Kaple založena roku 1711 Barborou Krakowskou z Kolowrat. V roce 1783 se rozpadla a v roce 1831 obnovena. Nyní po rekonstrukci. Na východním průčelí erby Kolowratů a Vrbnů a obraz Panny Marie Loretánské. Restaurovány i fresky v interiéru kaple.
Hlavní obrázek místa
Východní pohled
© Luděk Pitter 04/2006
Loretánská poutní kaple se nachází v centru osady Loreta, místní části obce Týnec, při silnici procházející ve směru na Lomec. Kaple byla založena v roce 1711 Barborou Krakowskou z Kolowrat. Již v roce 1783 se prakticky rozpadla a v roce 1831 byla obnovena. V 90. letech 20. stol. byla zrekonstruována a stala se tak významnou památkou Lorety. Na východním průčelí kaple jsou erby Kolowratů a Vrbnů a obraz Panny Marie Loretánské. Byly restaurovány i fresky v interiéru kaple. Kaple je však nepřístupná. Kaple může být výchozím bodem pro asi 1,5 km dlouhý pěší výlet ke zřícenině kaple sv. Jana Nepomuckého a zpět kolem horního a dolního vyústění štoly Loreta a bývalého loveckého zámečku.
L.P., 6.6. 2006
historie

Svatá chýše v Loretě

Svatá chýše (Santa Casa) je označení pro údajný dům Panny Marie v Nazaretu v Palestině, který byl podle legendy na konci 13. století přenesen anděly z Nazaretu do Itálie, kde nyní stojí v bazilice v obci Loreto. Archeologické průzkumy potvrdily, že část zdiva je skutečně totožná s uvažovaným Mariiným domkem; pravděpodobně ho však nechal ve 13. stol. převézt do Itálie papež. Svatá chýše se brzy po smrti Panny Marie stala uctívanou relikvií; byla však hodně poničena po vpádu Saracénů do Palestiny. Od 16. do 18. stol. se budování napodobenin Svaté chýše, označovaných jako lorety, šířilo v katolických zemích Evropy. V pobělohorské době souviselo zakládání kaplí také se snahou o posílení mariánského kultu. Většina loret na českém území vychází ze vzoru úpravy Svaté chýše v Loretu ital. arch. Donata Bramanteho - v čelní stěně je malé okno, v podélných stěnách vedle sebe jsou dva vchody a vnější stěny bývají ozdobeny reliéfy…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

pověsti

Loretánská legenda

Loretánská legenda vypráví, že Svatá chýše (ve které bylo Panně Marii archandělem Gabrielem zvěstováno, že se stane Matkou Boží) byla nejprve přenesena anděly do Tersata v Dalmácii, následně byla přenesena na druhou stranu Jaderského moře do lesíka nedaleko italské Ancony a nakonec na cestu vedoucí do městečka Recanati.

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Loreta

Místa v okolí

 štola Loreta
 Loreta
 Lomec
 Týnec
 Luby
 Kouskova Lhota
 Sobětice
 Beňovy
 Újezdec
 boží muka
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 synagoga
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Srbice
 Bezděkov
 kaple sv. Felixe
 kostel sv. Michala
 sýpka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Klenová
 Janovice nad Úhlavou
 Mochtín
 Veselí
 Koryta
 Tupadelské skály
 Těšetiny
 Dvořec
 Nový Čestín
 Tupadly
 židovský hřbitov
 Sohostov
 boží muka
 Běšiny
 Opálka
 Běšiny
 Běšiny
 Svrčovec
 Štěpánovice
 Obytce
 Hradiště
 Tetětice
 Podolí
 kaple sv. Isidora
 Drslavice
 Hořákov
 Boříkovy
 Běhařov
 Komošín
 Markéta
 Dolany
 Březí
 Habartice
 Čachrov
 kaple sv. Anny
 Malonice
 Mlázovy
 kostel sv. Markéty
 Dobrá Voda
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Bystřice nad Úhlavou
 Předslav
 Měcholupy
 židovský hřbitov
 Kokšín
 Úsilov
 Nemilkov
 Vlčkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 synagoga
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pušperk
 Ujčín
 kaple
 Švihov
 židovský hřbitov
 mlýn
 U Žižků
 fara
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Kolinec
 Němčice
 Velhartice
 židovský hřbitov
 fara
 kostel sv. Václava
 Lázeň
 Pajrek
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Blažeje
 Ruchomperk
 Plánice
 Petrovice
 kostel sv. Wolfganga
 kaple sv. Vojtěcha
 vodní nádrž Nýrsko
 Ježovy
 Zavlekov
 Kratice
 Koráb
 Mokrosuky
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Chocomyšl
 Hlavňovice
 Měčín
 Kašovice
 Zichov
 Svojšice
 Netřeby
 Žikov
 Kanice
 Svatobor
 Květkovice
Kontaktní informace
Loreta
část obce Týnec
Základní informace místa
ID místa: 4290
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama