Drobná barokní kaple obdélného půdorysu, kamenná, omítnutá; s konkávně probranými nárožími, segmentově zakončeným štítem a bohatým členěním fasád. Sedlová, nad závěrem valbově zkosená střecha (tašky+plech). Na vrcholu osazen kardinálský kříž. Z 2. třetiny 18. století (1762). Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Kaple sv. Anny stojí na pravém okraji silnice z Jindřichovic do Sluhova, asi cca 500 m od zastávky autobusu, nedaleko od nového a starého zámku. Pochází z 2. třetiny 18. století (datace nad nikou ve štítě - 1762). Je to drobná barokní kaple, kamenná a omítnutá, mírně obdélného půdorysu s konkávně probranými nárožími, rovný závěr je protažen a půdorysně obohacen drobnou apsidou. V průčelí je vchod se stlačeným obloukem s paralelním vlysem nahoře. Vlys je ukončen korunní profilovanou římsou, která se ve středové ose průčelí a nad vlastním vchodem zalamuje do segmentu, jenž vniká do rozměrného, zhruba trojúhelného štítu. V něm je umístěna nika, vlastní štít je ukončen opět zalamovanou, segmentově vzepjatou římsou. Na vrcholu je osazen kardinálský kříž. Střecha je sedlová, nad závěrem valbově zkosená (tašky + plech). Kvalitní doklad drobné barokní sakrální architektury. Památkově chráněná. V současné době se nachází tato krásná barokní kaple ve zchátralém stavu. Připravuje se její rekonstrukce. V jednání je odkup soukromého pozemku, na kterém stojí, a jednání s památkovým ústavem ohledně oprav.
Památkový katalog NPÚ; Ing. Jiří Chroust; Jaroslav Špiroch., 16.11. 2021
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Jindřichovice

Místa v okolí

 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Mlázovy
 Malonice
 Boříkovy
 Ujčín
 Hradiště
 Podolí
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Velhartice
 Nemilkov
 židovský hřbitov
 Mokrosuky
 Těšetiny
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Kašovice
 Srbice
 Nový Čestín
 Mochtín
 Hořákov
 Hlavňovice
 Újezdec
 Svojšice
 Čachrov
 Zavlekov
 Březí
 Kouskova Lhota
 Hrádek u Sušice
 Žikov
 Čejkovy
 Kněžice
 Habartice
 kostel sv. Vavřince
 Sobětice
 Petrovice
 Tedražice
 Svatobor
 štola Loreta
 Obytce
 Loreta
 Luby
 Týnec
 Hrad pod Hrnčířem
 barokní kaple
 Chamutice
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Anny
 Plánice
 Jiřičná
 Lipová Lhota
 Kojšice
 Nalžovy
 Opálka
 Volšovy
 Miřenice
 Lomec
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Dvořec
 městský špitál
 sýpka
 Javorná
 kaple sv. Felixe
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 Ballymotte
 Klenová
 Loučová
 lesopark Prašivice
 synagoga
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Kratice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 boží muka
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 Janovice nad Úhlavou
 Budětice
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 Dolejší Krušec
 Lovčice
 Veselí
 židovský hřbitov
 Němčice
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 židovský hřbitov
 kašna II
 Horská synagoga
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Tupadelské skály
 Koryta
 Štěpánovice
 Palvinov
 Újezd u Štěpánovic
 švédské hroby
 kostel sv. Mořice
 Tupadly
 hrobka rodiny Schmid
 Sohostov
 Pancíř
 Svrčovec
 boží muka
 Sedlo
 Tetětice
 Drslavice
 Komošín
 kaple sv. Isidora
 Kašperk
 Pustý hrádek
Základní informace místa
ID místa: 16056
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama