Budova bývalé synagogy a židovské školy byla v Dešenicích postavena jako náhrada za starší modlitebnu v letech 1865 – 1866. Bohoslužebným účelům sloužila do 30. let 20. století, po 2. světové válce byla upravena na bytový dům. Při přestavbách ve 20. století ztratila budova většinu slohových prvků.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2012
Dešenice (německy Deschenitz) jsou městys ležící cca 5 kilometrů jihovýchodně od Nýrska.Uváděny jsou již roku 1272, kdy na zdejší tvrzi sídlil rytíř Rydkéř (Rudgerus de Deschenicz). V obci je k vidění farní kostel svatého Mikuláše, rekonstruovaná tvrz a v bývalém pivovaru je Muzeum šumavského pivovarnictví. Do obce se lze dostat jak vlakem, tak autobusem. Obcí prochází naučná stezka "Po stopách formanů", cyklotrasa č. 2047 a žlutá turistická trasa.
17.12. 2020
historie

První židovské osídlení v Dešenicích je doloženo až v první polovině 18. století. Roku 1724 jsou zde uváděny 4 židovské rodiny, na konci 18. století 8 rodin a v roce 1835 už 17 rodin obývající malé gheto na návsi. Na konci 19. století zde žilo 81 Židů, nicméně v roce 1930 už jen 25. Zdejší náboženská obec byla už v roce 1928 připojena k větší obci v Klatovech. První synagoga je v Dešenicích uváděna ve roce 1724, později bývala modlitebna v domě p. 49. Nová budova synagogy a židovské školy (dnes č.p. 125) byla postavena v letech 1865 – 1866. Bohoslužebným účelům sloužila do 30. let 20. století. Po druhé světové válce byla upravena na bytový dům, nějaký čas v ní býval obchod. Budova si nezachovala slohové detaily, o ty přišla při několika přestavbách v druhé polovině 20. století. Jediným viditelným architektonickým prvkem je obloukově zaklenutý vchod s původním žulovým ostěním.

Milan Caha (zdroj: ROZKOŠNÁ, Blanka; JAKUBEC, Pavel. Židovské památky Čech : Historie a památky židovského osídlení Čech. Brno: ERA, 2004. Dešenice, s. 113 -114. ISBN 80-86517-64-0), 17.12. 2020

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dešenice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 židovský hřbitov
 Pajrek
 synagoga
 kostel sv. Wolfganga
 Opálka
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Šumavský orloj
 kaple sv. Kříže
 Běhařov
 Klenová
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 Březí
 Bílá strž
 Dobrá Voda
 Hořákov
 Čachrov
 Markéta
 Týnec
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 židovský hřbitov
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Anny
 Sohostov
 Loreta
 Pancíř
 štola Loreta
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Lomec
 Koryta
 Podolí
 Javorná
 Úsilov
 Nemilkov
 Beňovy
 Tupadelské skály
 kostel sv. Anny
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Újezdec
 Luby
 kostel sv. Martina
 Koráb
 židovský hřbitov
 Srbice
 Tupadly
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Sobětice
 kaple sv. Václava
 Železná Ruda
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 radnice
 Černá věž
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 Těšetiny
 Mochtín
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Nový Čestín
 Rýzmberk
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 gloriet Klobouk
 Obytce
Základní informace místa
ID místa: 15431
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama