Drobný renesančně barokní zámeček, vystavěný na zbytcích středověké tvrze s cenným souborem gotických, renesančních a barokních konstrukcí a článků. Při zámku kašna a park. Soukromý majetek. Přístupný po dohodě s majiteli.
Hlavní obrázek místa
Vjezd do zámeckého areálu ze západu, vpravo sýpka, vlevo nejstarší část zámku
© Jaroslav Špiroch 09/2018
Nemilkov je vesnice, část obce Velhartice v okrese Klatovy. První písemná zmínka je z r. 1382. Prochází tudy železniční trať Horažďovice - Domažlice a silnice II/171. Středem Nemilkova prochází severní hranice Přírodního parku Kochánov.
Jaroslav Špiroch, Wikipedie,mapy.cz, 9.5. 2020
popis

Zámek je patrová, částečně podsklepená budova. Její půdorys svědčí o složitém stavebním vývoji a je podobný tvaru latinského kříže. Zámek se skládá ze čtyř nestejně širokých a dlouhých obdélných křídel, s hranolovou věží nad severním křídlem. Nejstarší částí je jihozápadní a střední křídlo (psaníčková sgrafita, dveře do kaple, reprezentační místnosti a křížové klenby s hřebínky). Letopočet 1798 nad vstupním portálem na jihozápadě (příchod rodiny Schreinerů). Kašna na nádvoří (1849) - kamenná, čtvercová, s válcovým pilířkem uprostřed, s vrcholící mušlovou mísou a bočními chrliči. Barokní sýpka (bývalý tzv. panský dům). Byl zde i pivovar a lihovar, dochován jen vysoký cihlový komín (objekt byl zcela zdemolován včetně dochovaného technického zařízení v r. 2012, bohužel s posvěcením památkářů?? ze Sušice!!!!). Hospodářské budovy v areálu zámku vyrůstaly postupně, byly několikrát upravovány a nejstarší…  číst dále

UPČ 2,nakl.Academia1977, Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,Západní Čechy,kolekt.,nakl.Svoboda1985, Památkový katalog NPÚ,Wikipedia, Jaroslav Špiroch, 11.5. 2020

historie

První zmínka o zdejším sídle, gotické tvrzi, je písemně doložena k r. 1382. Její existenci dokládají četné archeologické nálezy. V té době zde zemřel Ctibor Loveček, o jehož dědictví se ucházel Pešík z Nemilkova. Po rozpadu velhartického panství Adama Lva z Rožmitálu jí koupil Jan Bohuchval z Hrádku a přestavěl jí na renesanční zámek (vystavěl dvě zámecká křídla, která se dochovala dodnes, zachovaná psaníčková sgrafita). Další velké změny přineslo baroko, v polovině 18. století vystavěla Kateřina Khuen Belassi nejmohutnější křídlo s kaplí a tanečním sálem. Poslední přístavba pochází z období klasicismu za posledních majitelů zámku, Schreinerů (1798 - 1945). Josef Schreiner v polovině 19. století přistavěl nejmladší část zámku se čtyřmi hostinskými pokoji. Tzv. panský dům byl přestavěn na barokní sýpku. Hospodářské budovy zámku vyrůstaly postupně, byly několikrát upravovány a nejstarší z nich vznikla v rané…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku,nakl.Svoboda1985, Wikipedie, Webb zámku, Jaroslav Špiroch, 10.5. 2020

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nemilkov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Velhartice
 Malonice
 Hlavňovice
 Jindřichovice
 Čachrov
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Podolí
 Ujčín
 kaple sv. Anny
 Hořákov
 Březí
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Mlázovy
 kostel sv. Anny
 Svojšice
 Mokrosuky
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Boříkovy
 Kněžice
 Javorná
 Petrovice
 Hradiště
 Žikov
 Kašovice
 kaple Panny Marie
 Hrad pod Hrnčířem
 Jiřičná
 Chamutice
 Kouskova Lhota
 Těšetiny
 Kojšice
 Dolejší Těšov
 Svatobor
 boží muka
 barokní kaple
 Srbice
 Hrádek u Sušice
 Loučová
 Újezdec
 Opálka
 Mochtín
 Nový Čestín
 Volšovy
 kostel sv. Vavřince
 Dvořec
 Tedražice
 Týnec
 Čejkovy
 štola Loreta
 Loreta
 městské opevnění
 Karlov
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Rozacínovský dům
 Voprchovský dům
 Zavlekov
 Klenová
 Horská synagoga
 Dolejší Krušec
 Pancíř
 kašna II
 sýpka
 městský špitál
 kašna I
 kaple sv. Felixe
 kostel sv. Kateřiny
 Sobětice
 Luby
 Dlouhá Ves
 kostel sv. Vintíře
 kaple sv. Vintíře
 synagoga
 Lomec
 židovský hřbitov
 Kundratice
 Janovice nad Úhlavou
 Lipová Lhota
 Dešenice
 Palvinov
 synagoga
 kostel sv. Wolfganga
 židovský hřbitov
 Habartice
 Obytce
 švédské hroby
 kostel sv. Mořice
 Vatětice
 Veselí
 hrobka rodiny Schmid
 Miřenice
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 židovský hřbitov
 synagoga
 Nalžovy
 boží muka
 Beňovy
 smolná pec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Michala
 Bezděkov
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 kostel sv. Václava
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Železná Ruda
 Sedlo
 Běhařov
 Koryta
 Sohostov
 Tupadelské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Kašperk
 Markéta
 Pustý hrádek
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
Kontaktní informace
Zámek Nemilkov
Nemilkov 1
34142 Velhartice
Tel: + 420 724 048 255
http://www.zamek-nemilkov.com
kontakt@zamek-nemilkov.com
Základní informace místa
ID místa: 14846
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama