Zbytky zdiva malého, historicky nedoloženého hrádku, který dle archeologických nálezů fungoval v 15. a na poč. 16. st. Zřejmě se jedná o strážní hrádek blízkého Švihova. Dochovány zbytky přízemí dvouprostorové věžovité budovy, příkop a valy.
Hlavní obrázek místa
Zadní část dvouprostorové věže
© Filip Matoušek 08/2004
Z hradu Kokšína se dochovalo jen několik malých zdí. Pod hradem v bývalém lomu je již mnoho let divoké tábořiště, velmi pěkné místečko s ohništěm.
28.5. 2002
turistické

Zbytky hrádku Kokšína jsou ukryty na zalesněném vršku nad řekou Úhlavou asi 1, 5 km od nádraží ve Švihově a 600 metrů západně od stejnojmenné vesničky, ležící na hlavní silnici č. 27 mezi Švihovem a Klatovami. Stačí se jen držet červené turistické značky a po krátkém ale strmém výstupu zde najdete zbytky přízemí mohutné dvouprostorové věže či paláce. Vzhledem k tomu, že z vrcholu je krásný výhled a že pod hradem je navíc hezké koupání v tůni řeky Úhlavy (a hned také vhodné místo na přespání i s ohništěm), nezbývá než místo vřele doporučit k návštěvě. Jen si dejte v létě pozor na občasný výskyt komárů.

Filip Matoušek, 10.8. 2005

historie

Historie sídla není bohužel známa, neboť se v historických pramenech vůbec neobjevuje, a tak můžeme jeho osídlení datovat pouze na základě nemnoha dosavadních archeologických nálezů, které svědčí o osídlení lokality v průběhu 15. a na počátku 16. století. V odborné literatuře zatím převažuje názor, že by se mohlo jednat o předsunuté opevnění související s obranou nedalekého vodního hradu Švihova. Lokalitu tvořila dvouprostorová nejspíše věžovitá budova stojící na nejvyšším místě kopce a chráněná příkopem a valem, z níž se dodnes zachovala velká část zdiva přízemí. K této budově byla ještě na jihu přihrazena lichoběžná, původně zřejmě jen lehce opevněná plošina. Právě tato plošina spíše navozuje dojem jakéhosi předhradí či hospodářského prostoru, který by u ryze vojenské stavby příslušející ke Švihovu postrádal smysl. Bohužel bez archeologického výzkumu nelze rozhodnout, zda obě tyto části pocházejí ze stejného období, či…  číst dále

© T. Durdík (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 2002 – 2. vydání), 10.8. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt
© Pavel Bolina (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI 2002 - II. vydání)
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Švihov

Místa v okolí

 Švihov
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Dolany
 Komošín
 Červené Poříčí
 Štěpánovice
 Ježovy
 Svrčovec
 Předslav
 Drslavice
 Křenice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Měcholupy
 Tupadly
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 městské opevnění
 Roupov
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Tupadelské skály
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Markéty
 U Žižků
 Beňovy
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Měčín
 kostel sv. Mikuláše
 Lužany
 Ptenín
 Koryta
 Pušperk
 Luby
 Zichov
 kostel sv. Václava
 Skála
 Sobětice
 Bezděkov
 Skočice
 Lomec
 Obytce
 Chocomyšl
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 kostel sv. Matěje
 Příchovice
 Sohostov
 Němčice
 Merklín
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 štola Loreta
 Loreta
 Ruchomperk
 Habartice
 Újezdec
 židovský hřbitov
 Mochtín
 Týnec
 Úsilov
 Nový Čestín
 Srbice
 vyhlídková plošina
 Veselí
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Těšetiny
 Kouskova Lhota
 Netřeby
 Markéta
 Lázně Letiny
 Květkovice
 Kanice
 kaple sv. Felixe
 Přestavlky
 sýpka
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Klenová
 Dolní Lukavice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Řenče
 Lacembok
 Dobrá Voda
 Běhařov
 Kratice
 Hradiště
 Koráb
 Kožich
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Hluboká
Základní informace místa
ID místa: 353
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama