Arboretum bylo založeno r. 1828 hrabětem Eugenem Černínem, původně jako školka okrasných dřevin, která měla zásobovat park u zámečku Lázeň. Později, v l. 1841–1848 byla školka upravena na arboretum. Je zde přes 200 druhů převážně severoamerických dřevin. Od r. 1969 je park národní přírodní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 06/2013
Arboretum leží zhruba 2 km od Chudenic, poblíž je rozhledna Bolfánek.
27.6. 2013
historie

NPP Americká zahrada

Arboretum Americká zahrada bylo založeno roku 1828 hrabětem Eugenem Černínem, původně jako školka okrasných dřevin, která měla zásobovat postupně vznikající park u nedalekého zámečku Lázeň u Chudenic. Později změnil hrabě Černín svůj původní úmysl a rozhodl se přeměnit školku v arboretum – trvalou sbírku živých dřevin, které bylo budováno v letech 1841–1848. Název Americká zahrada je používán již od r. 1844, vznikl proto, že v lesní školce měly v prvních letech po založení převahu dřeviny ze Severní Ameriky. Dnes se zde na ploše 1,98 ha nachází přes 200 druhů dřevin, převážně severoamerického, evropského a asijského původu. Jedním z nejzajímavějších exemplářů je douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii), nazývaná Černínova douglaska, vysazená r. 1842. Je jednou ze tří nejstarších douglasek v Evropě. K unikátům patří stromový exemplář dřínu květnatého (Cornus florida). Nachází se zde také jediný exemplář svého druhu ve střední…  číst dále

E.H. podle http://cs.wikipedia.org; http://www.ceskatelevize.cz; http://botany.cz, 27.6. 2013

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Chudenice

Místa v okolí

 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 U Žižků
 Chocomyšl
 Zichov
 Pušperk
 kostel sv. Markéty
 Ruchomperk
 Křenice
 Netřeby
 Ježovy
 Drslavice
 Kanice
 Květkovice
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Dolany
 Úsilov
 Komošín
 Svrčovec
 Tupadly
 Ptenín
 vyhlídková plošina
 Tupadelské skály
 Lštění
 Nový Herštejn
 Kokšín
 Koryta
 kostel sv. Václava
 Koráb
 Švihov
 radnice
 fara
 Sohostov
 Příkopy
 Osvračín
 Štěpánovice
 Osvračín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Lacembok
 kostel sv. Martina
 Červené Poříčí
 Beňovy
 Roupov
 Markéta
 Chotiměř
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Rýzmberk
 boží muka
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Dobrá Voda
 kostel sv. Michala
 Přívozec
 synagoga
 židovský hřbitov
 Černá věž
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Nahošice
 Lomec
 Veselí
 Blížejov
 Běhařov
 gloriet Klobouk
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Luby
 Předslav
 Puclice
 židovský hřbitov
 štola Loreta
 Loreta
 kaple sv. Felixe
 Týnec
 Sobětice
 Lužany
 sýpka
 Skočice
 Klenová
 kaple sv. Václava
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Anny
 Lomeček
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Kouskova Lhota
 Příchovice
 Újezdec
 Bukovec
 Srbice
 Mochtín
 židovský hřbitov
 Těšetiny
Základní informace místa
ID místa: 11278
Typ místa: ostatní
Podkategorie: botanická zahrada, arboretum
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama