Vodní nádrž Nýrsko byla vybudována jižně od stejnojmenného města v letech 1965-1969 na horním toku řeky Úhlavy jako zásobárna pitné vody pro Klatovsko a Domažlicko. Přehradní jezero o délce 3 km má plochu 148 ha. Od r. 1996 využití rozšířeno o výrobu elektrické energie.
Hlavní obrázek místa
vodní nádrž Nýrsko
© Astra3914 04/2022
Břehy samotné vodárenské nádrže nejsou sice přístupné, avšak severovýchodní břeh sleduje silnice II/190 z Nýrska do Železné Rudy. Hráz je přístupná po cyklotrase a také žlutě značené turistické trase z obce Hamry do Nýrska.
Jiří Špaček, 20.7. 2022
historie

Vodní nádrž Nýrsko je přehradní nádrž na řece Úhlavě, která se nachází jižně od města Nýrska v okrese Klatovy. Byla vybudována během let 1965–1969 v katastrálních územích tří místních částí města Nýrsko a obce Hamry. Délka hráze v koruně činí 320 m a výška 36 m. Hráz vytváří jezero o délce 3 km, rozloze 148 ha a maximální hloubce 34 m. Vzhledem k charakteru vodárenské nádrže se její břehy nacházejí v ochranném pásmu a nejsou kromě hráze veřejnosti přístupné. Původním účelem nádrže byla akumulace vody pro nadlepšování průtoku v řece Úhlavě pro plzeňskou úpravnu vody. Během let 1980–1986 byla v blízké osadě Milence vybudována vlastní úpravna vody, která dodává pitnou vodu pro Klatovsko a Domažlicko. Od roku 1996 je nádrž též využívána pro výrobu elektrické energie. Na obě spodní výpusti v hrázi byly tehdy instalovány Bánkiho turbíny.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 20.7. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nýrsko

Místa v okolí

 kostel sv. Wolfganga
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 Pajrek
 židovský hřbitov
 synagoga
 Šumavský orloj
 kaple sv. Kříže
 Bílá strž
 Opálka
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Běhařov
 Klenová
 Březí
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Čachrov
 synagoga
 Hořákov
 Pancíř
 Janovice nad Úhlavou
 Dobrá Voda
 Veselí
 kostel sv. Anny
 Markéta
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Týnec
 židovský hřbitov
 Javorná
 Kouskova Lhota
 Železná Ruda
 Sohostov
 Loreta
 kaple sv. Anny
 štola Loreta
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Podolí
 kostel sv. Anny
 Lomec
 Koryta
 kaple sv. Václava
 Beňovy
 Újezdec
 synagoga
 Luby
 Srbice
 Sobětice
 kaple sv. Kříže
 Mochtín
Základní informace místa
ID místa: 16492
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama