Zámek postaven okolo roku 1788 za Václava Ennise z Atteru a Iveagu. V 1. polovině 20. stol. zámek významně stavebně upraven. Dnes domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
Jižní průčelí
Na východní straně budovy zámku nově přistavené schodiště. Pohled o jihovýchodu.
© Luděk Pitter 11/2005
Zámeček v Újezdci leží mimo hlavní silniční tahy a ani k němu nevede žádná turistická stezka. Můžete si jej prohlédnout, když pojedete po hlavní silici č. I/22 z Klatov do Horažďovic např. na výlet do Zavlekova či Nalžovských hor. Odbočka na Újezdec je před Mochtínem. Vlastní komplex zámeckých budov byl scelen při přestavbě v 1. polovině 20. stol., kdy se zámek stal majetkem Revírní rady hornické pro plzeňský obvod báňského revíru a byla zde zřízena hornická zotavovna. V té době došlo zejména ke změně vzhledu budov přiléhajících k západní straně hlavní budovy zámku. Dnešní podobu zámek získal při poslední úpravě provedené v letech 2001-2002, kdy bylo, kromě celkové opravy, přistavěno k východnímu průčelí hlavní zámecké budovy schodiště. Hlavní zámecká budova si tak do jisté míry zachovala jen jižní a severní průčelí. Hlavní budova původního zámeckého sídla je patrová, obdélníkového tvaru, krytá valbovou střechou se střední věžičkou. Zámek je dnes pro veřejnost nepřístupný a je využíván jako domov důchodců, v části komplexu dnes ještě sídlí Ústav sociální péče pro mentálně postižené dospělé občany.
L.P., 3.12. 2005
historie

První písemná zpráva o vsi Újezdec je z roku 1383, kdy byli vlastníci Pešek z Újezdce a Petr z Hoštic. Až do počátku 17. stol. byl statek v držení Peškovo potomků. Potom statek přešel do majetku Sedleckých z Újezdce. Poté se vystřídalo několik majitelů a koncem 18. stol. se stal majitelem statku Václav Ennis z Atteru a Iveagu. Ten zde, podle některých autorů, nechal okolo roku 1788 postavit přízemní zámek. Předpokládá se však, že již v době, kdy byl statek v majetku Sedleckých z Újezdce zde panské sídlo stálo a je velice pravděpodobné, že stavební historie panského sídla v Újezdci začala již ve 14. stol. Písemně však toto není doloženo. V 18. a 19. stol. se opět majitelé střídali, až v roce 1930 (podle některých autoru již v roce 1922) koupila zámek Revizní rada hornická pro plzeňský obvod báňského revíru v Plzni. Po válce areál převzal Státní statek Veselí a bylo zde zřízeno…  číst dále

L.P. (podle Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 3.12. 2005

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Mochtín

Místa v okolí

 Srbice
 Mochtín
 Sobětice
 Těšetiny
 Nový Čestín
 Luby
 štola Loreta
 Kouskova Lhota
 Loreta
 Hradiště
 Lomec
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 boží muka
 radnice
 Týnec
 Obytce
 synagoga
 Boříkovy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Podolí
 Běšiny
 Běšiny
 Beňovy
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Běšiny
 Habartice
 Mlázovy
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 kostel sv. Václava
 Klenová
 Jindřichovice
 Bezděkov
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Malonice
 synagoga
 Hořákov
 Janovice nad Úhlavou
 Štěpánovice
 Dvořec
 Tupadelské skály
 Opálka
 Veselí
 Koryta
 Tupadly
 Březí
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 Měcholupy
 Čachrov
 Sohostov
 Kolinec
 Ujčín
 Předslav
 židovský hřbitov
 Nemilkov
 Komošín
 Drslavice
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Blažeje
 Dolany
 Plánice
 Němčice
 židovský hřbitov
 Velhartice
 Zavlekov
 Kratice
 Běhařov
 Markéta
 Kokšín
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Mokrosuky
 kostel sv. Markéty
 Kašovice
 kostel sv. Jiljí
 Švihov
 radnice
 Dobrá Voda
 Bystřice nad Úhlavou
 Hlavňovice
 fara
 kostel sv. Václava
 Lovčice
 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 Měčín
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Svojšice
 synagoga
 Čejkovy
 Úsilov
 Pušperk
 U Žižků
 Hrádek u Sušice
 Lázeň
 Ježovy
 Pajrek
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Svatobor
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 Chocomyšl
 Potenštejn
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Zichov
 městský špitál
Kontaktní informace
Domov důchodců
Újezdec 1
339 01 Klatovy 1
Tel: +420 376 313 136
http://www.klatovynet.cz/muss/dd.asp
Základní informace místa
ID místa: 2067
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama