Tvrz postavená snad ve 14. stol. a renesančně upravené asi v 16. stol. Při stavbě sokolovny počátkem 20. stol., byla zbořena větší část dosud zachovalé tvrze a tak dnes zůstali jen sklepy a část patrové polygonální věže.
Hlavní obrázek místa
Zbytek Tvrze
Dochovaná část jižního průčelí věže tvrze. Vpravo zdivo sokolovny postavené na místě paláce tvrze.
© Luděk Pitter 01/2006
V severní části obce Předslav pod kostelem sv. Jakuba Většího se nachází sportovní areál. V místě kde plošina spadá z prudké nepříliš dlouhé stráně se nachází zbytky středověké věže tvrze založené s největší pravděpodobností již ve 14. stol. , neboť z této doby je také kostel. Je součástí areálu sokolovny, ke které se snadno dostanete z malého náměstíčka před kostelem.
L.P., 16.4. 2006
historie

Popis tvrze

Tvrz založená s největší pravděpodobností již ve 14. stol. byla asi v 16. stol. renesančně upravena. Původní vzhled tvrze není přesně znám. Je pravděpodobné, že se sestávala z polygonální patrové věže a paláce. Ještě v 19. stol. byla využívána pro provoz pivovaru a lihovaru. Ve 20. letech 20. stol. byla část tvrze stržena při výstavbě nové sokolovny, která nese na štítu letopočet 1923. Zůstala zachována jen část polygonální patrové věže, která je dnes součástí sokolovny a je v ní umístěno sociální zařízení a sklad tělocvičného nářadí.

L.P. / Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 16.4. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Plán přízemí věže, Předslav, plán přízemí dochované věže tvrze. Křížkovaně značeno zdivo gotické, plně zdivo renesanční, mladší úpravy značeny tečkovaně. Stav roku 1993, zaměření a kresba Jiří Úlovec.
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 201
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Předslav

Místa v okolí

 Měcholupy
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Němčice
 kostel sv. Jiljí
 Štěpánovice
 Kokšín
 Švihov
 radnice
 Obytce
 kostel sv. Václava
 fara
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Komošín
 Červené Poříčí
 městské opevnění
 Bílá věž
 synagoga
 Černá věž
 Habartice
 radnice
 boží muka
 Dolany
 Svrčovec
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Sobětice
 kostel sv. Martina
 Luby
 Beňovy
 kostel sv. Prokopa
 Mochtín
 Nový Čestín
 kostel sv. Matěje
 Skála
 Újezdec
 Újezd
 Tupadly
 Ježovy
 Kratice
 Tupadelské skály
 Lomec
 Drslavice
 Srbice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Těšetiny
 Lužany
 Žinkovy
 štola Loreta
 Loreta
 Lázně Letiny
 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Koryta
 Bezděkov
 Lovčice
 Roupov
 Tetětice
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Isidora
 Příchovice
 Křenice
 Skočice
 Hradiště
 kostel sv. Markéty
 Týnec
 Kouskova Lhota
 Boříkovy
 Lázeň
 Sohostov
 rozhledna Bolfánek
 U Žižků
 židovský hřbitov
 Pušperk
 Prádlo
 Kožich
 Řenče
 Ptenín
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Mlázovy
 Poustevna
 Veselí
 kaple sv. Felixe
 Zavlekov
 sýpka
 Klenová
 Hluboká
 Chocenice
 Chocenice
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Markéta
 Dvořec
 Běhařov
 Ballymotte
 Nalžovy
 lesopark Prašivice
 Hradiště
 synagoga
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Předslav 3
339 01 Klatovy 1
Majitel:
Tělocvičná jednota
Sokol Předslav
339 01 Předslav
Základní informace místa
ID místa: 4121
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama