Zámek byl přestavěn ze starší tvrze Fridrichem Stadion-Thannhausenem kolem r. 1863. V r. 1941 byl zámek majiteli židovského původu Němci zkonfiskován. Po válce se zámek stává majetkem státu. Dnes je v soukromém vlastnictví a rozpadá se.
Hlavní obrázek místa
Věž
© Luděk Pitter 06/2005
Zámek ve Veselí, dnes části Janovic nad Úhlavou, se nachází při pravé straně silnice vedoucí z Janovic na Běhařov. Zámek byl postaven na místě bývalé tvrze ve druhé polovině 19. stol. Základem se stalo obvodové zdivo bývalé tvrze snad ze 14. stol. K západnímu průčelí byl přistaven objekt s plochou střechou, cimbuřím a věžičkami. Na severovýchodní straně byla postavena třípatrová osmiboká věž s ochozem v nejvyšším patře. Vzhled zámku se od jeho výstavby prakticky nezměnil, protože všechny pozdější úpravy byly zaměřeny na změny vnitřního uspořádání. Dnes je zámek ve velmi špatném stavu, zcela bez údržby a mění se ve zříceninu.
L.P., 5.6. 2005
historie

Tvrz a zámek Veselí

Ve vsi Veselí již ve druhé polovině 14. stol. existoval samostatný statek a předpokládá se, že i tvrz. Tvrz stála na vyvýšeném místě, chráněná z jihovýchodu záplavovým uzemím Úhlavy, kde byly založeny rybníky. Od severu a západu byla chráněna příkopem. Zjištěné zbytky obvodového zdiva, které jsou součástí zámku, jsou datovány do 16. stol a nacházejí se na ploše o rozměrech 30 x 13 m. V roce 1863 se majitelem veselského statku stal Fridrich Stadion-Thannhausen, který nechal tvrz stavebně upravit a přestavět na zámek. Panství vlastnil až do roku 1885. Později se majitelé střídali. Poslední majitel před rokem 1940 byl židovského původu a v roce 1941 byl jeho majetek němci zkonfiskován. Po válce se do roku 1948 hledal majitel či oprávněný dědic a po roce 1948 se zámek stal majetkem Československého státu. Byl využíván zemědělskými podniky jako kanceláře a později byl upraven i na byty. Dnes se zámek rozpadá a je v rukou…  číst dále

Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 5.6. 2005

Půdorys místa

Plán přízemí zámku, Křížky označeno dochované starší zdivo pravděpodobně ze 16. stol., mladší zdivo (převážně z období po roce 1863) neznačeno. Stav roku 1991, zaměření a kresba Jiří Úlovec.
Úlovec J., Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 250
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Janovice nad Úhlavou

Místa v okolí

 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
 Běhařov
 Sohostov
 kaple sv. Anny
 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Markéta
 Dvořec
 Týnec
 Koryta
 Dobrá Voda
 Opálka
 Lomec
 Loreta
 štola Loreta
 Tupadelské skály
 Beňovy
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 židovský hřbitov
 Kouskova Lhota
 Tupadly
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Drslavice
 Luby
 synagoga
 Úsilov
 boží muka
 Černá věž
 radnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 Sobětice
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Michala
 synagoga
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Pajrek
 boží muka
 Hořákov
 Srbice
 Pušperk
 Štěpánovice
 Březí
 Komošín
 Koráb
 Dolany
 Mochtín
 Újezd u Štěpánovic
 Ruchomperk
 vodní nádrž Nýrsko
 Těšetiny
 Podolí
 Čachrov
 U Žižků
 kostel sv. Wolfganga
 Nový Čestín
 Lázeň
 Kdyně
 rozhledna Bolfánek
 Nový Herštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Hradiště
 synagoga
 Obytce
 Příkopy
 Boříkovy
 Kokšín
 Chocomyšl
 kostel sv. Anny
 Malonice
 Rýzmberk
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Nemilkov
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Mlázovy
 Habartice
 Předslav
 Švihov
 Zichov
 Netřeby
 radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 fara
 Měcholupy
 venkovská usedlost
 Kout na Šumavě
 fara
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Kanice
 Velhartice
 Hlavňovice
 Lštění
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
Základní informace místa
ID místa: 3219
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama