Budova bývalé synagogy a židovské školy byla v Dešenicích postavena jako náhrada za starší modlitebnu v letech 1865 – 1866. Bohoslužebným účelům sloužila do 30. let 20. století, po 2. světové válce byla upravena na bytový dům. Při přestavbách ve 20. století ztratila budova většinu slohových prvků.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2012
Dešenice (německy Deschenitz) jsou městys ležící cca 5 kilometrů jihovýchodně od Nýrska.Uváděny jsou již roku 1272, kdy na zdejší tvrzi sídlil rytíř Rydkéř (Rudgerus de Deschenicz). V obci je k vidění farní kostel svatého Mikuláše, rekonstruovaná tvrz a v bývalém pivovaru je Muzeum šumavského pivovarnictví. Do obce se lze dostat jak vlakem, tak autobusem. Obcí prochází naučná stezka "Po stopách formanů", cyklotrasa č. 2047 a žlutá turistická trasa.
17.12. 2020
historie

První židovské osídlení v Dešenicích je doloženo až v první polovině 18. století. Roku 1724 jsou zde uváděny 4 židovské rodiny, na konci 18. století 8 rodin a v roce 1835 už 17 rodin obývající malé gheto na návsi. Na konci 19. století zde žilo 81 Židů, nicméně v roce 1930 už jen 25. Zdejší náboženská obec byla už v roce 1928 připojena k větší obci v Klatovech. První synagoga je v Dešenicích uváděna ve roce 1724, později bývala modlitebna v domě p. 49. Nová budova synagogy a židovské školy (dnes č.p. 125) byla postavena v letech 1865 – 1866. Bohoslužebným účelům sloužila do 30. let 20. století. Po druhé světové válce byla upravena na bytový dům, nějaký čas v ní býval obchod. Budova si nezachovala slohové detaily, o ty přišla při několika přestavbách v druhé polovině 20. století. Jediným viditelným architektonickým prvkem je obloukově zaklenutý vchod s původním žulovým ostěním.

Milan Caha (zdroj: ROZKOŠNÁ, Blanka; JAKUBEC, Pavel. Židovské památky Čech : Historie a památky židovského osídlení Čech. Brno: ERA, 2004. Dešenice, s. 113 -114. ISBN 80-86517-64-0), 17.12. 2020

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dešenice

Místa v okolí

 Dešenice
 židovský hřbitov
 Pajrek
 synagoga
 kostel sv. Wolfganga
 Opálka
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Klenová
 Běhařov
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 Březí
 Dobrá Voda
 Hořákov
 Čachrov
 Markéta
 Týnec
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Kouskova Lhota
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Sohostov
 Pancíř
 Loreta
 štola Loreta
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Koryta
 Lomec
 Podolí
 Javorná
 Úsilov
 Nemilkov
 Beňovy
 kostel sv. Anny
 Tupadelské skály
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Újezdec
 Luby
 Koráb
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Tupadly
 kostel sv. Anny
 Srbice
 boží muka
 Sobětice
 kaple sv. Václava
 Železná Ruda
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 synagoga
 Bílá věž
 Těšetiny
 městské opevnění
 Mochtín
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Nový Čestín
 Rýzmberk
 gloriet Klobouk
 Lomeček
 Obytce
Základní informace místa
ID místa: 15431
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama