Synagoga v Nýrsku byla postavena roku 1797 jako náhrada za starší dřevěnou modlitebnu. Jednalo se o klasicistní budovu, detaily o její podobě se nedochovaly. Posledním rabínem byl Emil Klauber, který zde působil do roku 1938. Poté přestala být udržována a zchátralá budova byla zbořena v roce 1958.
Hlavní obrázek místa
místo kde stávala synagoga - pohled od Úhlavy
© Milan Caha 02/2012
Nýrsko (německy Neuern) je město ležící přibližně deset kilometrů od hranic s Německem. Vzniklo patrně během 12. století, první písemná zmínka pochází z roku 1327. Najdeme zde několik památek, nedaleko města je například židovský hřbitov či zřícenina hradu Pajrek. Ve městě je jak autobusová, tak vlaková veřejná doprava. Městem prochází stejnojmenná naučná stezka a několik turistických tras, jak pro cyklisty, tak pro pěší.
19.12. 2020

  historie

  Kdy se v Nýrsku usadili první Židé, není známo. Ač bývá počátek zdejšího židovského osídlení kladen už do středověku, první písemná zmínka o Židech v Nýrsku je teprve z roku 1713. Židé obývali uzavřené ghetto trojúhelníkovitého tvaru, nazývané Judenwinkel (Židovský kout). Podle zprávy z roku 1727 zde bylo 16 domů. Roku 1880 žilo v městě 152 Židů, roku 1910 207 a roku 1930 139 Židů. Z ghetta zůstal

  Milan Caha (zdroj: ROZKOŠNÁ, Blanka; JAKUBEC, Pavel. Židovské památky Čech : Historie a památky židovského osídlení Čech. Brno: ERA, 2004.), 19.12. 2020

  Vložit do oblíbených
  Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nýrsko

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15430
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15430
  Uveřejněno: 19.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama