Synagoga v Nýrsku byla postavena roku 1797 jako náhrada za starší dřevěnou modlitebnu. Jednalo se o klasicistní budovu, detaily o její podobě se nedochovaly. Posledním rabínem byl Emil Klauber, který zde působil do roku 1938. Poté přestala být udržována a zchátralá budova byla zbořena v roce 1958.
Hlavní obrázek místa
místo kde stávala synagoga - pohled od Úhlavy
© Milan Caha 02/2012
Nýrsko (německy Neuern) je město ležící přibližně deset kilometrů od hranic s Německem. Vzniklo patrně během 12. století, první písemná zmínka pochází z roku 1327. Najdeme zde několik památek, nedaleko města je například židovský hřbitov či zřícenina hradu Pajrek. Ve městě je jak autobusová, tak vlaková veřejná doprava. Městem prochází stejnojmenná naučná stezka a několik turistických tras, jak pro cyklisty, tak pro pěší.
19.12. 2020
historie

Kdy se v Nýrsku usadili první Židé, není známo. Ač bývá počátek zdejšího židovského osídlení kladen už do středověku, první písemná zmínka o Židech v Nýrsku je teprve z roku 1713. Židé obývali uzavřené ghetto trojúhelníkovitého tvaru, nazývané Judenwinkel (Židovský kout). Podle zprávy z roku 1727 zde bylo 16 domů. Roku 1880 žilo v městě 152 Židů, roku 1910 207 a roku 1930 139 Židů. Z ghetta zůstal zachován pouze radikálně přestavěný dům č. p. 136, který původně sloužil jako dům rabína a škola (cheder). Synagoga stávala v jeho sousedství nad řekou Úhlavou. Postavena byla roku 1797 jako náhrada za starší dřevěnou modlitebnu. Jednalo se o klasicistní budovu, detaily o její podobě a uspořádání se nedochovaly. Posledním rabínem byl Emil Klauber, který v Nýrsku působil od roku 1930 do zrušení židovské náboženské obce nacisty v roce 1938. Po zániku ŽNO přestala být synagoga udržována a zchátralá budova byla…  číst dále

Milan Caha (zdroj: ROZKOŠNÁ, Blanka; JAKUBEC, Pavel. Židovské památky Čech : Historie a památky židovského osídlení Čech. Brno: ERA, 2004.), 19.12. 2020

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nýrsko

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Pajrek
 synagoga
 Dešenice
 Běhařov
 kostel sv. Wolfganga
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Opálka
 Dobrá Voda
 Markéta
 Klenová
 Veselí
 Janovice nad Úhlavou
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 synagoga
 židovský hřbitov
 Sohostov
 Týnec
 Březí
 Bezděkov
 Úsilov
 kostel sv. Václava
 Hořákov
 kostel sv. Anny
 Koryta
 Čachrov
 Kouskova Lhota
 Koráb
 Běšiny
 Loreta
 Běšiny
 štola Loreta
 Běšiny
 boží muka
 Lomec
 kaple sv. Václava
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Tupadelské skály
 Beňovy
 Tupadly
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Nový Herštejn
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Příkopy
 Drslavice
 Luby
 Rýzmberk
 kostel sv. Markéty
 Podolí
 Pancíř
 Újezdec
 boží muka
 Sobětice
 radnice
 Černá věž
 synagoga
 městské opevnění
 Bílá věž
 Srbice
 kostel sv. Michala
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 gloriet Klobouk
 Javorná
 Lomeček
 Štěpánovice
Základní informace místa
ID místa: 15430
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama