Budova bývalé synagogy a židovské školy byla v Dešenicích postavena jako náhrada za starší modlitebnu v letech 1865 – 1866. Bohoslužebným účelům sloužila do 30. let 20. století, po 2. světové válce byla upravena na bytový dům. Při přestavbách ve 20. století ztratila budova většinu slohových prvků.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2012
Dešenice (německy Deschenitz) jsou městys ležící cca 5 kilometrů jihovýchodně od Nýrska.Uváděny jsou již roku 1272, kdy na zdejší tvrzi sídlil rytíř Rydkéř (Rudgerus de Deschenicz). V obci je k vidění farní kostel svatého Mikuláše, rekonstruovaná tvrz a v bývalém pivovaru je Muzeum šumavského pivovarnictví. Do obce se lze dostat jak vlakem, tak autobusem. Obcí prochází naučná stezka "Po stopách formanů", cyklotrasa č. 2047 a žlutá turistická trasa.
17.12. 2020
historie

První židovské osídlení v Dešenicích je doloženo až v první polovině 18. století. Roku 1724 jsou zde uváděny 4 židovské rodiny, na konci 18. století 8 rodin a v roce 1835 už 17 rodin obývající malé gheto na návsi. Na konci 19. století zde žilo 81 Židů, nicméně v roce 1930 už jen 25. Zdejší náboženská obec byla už v roce 1928 připojena k větší obci v Klatovech. První synagoga je v Dešenicích uváděna ve roce 1724, později bývala modlitebna v domě p. 49. Nová budova synagogy a židovské školy (dnes č.p. 125) byla postavena v letech 1865 – 1866. Bohoslužebným účelům sloužila do 30. let 20. století. Po druhé světové válce byla upravena na bytový dům, nějaký čas v ní býval obchod. Budova si nezachovala slohové detaily, o ty přišla při několika přestavbách v druhé polovině 20. století. Jediným viditelným architektonickým prvkem je obloukově zaklenutý vchod s původním žulovým ostěním.

Milan Caha (zdroj: ROZKOŠNÁ, Blanka; JAKUBEC, Pavel. Židovské památky Čech : Historie a památky židovského osídlení Čech. Brno: ERA, 2004. Dešenice, s. 113 -114. ISBN 80-86517-64-0), 17.12. 2020

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dešenice

Místa v okolí

 Dešenice
 židovský hřbitov
 Pajrek
 synagoga
 kostel sv. Wolfganga
 Opálka
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Klenová
 Běhařov
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 Březí
 Dobrá Voda
 Hořákov
 Čachrov
 Markéta
 Týnec
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Kouskova Lhota
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Sohostov
 Pancíř
 Loreta
 štola Loreta
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Koryta
 Lomec
 Podolí
 Javorná
 Úsilov
 Nemilkov
 Beňovy
 kostel sv. Anny
 Tupadelské skály
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Újezdec
 Luby
 Koráb
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Tupadly
 kostel sv. Anny
 Srbice
 boží muka
 Sobětice
 kaple sv. Václava
 Železná Ruda
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 synagoga
 Bílá věž
 Těšetiny
 městské opevnění
 Mochtín
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Nový Čestín
 Rýzmberk
 gloriet Klobouk
 Lomeček
 Obytce
Základní informace místa
ID místa: 15431
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama