Obdélná zděná kaple, krytá sedlovou střechou. Na hřebeni střechy v průčelí vyrůstá šestiboká zvonička s jehlancovou stříškou s makovicí a dvouramenným křížem. Pochází z 2. poloviny 19. století.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 09/2022
Bezděkov (německy Besdiekau) je obec v okrese Klatovy, cca 5 km jihozápadně od Klatov. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1331, i když s největší pravděpodobností byla založena už ve 13. století. Z pamětihodností je zde dále novogotický zámek s parkem, kostel sv. Václava, kostel sv. Anny, kaple sv. Václava, výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého, pomník padlým v 1. a 2. světové válce, náhrobek herce a spisovatele hororových románů Ch. H. Spiesse a vodní mlýn. Z obce vychází do okolí Spiessova naučná stezka a vrací se zpět. Autobusové spojení má s Klatovy a Janovicemi nad Úhlavou, východním okrajem obce prochází železniční trať Plzeň-Železná Ruda. Vede tudy modrá turistická stezka (Svatojánská stezka-Všerubská) a cyklotrasa č. 2052.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 13.10. 2022
popis

Zděná kaple sv. Anny byla postavena mezi domy čp. 30 a 42 v 2. polovině 19. století. Původní zvon, se kterým se v minulosti třikrát denně vyzvánělo, je uložen v trezoru archivu obecního úřadu. V minulosti o slavnostech Božího těla zde býval oltář a v neděli po Anenské pouti sem putoval průvod k uctění této světice. Je to zděná kaplička obdélného půdorysu na hrubě omítaném soklu; v průčelí má vstupní pravoúhlý portál, uzavřený dvoukřídlými dřevěnými dveřmi, jež mají v horní části hvězdicové otvory. Průčelí pokračuje nad jednoduchou zkosenou korunní římsou trojúhelným štítem s kruhovým okénkem uprostřed a je kryta sedlovou šablonovou střechou. Po stranách je osvětlena obdélnými okny; zadní část je plná, bez otvorů. V průčelní části je na hřebeni vztyčena šestiboká oplechovaná zvonička, v první části plná a v druhé, oddělené profilovanou římsou, je otevřená do všech stran; krytá jehlancovou oplechovanou stříškou…  číst dále

www obce; Jaroslav Špiroch., 13.10. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Bezděkov

Místa v okolí

 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Koryta
 Sohostov
 Tupadelské skály
 Beňovy
 Lomec
 Tupadly
 Veselí
 kostel sv. Martina
 Tetětice
 synagoga
 kaple sv. Isidora
 Janovice nad Úhlavou
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Týnec
 Drslavice
 štola Loreta
 Loreta
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
 boží muka
 radnice
 synagoga
 Černá věž
 židovský hřbitov
 Markéta
 Bílá věž
 městské opevnění
 Svrčovec
 Luby
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Běhařov
 kostel sv. Markéty
 Sobětice
 Kouskova Lhota
 Dobrá Voda
 Dvořec
 Štěpánovice
 Komošín
 židovský hřbitov
 Dolany
 Úsilov
 Újezdec
 Opálka
 Pušperk
 Srbice
 U Žižků
 Mochtín
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Ruchomperk
 boží muka
 Těšetiny
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Nový Čestín
 Kokšín
 Obytce
 synagoga
 Koráb
 židovský hřbitov
 Hořákov
 Chocomyšl
 Švihov
 kostel sv. Mikuláše
 Podolí
 Dešenice
 radnice
 Předslav
 synagoga
 Hradiště
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 fara
 Březí
 Nový Herštejn
 Ježovy
 Měcholupy
 Pajrek
 Boříkovy
 Habartice
 kostel sv. Mikuláše
 Zichov
 Příkopy
 Čachrov
 synagoga
 Křenice
 Netřeby
 Červené Poříčí
 Rýzmberk
 Malonice
 vodní nádrž Nýrsko
 kaple sv. Anny
 Mlázovy
 kostel sv. Wolfganga
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Kanice
 Nemilkov
 Němčice
 Květkovice
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Měčín
 kaple
 Ujčín
 mlýn
 Lštění
 Velhartice
 Osvračín
 Osvračín
 Chotiměř
Základní informace místa
ID místa: 16780
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama