Farní kostel sv. Mikuláše gotického původu z 2. poloviny 14. stol., pozdně barokně přestavěn do dnešní podoby. Vyniká svou typickou cibulovitou bání a zlaceným křížem. Vzácné varhany z r. 1763 pocházejí z tachovské dílny rodu Gartnerů. Kostel od r. 1958 v seznamu kulturních památek ČR.
Hlavní obrázek místa
Kdyně-kostel
© Pherian 05/2016
Kdyně (německy Neu Gedein) je druhé největší město v okrese Domažlice. Včetně místních částí tu žije přibližně 5 100 obyvatel. Kdyně se nachází na pomezí Švihovské a Všerubské vrchoviny, městem je od r. 1840. Prochází jí silnice I/22 z Domažlic do Klatov. Má také nádraží na železniční trati Domažlice-Klatovy-Horažďovice, to však leží za jižním okrajem města u místní části Prapořiště. Z města vycházejí dvě větve žluté turistické značky, a to na vrch Koráb s rozhlednou a ke zřícenině hradu Rýzmberk. Prochází tudy modře značená Svatojakubská cesta, k jihu na Prapořiště a k východu do Klatov. Farní kostel sv. Mikuláše s pravidelnými bohoslužbami se nachází na hřbitově při severovýchodním okraji města.
Jiří Špaček, 11.8. 2022
historie

Kostel sv. Mikuláše patří nepochybně mezi hlavní dominanty města Kdyně a vyniká zejména svojí typickou cibulovitou bání a zlaceným křížem. Nejstarší zprávy o kostelu pochází z druhé poloviny 14. století. Celá stavba se skládá z obdélné plochostropní lodi, na kterou navazuje užší a hlubší kněžiště. Po obou stranách kněžiště se nacházejí kaple s patrovými oratořemi. Ve věži se nacházejí dva zvony rozdílných velikostí, z nichž jeden je zasvěcen sv. Barboře. V roce 1734 byla věž kostela zvýšena a opatřena novým krovem. Štít fasády kostela sv. Mikuláše má výklenek, ve kterém se nachází socha patrona – sv. Mikuláše. Svatý Mikuláš se po své smrti stal jedním nejuctívanějších světců a bývá vyobrazován s biskupskou berlí, knihou a třemi zlatými jablky, které představují: život, věčné mládí a nesmrtelnost dle severské bohyně Iduny. V kostele se nacházejí celkem tři zvony, z nichž pouze dva jsou funkční – velký zvon…  číst dále

www.kdyne.cz/pro-navstevniky/informace-o-meste/soucasnost/, 3.10. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Kdyně

Místa v okolí

 Kdyně
 synagoga
 Rýzmberk
 Příkopy
 Koráb
 Nový Herštejn
 venkovská usedlost
 Kout na Šumavě
 fara
 kostel sv. Jiří
 gloriet Klobouk
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Úsilov
 židovský hřbitov
 Tuhošť
 Ruchomperk
 kostel sv. Vavřince
 Netřeby
 Dobrá Voda
 Markéta
 Pušperk
 Kubíčkova skála
 Kanice
 Lštění
 Domažlická věž
 Chocomyšl
 Chodský hrad
 Běhařov
 kostel sv. Markéty
 U Žižků
 Květkovice
 Nahošice
 Sohostov
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Přívozec
 Zichov
 Blížejov
 akvadukt u Hadrovce
 Koryta
 Bystřice nad Úhlavou
 Chotiměř
 Veselí
 Drslavice
 Osvračín
 Osvračín
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Bezděkov
 Tupadelské skály
 kostel sv. Václava
 Tupadly
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pajrek
 kaple sv. Felixe
 Trhanov
 sýpka
 Klenová
 Svrčovec
 Šibeniční vrch
 Dvořec
 Ždánov
 Dolany
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Dešenice
 Křenice
 kostel sv. Apolináře
 Horšovský Týn
 Opálka
 Vdovský dům
 Ježovy
 Ptenín
Základní informace místa
ID místa: 15986
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama