Zachovalý kostel z roku 1656. Jeho stavba trvala 23 let. Při velkém požáru roku 1689 kostel prohořel a jeho vnitřní zařízení bylo zcela zničeno. K obnově kostela povolán Kilián Ignác Dienzenhofer.
Hlavní obrázek místa
Západní strana náměstí s bývalým jezuitským kostelem
© Luděk Pitter 07/2005
Bývalý jezuitský kostel tvoří spolu s Černou věží dominantu v jihozápadní části náměstí Míru v Klatovech. Jeho výstavba je úzce spjata s příchodem jezuitů po bitvě na Bílé hoře do Klatov. Kostel byl postaven na místě bývalého Švábského domu. Výstavba kostela byla zahájena počátkem 2. poloviny 17. stol. Nejprve byl stavitelem Carlo Lurago, kterého vystřídal roku 1666 architekt Giovanni Domenico Orsi (Ursini). Kostel po dokončení poměrně záhy vyhořel a musel být nákladně opravován. Požárem byl poškozen ještě několikrát. Současná podoba kostela je po opravě po požáru v roce 1810. Kostel byl postaven v klasickém půdorysu jezuitských chrámů. Z důvodů efektu, kdy hlavní portál směřuje na náměstí bylo upuštěno od tradice, kdy presbytář směřuje k východu. Proto byla také fasáda hlavního průčelí bohatě zdobena a opatřena dvěma věžemi. Chrám je dlouhý 49 m široký 28 m a výška hlavní lodi dosahuje téměř 24 m. Na presbytář kostela navazuje budova bývalého latinského gymnázia. Pod kostelem jsou rozsáhlé katakomby, kam byli pohřbíváni jak řádoví bratři, tak s jezuity sympatizující šlechta. Pilíře kostela byly využity jako větrací šachty katakomb a zasypání šachet ve 30. letech 20. stol. způsobilo na katakombách obrovské škody.
L.P., 18.11. 2005
historie

Zahájení stavby kostela je datováno do roku 1656. Stavba kostela trvala plných 23 let a v roce 1679 byl kostel vysvěcen. Stavba však měla jen velice krátké trvání a při velkém požáru roku 1689 kostel prohořel a jeho vnitřní zařízení bylo zcela zničeno. Škody si vyžádaly rozsáhlou rekonstrukci. Ukončení této rekonstrukce je datováno rokem 1717, kdy kostel získal novou klenbu. K obnově kostela byl povolán Kilián Ignác Dienzenhofer, který v té době pracoval na kostele v Nicově. Jemu jsou připisovány tři portály v čele kostela. V roce 1773 došlo ke zrušení jezuitského řádu. V roce 1791 získalo stavbu město. Kostel vyhořel ještě v roce 1826. Budova gymnázia přilehající k presbytáři byla využívána ke školským účelům od roku 1720 až do zrušení školy v roce 1778.

18.11. 2005

Půdorys místa

Půdorys kostela
Procházka L., Váňová L., Klatovy město, Nakladatelství Českého lesa, 2000, str. 117
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

15.12.2012 17:33 Ondřej Navrátil
Ta černobílá fotografie je interiér kostela Panny Marie Pomocné v Železná Rudě. Takže jsem nepatří.
1.5.2013 15:04 Pavel Zany Komárek
děkujeme za upozornění, snímek byl přesunut
29.8.2012 15:42 Martin Megadeth
Minulý víkend jsem po deseti letech navštívil katakomby a s tím spojenou výstavu. Začnu tím, že vstupné je dražší než na prohlídku na kterémkoliv blízkém hradu, ale nelitoval jsem. Především oba shlédnuté dokumenty jsou nesmírně zajímavé. Následná expozice na oslavu jezuitského řádu je zajímavá. nicméně by se mohla a měla stylizovat do poněkud umírněnějšího duchu (chvílemi jsem měl pocit, že jsem na oslavě černoprdelnictví 17. až 19. století). Poslední část jsou samotné mumie v katakombách, to je opravdový zážitek. Určitě tahle expozice stojí za návštěvu.
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Klatovy I

Místa v okolí

 Černá věž
 radnice
 boží muka
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Beňovy
 Luby
 Sobětice
 Lomec
 Štěpánovice
 štola Loreta
 Loreta
 Tupadelské skály
 Svrčovec
 Tupadly
 kostel sv. Václava
 Újezdec
 kaple sv. Anny
 Bezděkov
 Komošín
 Koryta
 Týnec
 Obytce
 Srbice
 Mochtín
 Dolany
 Drslavice
 Kouskova Lhota
 Nový Čestín
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Těšetiny
 Předslav
 Sohostov
 Měcholupy
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Kokšín
 Veselí
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Habartice
 Klenová
 kostel sv. Markéty
 Švihov
 kostel sv. Jiljí
 Hradiště
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 fara
 Dvořec
 Boříkovy
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 Markéta
 Opálka
 Němčice
 Podolí
 Běhařov
 Pušperk
 U Žižků
 Lázeň
 Ježovy
 Červené Poříčí
 rozhledna Bolfánek
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Mlázovy
 Úsilov
 Dobrá Voda
 Hořákov
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Měčín
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Blažeje
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Malonice
 Vlčkovice
 Březí
 Plánice
 Ruchomperk
 Kratice
 Křenice
 Bystřice nad Úhlavou
 Čachrov
 Chocomyšl
 Zichov
 fara
 Kolinec
 kostel sv. Prokopa
 kaple
 Ujčín
 Nemilkov
 mlýn
 židovský hřbitov
 Zavlekov
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Velhartice
 Ptenín
 Pajrek
 Krutěnice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Mokrosuky
 Kašovice
 Lázně Letiny
 Hrádek u Sušice
Základní informace místa
ID místa: 3587
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

reklama