Budova bývalé synagogy a židovské školy byla v Dešenicích postavena jako náhrada za starší modlitebnu v letech 1865 – 1866. Bohoslužebným účelům sloužila do 30. let 20. století, po 2. světové válce byla upravena na bytový dům. Při přestavbách ve 20. století ztratila budova většinu slohových prvků.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2012
Dešenice (německy Deschenitz) jsou městys ležící cca 5 kilometrů jihovýchodně od Nýrska.Uváděny jsou již roku 1272, kdy na zdejší tvrzi sídlil rytíř Rydkéř (Rudgerus de Deschenicz). V obci je k vidění farní kostel svatého Mikuláše, rekonstruovaná tvrz a v bývalém pivovaru je Muzeum šumavského pivovarnictví. Do obce se lze dostat jak vlakem, tak autobusem. Obcí prochází naučná stezka "Po stopách formanů", cyklotrasa č. 2047 a žlutá turistická trasa.
17.12. 2020
historie

První židovské osídlení v Dešenicích je doloženo až v první polovině 18. století. Roku 1724 jsou zde uváděny 4 židovské rodiny, na konci 18. století 8 rodin a v roce 1835 už 17 rodin obývající malé gheto na návsi. Na konci 19. století zde žilo 81 Židů, nicméně v roce 1930 už jen 25. Zdejší náboženská obec byla už v roce 1928 připojena k větší obci v Klatovech. První synagoga je v Dešenicích uváděna ve roce 1724, později bývala modlitebna v domě p. 49. Nová budova synagogy a židovské školy (dnes č.p. 125) byla postavena v letech 1865 – 1866. Bohoslužebným účelům sloužila do 30. let 20. století. Po druhé světové válce byla upravena na bytový dům, nějaký čas v ní býval obchod. Budova si nezachovala slohové detaily, o ty přišla při několika přestavbách v druhé polovině 20. století. Jediným viditelným architektonickým prvkem je obloukově zaklenutý vchod s původním žulovým ostěním.

Milan Caha (zdroj: ROZKOŠNÁ, Blanka; JAKUBEC, Pavel. Židovské památky Čech : Historie a památky židovského osídlení Čech. Brno: ERA, 2004. Dešenice, s. 113 -114. ISBN 80-86517-64-0), 17.12. 2020

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dešenice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 židovský hřbitov
 Pajrek
 synagoga
 kostel sv. Wolfganga
 Opálka
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Šumavský orloj
 kaple sv. Kříže
 Běhařov
 Klenová
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Veselí
 Březí
 Bílá strž
 Dobrá Voda
 Hořákov
 Čachrov
 Markéta
 Týnec
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 židovský hřbitov
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Anny
 Sohostov
 Pancíř
 kaple sv. Anny
 Loreta
 štola Loreta
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Koryta
 Lomec
 Podolí
 Javorná
 Úsilov
 Nemilkov
 Beňovy
 kostel sv. Anny
 Tupadelské skály
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Újezdec
 Luby
 Koráb
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Srbice
 Tupadly
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Sobětice
 Železná Ruda
 Kdyně
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 radnice
 Černá věž
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 Těšetiny
 Mochtín
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Nový Čestín
 Rýzmberk
 venkovská usedlost
 fara
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 gloriet Klobouk
 Obytce
Základní informace místa
ID místa: 15431
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama