soukromý majetek. Přístupný po dohodě s majiteli.
Hlavní obrázek místa
Vjezd do zámeckého areálu ze západu, vpravo sýpka, vlevo nejstarší část zámku
© Jaroslav Špiroch 09/2018
Nemilkov je vesnice, část obce Velhartice v okrese Klatovy. První písemná zmínka je z r. 1382. Prochází tudy železniční trať Horažďovice - Domažlice a silnice II/171. Středem Nemilkova prochází severní hranice Přírodního parku Kochánov.
Jaroslav Špiroch, Wikipedie,mapy.cz, 9.5. 2020
popis

Zámek je patrová, částečně podsklepená budova. Její půdorys svědčí o složitém stavebním vývoji a je podobný tvaru latinského kříže. Zámek se skládá ze čtyř nestejně širokých a dlouhých obdélných křídel, s hranolovou věží nad severním křídlem. Nejstarší částí je jihozápadní a střední křídlo (psaníčková sgrafita, dveře do kaple, reprezentační místnosti a křížové klenby s hřebínky). Letopočet 1798 nad vstupním portálem na jihozápadě (příchod rodiny Schreinerů). Kašna na nádvoří (1849) - kamenná, čtvercová, s válcovým pilířkem uprostřed, s vrcholící mušlovou mísou a bočními chrliči. Barokní sýpka (bývalý tzv. panský dům). Byl zde i pivovar a lihovar, dochován jen vysoký cihlový komín (objekt byl zcela zdemolován včetně dochovaného technického zařízení v r. 2012, bohužel s posvěcením památkářů?? ze Sušice!!!!). Hospodářské budovy v areálu zámku vyrůstaly postupně, byly několikrát upravovány a nejstarší…  číst dále

UPČ 2,nakl.Academia1977, Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,Západní Čechy,kolekt.,nakl.Svoboda1985, Památkový katalog NPÚ,Wikipedia, Jaroslav Špiroch, 11.5. 2020

historie

První zmínka o zdejším sídle, gotické tvrzi, je písemně doložena k r. 1382. Její existenci dokládají četné archeologické nálezy. V té době zde zemřel Ctibor Loveček, o jehož dědictví se ucházel Pešík z Nemilkova. Po rozpadu velhartického panství Adama Lva z Rožmitálu jí koupil Jan Bohuchval z Hrádku a přestavěl jí na renesanční zámek (vystavěl dvě zámecká křídla, která se dochovala dodnes, zachovaná psaníčková sgrafita). Další velké změny přineslo baroko, v polovině 18. století vystavěla Kateřina Khuen Belassi nejmohutnější křídlo s kaplí a tanečním sálem. Poslední přístavba pochází z období klasicismu za posledních majitelů zámku, Schreinerů (1798 - 1945). Josef Schreiner v polovině 19. století přistavěl nejmladší část zámku se čtyřmi hostinskými pokoji. Tzv. panský dům byl přestavěn na barokní sýpku. Hospodářské budovy zámku vyrůstaly postupně, byly několikrát upravovány a nejstarší z nich vznikla v rané…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku,nakl.Svoboda1985, Wikipedie, Webb zámku, Jaroslav Špiroch, 10.5. 2020

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nemilkov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Velhartice
 Malonice
 Hlavňovice
 Jindřichovice
 Čachrov
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Podolí
 Ujčín
 Hořákov
 Březí
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Mlázovy
 kostel sv. Anny
 Mokrosuky
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Svojšice
 Boříkovy
 Javorná
 Petrovice
 Hradiště
 Kašovice
 Hrad pod Hrnčířem
 Jiřičná
 Kouskova Lhota
 Těšetiny
 Kojšice
 Dolejší Těšov
 Svatobor
 Srbice
 Hrádek u Sušice
 Loučová
 Opálka
 Újezdec
 Mochtín
 Nový Čestín
 Volšovy
 kostel sv. Vavřince
 Dvořec
 Tedražice
 Týnec
 Čejkovy
 štola Loreta
 Loreta
 městské opevnění
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Karlov
 Rozacínovský dům
 Voprchovský dům
 Zavlekov
 Klenová
 Horská synagoga
 Dolejší Krušec
 sýpka
 městský špitál
 Pancíř
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Felixe
 Sobětice
 Dlouhá Ves
 Luby
 kostel sv. Vintíře
 kaple sv. Vintíře
 synagoga
 Lomec
 židovský hřbitov
 Kundratice
 Lipová Lhota
 Dešenice
 Janovice nad Úhlavou
 Palvinov
 kostel sv. Wolfganga
 židovský hřbitov
 Habartice
 Obytce
 švédské hroby
 Vatětice
 kostel sv. Mořice
 Veselí
 hrobka rodiny Schmid
 Miřenice
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 Bílá věž
 městské opevnění
 radnice
 Černá věž
 židovský hřbitov
 synagoga
 Nalžovy
 boží muka
 Beňovy
 smolná pec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Blažeje
 Bezděkov
 Plánice
 kostel sv. Václava
 Ballymote
 Železná Ruda
 Sedlo
 Běhařov
 Koryta
 Sohostov
 Tupadelské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Kašperk
 Markéta
 Pustý Hrádek
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
Kontaktní informace
Zámek Nemilkov
Nemilkov 1
34142 Velhartice
Tel: + 420 724 048 255
http://www.zamek-nemilkov.com
kontakt@zamek-nemilkov.com
Základní informace místa
ID místa: 14846
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama