Synagoga v Nýrsku byla postavena roku 1797 jako náhrada za starší dřevěnou modlitebnu. Jednalo se o klasicistní budovu, detaily o její podobě se nedochovaly. Posledním rabínem byl Emil Klauber, který zde působil do roku 1938. Poté přestala být udržována a zchátralá budova byla zbořena v roce 1958.
Hlavní obrázek místa
místo kde stávala synagoga - pohled od Úhlavy
© Milan Caha 02/2012
Nýrsko (německy Neuern) je město ležící přibližně deset kilometrů od hranic s Německem. Vzniklo patrně během 12. století, první písemná zmínka pochází z roku 1327. Najdeme zde několik památek, nedaleko města je například židovský hřbitov či zřícenina hradu Pajrek. Ve městě je jak autobusová, tak vlaková veřejná doprava. Městem prochází stejnojmenná naučná stezka a několik turistických tras, jak pro cyklisty, tak pro pěší.
19.12. 2020
historie

Kdy se v Nýrsku usadili první Židé, není známo. Ač bývá počátek zdejšího židovského osídlení kladen už do středověku, první písemná zmínka o Židech v Nýrsku je teprve z roku 1713. Židé obývali uzavřené ghetto trojúhelníkovitého tvaru, nazývané Judenwinkel (Židovský kout). Podle zprávy z roku 1727 zde bylo 16 domů. Roku 1880 žilo v městě 152 Židů, roku 1910 207 a roku 1930 139 Židů. Z ghetta zůstal zachován pouze radikálně přestavěný dům č. p. 136, který původně sloužil jako dům rabína a škola (cheder). Synagoga stávala v jeho sousedství nad řekou Úhlavou. Postavena byla roku 1797 jako náhrada za starší dřevěnou modlitebnu. Jednalo se o klasicistní budovu, detaily o její podobě a uspořádání se nedochovaly. Posledním rabínem byl Emil Klauber, který v Nýrsku působil od roku 1930 do zrušení židovské náboženské obce nacisty v roce 1938. Po zániku ŽNO přestala být synagoga udržována a zchátralá budova byla…  číst dále

Milan Caha (zdroj: ROZKOŠNÁ, Blanka; JAKUBEC, Pavel. Židovské památky Čech : Historie a památky židovského osídlení Čech. Brno: ERA, 2004.), 19.12. 2020

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nýrsko

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Pajrek
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Wolfganga
 Běhařov
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Opálka
 Dobrá Voda
 Markéta
 Klenová
 Veselí
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 židovský hřbitov
 Šumavský orloj
 Sohostov
 kaple sv. Kříže
 Týnec
 kaple sv. Anny
 Březí
 Bezděkov
 Bílá strž
 Hořákov
 kostel sv. Václava
 Úsilov
 kostel sv. Anny
 Koryta
 Kouskova Lhota
 Čachrov
 Koráb
 Běšiny
 Běšiny
 Loreta
 boží muka
 Běšiny
 štola Loreta
 Lomec
 kaple sv. Václava
 Kdyně
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Tupadelské skály
 Beňovy
 Tupadly
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Nový Herštejn
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Luby
 Drslavice
 Příkopy
 kostel sv. Markéty
 Rýzmberk
 Podolí
 Pancíř
 Újezdec
 boží muka
 fara
 venkovská usedlost
 radnice
 Černá věž
 Sobětice
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 Srbice
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Svrčovec
 gloriet Klobouk
 Javorná
 Štěpánovice
 kostel sv. Vavřince
 Tuhošť
Základní informace místa
ID místa: 15430
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama