
Zbytky hrádku Kokšína jsou ukryty na zalesněném vršku nad řekou Úhlavou asi 1, 5 km od nádraží ve Švihově a 600 metrů západně od stejnojmenné vesničky, ležící na hlavní silnici č. 27 mezi Švihovem a Klatovami. Stačí se jen držet červené turistické značky a po krátkém ale strmém výstupu zde najdete zbytky přízemí mohutné dvouprostorové věže či paláce. Vzhledem k tomu, že z vrcholu je krásný výhled a že pod hradem je navíc hezké koupání v tůni řeky Úhlavy (a hned také vhodné místo na přespání i s ohništěm), nezbývá než místo vřele doporučit k návštěvě. Jen si dejte v létě pozor na občasný výskyt komárů.
Historie sídla není bohužel známa, neboť se v historických pramenech vůbec neobjevuje, a tak můžeme jeho osídlení datovat pouze na základě nemnoha dosavadních archeologických nálezů, které svědčí o osídlení lokality v průběhu 15. a na počátku 16. století. V odborné literatuře zatím převažuje názor, že by se mohlo jednat o předsunuté opevnění související s obranou nedalekého vodního hradu Švihova. Lokalitu tvořila dvouprostorová nejspíše věžovitá budova stojící na nejvyšším místě kopce a chráněná příkopem a valem, z níž se dodnes zachovala velká část zdiva přízemí. K této budově byla ještě na jihu přihrazena lichoběžná, původně zřejmě jen lehce opevněná plošina. Právě tato plošina spíše navozuje dojem jakéhosi předhradí či hospodářského prostoru, který by u ryze vojenské stavby příslušející ke Švihovu postrádal smysl. Bohužel bez archeologického výzkumu nelze rozhodnout, zda obě tyto části pocházejí ze stejného období, či… číst dále
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.