Zámek byl přestavěn ze starší tvrze Fridrichem Stadion-Thannhausenem kolem r. 1863. V r. 1941 byl zámek majiteli židovského původu Němci zkonfiskován. Po válce se zámek stává majetkem státu. Dnes je v soukromém vlastnictví a rozpadá se.
Hlavní obrázek místa
Věž
© Luděk Pitter 06/2005
Zámek ve Veselí, dnes části Janovic nad Úhlavou, se nachází při pravé straně silnice vedoucí z Janovic na Běhařov. Zámek byl postaven na místě bývalé tvrze ve druhé polovině 19. stol. Základem se stalo obvodové zdivo bývalé tvrze snad ze 14. stol. K západnímu průčelí byl přistaven objekt s plochou střechou, cimbuřím a věžičkami. Na severovýchodní straně byla postavena třípatrová osmiboká věž s ochozem v nejvyšším patře. Vzhled zámku se od jeho výstavby prakticky nezměnil, protože všechny pozdější úpravy byly zaměřeny na změny vnitřního uspořádání. Dnes je zámek ve velmi špatném stavu, zcela bez údržby a mění se ve zříceninu.
L.P., 5.6. 2005
historie

Tvrz a zámek Veselí

Ve vsi Veselí již ve druhé polovině 14. stol. existoval samostatný statek a předpokládá se, že i tvrz. Tvrz stála na vyvýšeném místě, chráněná z jihovýchodu záplavovým uzemím Úhlavy, kde byly založeny rybníky. Od severu a západu byla chráněna příkopem. Zjištěné zbytky obvodového zdiva, které jsou součástí zámku, jsou datovány do 16. stol a nacházejí se na ploše o rozměrech 30 x 13 m. V roce 1863 se majitelem veselského statku stal Fridrich Stadion-Thannhausen, který nechal tvrz stavebně upravit a přestavět na zámek. Panství vlastnil až do roku 1885. Později se majitelé střídali. Poslední majitel před rokem 1940 byl židovského původu a v roce 1941 byl jeho majetek němci zkonfiskován. Po válce se do roku 1948 hledal majitel či oprávněný dědic a po roce 1948 se zámek stal majetkem Československého státu. Byl využíván zemědělskými podniky jako kanceláře a později byl upraven i na byty. Dnes se zámek rozpadá a je v rukou…  číst dále

Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 5.6. 2005

Půdorys místa

Plán přízemí zámku, Křížky označeno dochované starší zdivo pravděpodobně ze 16. stol., mladší zdivo (převážně z období po roce 1863) neznačeno. Stav roku 1991, zaměření a kresba Jiří Úlovec.
Úlovec J., Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 250
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Janovice nad Úhlavou

Místa v okolí

 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
 Běhařov
 Sohostov
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Markéta
 Dvořec
 Týnec
 Koryta
 Dobrá Voda
 Opálka
 Lomec
 Loreta
 štola Loreta
 Tupadelské skály
 Beňovy
 Tetětice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Isidora
 Kouskova Lhota
 Tupadly
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Drslavice
 Luby
 synagoga
 Úsilov
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 židovský hřbitov
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 Sobětice
 Dešenice
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 židovský hřbitov
 Svrčovec
 Újezdec
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Pajrek
 Hořákov
 Srbice
 Pušperk
 Štěpánovice
 Březí
 Komošín
 Koráb
 Dolany
 Mochtín
 Újezd u Štěpánovic
 Ruchomperk
 Těšetiny
 Podolí
 Čachrov
 kostel sv. Wolfganga
 U Žižků
 Nový Čestín
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Nový Herštejn
 Hradiště
 Obytce
 Příkopy
 Boříkovy
 Kokšín
 Chocomyšl
 kostel sv. Anny
 Malonice
 Rýzmberk
 kaple sv. Václava
 Nemilkov
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Mlázovy
 Habartice
 Předslav
 Švihov
 radnice
 Zichov
 Netřeby
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 fara
 Měcholupy
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Kanice
 Velhartice
 Hlavňovice
 Lštění
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
Základní informace místa
ID místa: 3219
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama