Budova bývalé synagogy a židovské školy byla v Dešenicích postavena jako náhrada za starší modlitebnu v letech 1865 – 1866. Bohoslužebným účelům sloužila do 30. let 20. století, po 2. světové válce byla upravena na bytový dům. Při přestavbách ve 20. století ztratila budova většinu slohových prvků.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2012
Dešenice (německy Deschenitz) jsou městys ležící cca 5 kilometrů jihovýchodně od Nýrska.Uváděny jsou již roku 1272, kdy na zdejší tvrzi sídlil rytíř Rydkéř (Rudgerus de Deschenicz). V obci je k vidění farní kostel svatého Mikuláše, rekonstruovaná tvrz a v bývalém pivovaru je Muzeum šumavského pivovarnictví. Do obce se lze dostat jak vlakem, tak autobusem. Obcí prochází naučná stezka "Po stopách formanů", cyklotrasa č. 2047 a žlutá turistická trasa.
17.12. 2020

  historie

  První židovské osídlení v Dešenicích je doloženo až v první polovině 18. století. Roku 1724 jsou zde uváděny 4 židovské rodiny, na konci 18. století 8 rodin a v roce 1835 už 17 rodin obývající malé gheto na návsi. Na konci 19. století zde žilo 81 Židů, nicméně v roce 1930 už jen 25. Zdejší náboženská obec byla už v roce 1928 připojena k větší obci v Klatovech. První synagoga je v Dešenicích uváděna ve

  Milan Caha (zdroj: ROZKOŠNÁ, Blanka; JAKUBEC, Pavel. Židovské památky Čech : Historie a památky židovského osídlení Čech. Brno: ERA, 2004. Dešenice, s. 113 -114. ISBN 80-86517-64-0), 17.12. 2020

  Vložit do oblíbených
  Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dešenice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15431
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: přestavěno
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 17.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama