Drobná barokní kaple obdélného půdorysu, kamenná, omítnutá; s konkávně probranými nárožími, segmentově zakončeným štítem a bohatým členěním fasád. Sedlová, nad závěrem valbově zkosená střecha (tašky+plech). Na vrcholu osazen kardinálský kříž. Z 2. třetiny 18. století (1762). Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Kaple sv. Anny stojí na pravém okraji silnice z Jindřichovic do Sluhova, asi cca 500 m od zastávky autobusu, nedaleko od nového a starého zámku. Pochází z 2. třetiny 18. století (datace nad nikou ve štítě - 1762). Je to drobná barokní kaple, kamenná a omítnutá, mírně obdélného půdorysu s konkávně probranými nárožími, rovný závěr je protažen a půdorysně obohacen drobnou apsidou. V průčelí je vchod se stlačeným obloukem s paralelním vlysem nahoře. Vlys je ukončen korunní profilovanou římsou, která se ve středové ose průčelí a nad vlastním vchodem zalamuje do segmentu, jenž vniká do rozměrného, zhruba trojúhelného štítu. V něm je umístěna nika, vlastní štít je ukončen opět zalamovanou, segmentově vzepjatou římsou. Na vrcholu je osazen kardinálský kříž. Střecha je sedlová, nad závěrem valbově zkosená (tašky + plech). Kvalitní doklad drobné barokní sakrální architektury. Památkově chráněná. V současné době se nachází tato krásná barokní kaple ve zchátralém stavu. Připravuje se její rekonstrukce. V jednání je odkup soukromého pozemku, na kterém stojí, a jednání s památkovým ústavem ohledně oprav.
Památkový katalog NPÚ; Ing. Jiří Chroust; Jaroslav Špiroch., 16.11. 2021
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Jindřichovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16056
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama