Pozdně barokní stavba z let 1799-1808. Obdélná loď krytá sedlovou střechou, nad závěrem zakončená valbou; s odsazeným pravoúhlým presbytářem. Na lodi i presbytáři vysoká kasulová okna. Nad vstupním průčelím hranolová věž s jehlancovou střechou, vrcholící dvouramenným křížem. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Obec Hlavňovice (německy Hlawniowitz) se nachází v okrese Klatovy, přibližně 15 km od Sušice. První zmínka o ní je již z 11. století. Z pamětihodností je zde kromě kostela ještě zámek ze 17. století na místě renesanční tvrze a kaple sv. Vojtěcha. Leží na území přírodního parku Kochánov. Obec má autobusové spojení s okolím (Sušice, Velhartice, Petrovice u Sušice, Klatovy), prochází zde cyklistická stezka č. 2092 s odbočkou spojující č. 2101.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 6.12. 2021
popis

Pozdně barokní stavba pochází z let 1799-1808. Je dochována v intaktním stavu, pouze v roce 1894 byla opravována střecha lodi. Loď kostela je dlouhá, obdélná, užší presbytář má půdorys příčně obdélný s otupenými nárožími. K východnímu boku presbytáře přiléhá obdélná sakristie s oratoří v patře. Nad středem severní (průčelní) fasády se tyčí hranolová věž; zde se nachází i vstupní portál - pravoúhlý se žulovým ostěním, štukovou šambránou a profilovanou supraportou. Nad portálem je oválné okénko. Loď i presbytář osvětlují z obou stran čtyři vysoká kasulová okna, kruchta na severní straně je osvětlena na výšku oválným oknem. Obdobné okno je i v závěru. Poslední patro věže (zvonice) je ze tří stran osvětleno obdélnými okny s půlkruhovým záklenkem; na jižní straně je pouze naznačeno štukovou šambránou. Fasáda věže je členěna sdruženými pilastry s čabrakovou hlavicí, ostatní fasády členěny pouze lizénovými rámy. Korunní…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; UPČ I.,Academia1977;Jaroslav Špiroch., 6.12. 2021

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hlavňovice

Místa v okolí

 Hlavňovice
 židovský hřbitov
 Velhartice
 Nemilkov
 Kněžice
 Petrovice
 Svojšice
 Žikov
 Hrad pod Hrnčířem
 Jiřičná
 Ujčín
 Chamutice
 Kojšice
 Malonice
 Dolejší Těšov
 Mokrosuky
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 barokní kaple
 Javorná
 Loučová
 Svatobor
 kostel sv. Anny
 Kašovice
 kaple sv. Anny
 Čachrov
 židovský hřbitov
 Volšovy
 Kolinec
 kaple Panny Marie
 Podolí
 Hrádek u Sušice
 Březí
 Mlázovy
 Hořákov
 Karlov
 Dolejší Krušec
 Horská synagoga
 kašna II
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 městské opevnění
 Běšiny
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 městský špitál
 Tedražice
 Dlouhá Ves
 Boříkovy
 kostel sv. Vintíře
 kaple sv. Vintíře
 Kundratice
 Palvinov
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Čejkovy
 švédské hroby
 Vatětice
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 Pancíř
 smolná pec
 kaple
 Lipová Lhota
 Těšetiny
 židovský hřbitov
 Kouskova Lhota
 Zavlekov
 kaple sv. Kříže
 Srbice
 Panský dům
 synagoga
 Nový Čestín
 Mochtín
 Újezdec
 Sedlo
 Opálka
 Miřenice
 kostel sv. Mikuláše
 Šumavský orloj
 Kašperk
 Laka
 Dvořec
 Pustý hrádek
 Budětice
 Týnec
 Nalžovy
 štola Loreta
 Loreta
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Klenová
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Železná Ruda
 Sobětice
 kaple
 Ballymotte
 Luby
 lesopark Prašivice
 Lomec
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 židovský hřbitov
 Veselí
 Obří hrad
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hlavňovice
15, 341 42, Velhartice
pověřená osoba: R.D.Mgr. Robert Paruszewski, statutární zástupce farnosti
http://www.bcb.cz
Základní informace místa
ID místa: 16104
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama