Zbytky zdiva malého, historicky nedoloženého hrádku, který dle archeologických nálezů fungoval v 15. a na poč. 16. st. Zřejmě se jedná o strážní hrádek blízkého Švihova. Dochovány zbytky přízemí dvouprostorové věžovité budovy, příkop a valy.
Hlavní obrázek místa
Zadní část dvouprostorové věže
© Filip Matoušek 08/2004
Z hradu Kokšína se dochovalo jen několik malých zdí. Pod hradem v bývalém lomu je již mnoho let divoké tábořiště, velmi pěkné místečko s ohništěm.
28.5. 2002
turistické

Zbytky hrádku Kokšína jsou ukryty na zalesněném vršku nad řekou Úhlavou asi 1, 5 km od nádraží ve Švihově a 600 metrů západně od stejnojmenné vesničky, ležící na hlavní silnici č. 27 mezi Švihovem a Klatovami. Stačí se jen držet červené turistické značky a po krátkém ale strmém výstupu zde najdete zbytky přízemí mohutné dvouprostorové věže či paláce. Vzhledem k tomu, že z vrcholu je krásný výhled a že pod hradem je navíc hezké koupání v tůni řeky Úhlavy (a hned také vhodné místo na přespání i s ohništěm), nezbývá než místo vřele doporučit k návštěvě. Jen si dejte v létě pozor na občasný výskyt komárů.

Filip Matoušek, 10.8. 2005

historie

Historie sídla není bohužel známa, neboť se v historických pramenech vůbec neobjevuje, a tak můžeme jeho osídlení datovat pouze na základě nemnoha dosavadních archeologických nálezů, které svědčí o osídlení lokality v průběhu 15. a na počátku 16. století. V odborné literatuře zatím převažuje názor, že by se mohlo jednat o předsunuté opevnění související s obranou nedalekého vodního hradu Švihova. Lokalitu tvořila dvouprostorová nejspíše věžovitá budova stojící na nejvyšším místě kopce a chráněná příkopem a valem, z níž se dodnes zachovala velká část zdiva přízemí. K této budově byla ještě na jihu přihrazena lichoběžná, původně zřejmě jen lehce opevněná plošina. Právě tato plošina spíše navozuje dojem jakéhosi předhradí či hospodářského prostoru, který by u ryze vojenské stavby příslušející ke Švihovu postrádal smysl. Bohužel bez archeologického výzkumu nelze rozhodnout, zda obě tyto části pocházejí ze stejného období, či…  číst dále

© T. Durdík (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 2002 – 2. vydání), 10.8. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt
© Pavel Bolina (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 2002 - II. vydání)
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Švihov

Místa v okolí

 Švihov
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Dolany
 Komošín
 Červené Poříčí
 Štěpánovice
 Ježovy
 Svrčovec
 Předslav
 Drslavice
 Křenice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Měcholupy
 Tupadly
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 Roupov
 boží muka
 radnice
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Tupadelské skály
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Beňovy
 kostel sv. Markéty
 U Žižků
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Lužany
 Ptenín
 Koryta
 Pušperk
 kostel sv. Václava
 Luby
 Zichov
 Skála
 Sobětice
 Bezděkov
 Skočice
 Lomec
 Obytce
 Chocomyšl
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 kostel sv. Matěje
 Příchovice
 Němčice
 Sohostov
 Merklín
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 štola Loreta
 Loreta
 Ruchomperk
 Habartice
 Újezdec
 Mochtín
 židovský hřbitov
 Týnec
 Nový Čestín
 Srbice
 Úsilov
 vyhlídková plošina
 Veselí
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Těšetiny
 Kouskova Lhota
 Netřeby
 Markéta
 Lázně Letiny
 Květkovice
 Přestavlky
 Kanice
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Klenová
 Dolní Lukavice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Řenče
 Dobrá Voda
 Lacembok
 Běhařov
 Kratice
 Hradiště
 Plánice
 Koráb
 Kožich
 kostel sv. Blažeje
 Hluboká
Základní informace místa
ID místa: 353
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama