Farní kostel sv. Tomáše apoštola v Nýrsku gotického původu z 1. pol. 14. stol., věž obnovena po požáru v 19. stol. V přilehlé barokní kapli P. Marie uložena část vybavení kostela v Dolním Nýrsku zbořeného r. 1973. Kostel přístupný při pravidelných bohoslužbách.
Hlavní obrázek místa
Nýrsko-kostel
© Jana Sůvová 08/2015
Nýrsko (německy Neuern) je město v Pošumaví přibližně 10 km od hranic s Německem. Protéká jím řeka Úhlava. Vzniklo patrně během 12. století, první písemná zmínka však pochází až z r. 1327. Žije zde přibližně 4 800 obyvatel. Město má nádraží na železniční trati Klatovy-Železná Ruda a křižují se zde silnice II/190 (Česká Kubice-Železná Ruda) a II/191 (Klatovy-Svatá Kateřina). Turisticky značené cesty se soustřeďují při toku Úhlavy. Vychází odtud žlutá k vodní nádrži Nýrsko a několik tras místního značení. Prochází tudy modrá z Orlovic do lesů Královského hvozdu k bavorské hranici u Zadních Chalup. Kostel sv. Tomáše apoštola je centrem někdejšího Horního Nýrska a stojí na návrší u hřbitova v Klostermannově ulici.
Jiří Špaček, 27.7. 2022
historie

Gotický kostel sv. Tomáše apoštola v Nýrsku je poprvé zmíněn r. 1327, ale je pravděpodobně o něco málo starší. Výslovně je uváděn jako farní r. 1352. Podle historika a místního rodáka německé národnosti Josefa Blau (1872-1960) sloužil ve středověku také jako opevněný kostel, do jehož věže se mohli obyvatelé Nýrska uchýlit v čase nebezpečí. Věž tvoří dominantu města. Ke kostelu přiléhá na severní straně a je kryta jehlancovou střechou. Tento tvar věže je však až z doby po r. 1844, kdy věž zapálil blesk. Tesař Willibald Prasser zv. Poldt z Nýrska zhotovil tehdy nový krov, předtím snad měla mít věž cibulovitý tvar. Kostel je jednolodní obdélná stavba gotického původu s pětiboce zakončeným presbytářem. Presbytář má původní gotické křížové zaklenutí, opěrné pilíře jsou zakončeny reliéfy lidských obličejů, obdobně také v sakristii. Strop sakristie byl původně zakryt plochým dřevěným stropem, nad nímž byla dnes již odstraněná oratoř. Okna…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 27.7. 2022

Půdorys místa


© F. Vaněk, K. Hostaš, F. A. Borovský: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 07 Politický okres klatovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1899
Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nýrsko

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Pajrek
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Wolfganga
 Běhařov
 židovský hřbitov
 Opálka
 Dvořec
 Dobrá Voda
 Klenová
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Markéta
 Veselí
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 židovský hřbitov
 Šumavský orloj
 kaple sv. Kříže
 Bílá strž
 Sohostov
 Týnec
 Březí
 Hořákov
 kaple sv. Anny
 Bezděkov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Čachrov
 Úsilov
 Kouskova Lhota
 Koryta
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Loreta
 štola Loreta
 Koráb
 kaple sv. Václava
 Lomec
 Kdyně
 synagoga
 Tetětice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Isidora
 Tupadelské skály
 kostel sv. Anny
 Beňovy
 Tupadly
 Pancíř
 Nový Herštejn
 kostel sv. Martina
 Podolí
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Luby
 Příkopy
 Drslavice
 Rýzmberk
 Újezdec
 venkovská usedlost
 boží muka
 Sobětice
 fara
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Černá věž
 synagoga
 Bílá věž
 Srbice
 Javorná
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 gloriet Klobouk
 Svrčovec
 kostel sv. Vavřince
 Tuhošť
Základní informace místa
ID místa: 16498
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama