Zbytky zdiva malého, historicky nedoloženého hrádku, který dle archeologických nálezů fungoval v 15. a na poč. 16. st. Zřejmě se jedná o strážní hrádek blízkého Švihova. Dochovány zbytky přízemí dvouprostorové věžovité budovy, příkop a valy.
Hlavní obrázek místa
Zadní část dvouprostorové věže
© Filip Matoušek 08/2004
Z hradu Kokšína se dochovalo jen několik malých zdí. Pod hradem v bývalém lomu je již mnoho let divoké tábořiště, velmi pěkné místečko s ohništěm.
28.5. 2002
turistické

Zbytky hrádku Kokšína jsou ukryty na zalesněném vršku nad řekou Úhlavou asi 1, 5 km od nádraží ve Švihově a 600 metrů západně od stejnojmenné vesničky, ležící na hlavní silnici č. 27 mezi Švihovem a Klatovami. Stačí se jen držet červené turistické značky a po krátkém ale strmém výstupu zde najdete zbytky přízemí mohutné dvouprostorové věže či paláce. Vzhledem k tomu, že z vrcholu je krásný výhled a že pod hradem je navíc hezké koupání v tůni řeky Úhlavy (a hned také vhodné místo na přespání i s ohništěm), nezbývá než místo vřele doporučit k návštěvě. Jen si dejte v létě pozor na občasný výskyt komárů.

Filip Matoušek, 10.8. 2005

historie

Historie sídla není bohužel známa, neboť se v historických pramenech vůbec neobjevuje, a tak můžeme jeho osídlení datovat pouze na základě nemnoha dosavadních archeologických nálezů, které svědčí o osídlení lokality v průběhu 15. a na počátku 16. století. V odborné literatuře zatím převažuje názor, že by se mohlo jednat o předsunuté opevnění související s obranou nedalekého vodního hradu Švihova. Lokalitu tvořila dvouprostorová nejspíše věžovitá budova stojící na nejvyšším místě kopce a chráněná příkopem a valem, z níž se dodnes zachovala velká část zdiva přízemí. K této budově byla ještě na jihu přihrazena lichoběžná, původně zřejmě jen lehce opevněná plošina. Právě tato plošina spíše navozuje dojem jakéhosi předhradí či hospodářského prostoru, který by u ryze vojenské stavby příslušející ke Švihovu postrádal smysl. Bohužel bez archeologického výzkumu nelze rozhodnout, zda obě tyto části pocházejí ze stejného období, či…  číst dále

© T. Durdík (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 2002 – 2. vydání), 10.8. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt
© Pavel Bolina (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 2002 - II. vydání)
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Švihov

Místa v okolí

 Švihov
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Dolany
 Komošín
 Červené Poříčí
 Štěpánovice
 Ježovy
 Svrčovec
 Předslav
 Drslavice
 Křenice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Měcholupy
 Tupadly
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 boží muka
 radnice
 Roupov
 Černá věž
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Tupadelské skály
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Markéty
 U Žižků
 Beňovy
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Lužany
 Ptenín
 Koryta
 Pušperk
 kostel sv. Václava
 Luby
 Zichov
 Skála
 Bezděkov
 Sobětice
 kaple sv. Anny
 Skočice
 Lomec
 Obytce
 Chocomyšl
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 kostel sv. Matěje
 Příchovice
 Němčice
 Sohostov
 Merklín
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 štola Loreta
 Loreta
 Ruchomperk
 Habartice
 Újezdec
 židovský hřbitov
 Mochtín
 Týnec
 Úsilov
 Nový Čestín
 Srbice
 vyhlídková plošina
 Veselí
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Těšetiny
 Kouskova Lhota
 Netřeby
 Markéta
 Lázně Letiny
 Květkovice
 Kanice
 kaple sv. Felixe
 Přestavlky
 sýpka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Klenová
 Dolní Lukavice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Řenče
 Dobrá Voda
 Lacembok
 Běhařov
 kostel sv. Blažeje
 Kratice
 Hradiště
 Koráb
 Kožich
 Plánice
 Hluboká
Základní informace místa
ID místa: 353
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama