Zámek postaven okolo roku 1788 za Václava Ennise z Atteru a Iveagu. V 1. polovině 20. stol. zámek významně stavebně upraven. Dnes domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
Jižní průčelí
Na východní straně budovy zámku nově přistavené schodiště. Pohled o jihovýchodu.
© Luděk Pitter 11/2005
Zámeček v Újezdci leží mimo hlavní silniční tahy a ani k němu nevede žádná turistická stezka. Můžete si jej prohlédnout, když pojedete po hlavní silici č. I/22 z Klatov do Horažďovic např. na výlet do Zavlekova či Nalžovských hor. Odbočka na Újezdec je před Mochtínem. Vlastní komplex zámeckých budov byl scelen při přestavbě v 1. polovině 20. stol., kdy se zámek stal majetkem Revírní rady hornické pro plzeňský obvod báňského revíru a byla zde zřízena hornická zotavovna. V té době došlo zejména ke změně vzhledu budov přiléhajících k západní straně hlavní budovy zámku. Dnešní podobu zámek získal při poslední úpravě provedené v letech 2001-2002, kdy bylo, kromě celkové opravy, přistavěno k východnímu průčelí hlavní zámecké budovy schodiště. Hlavní zámecká budova si tak do jisté míry zachovala jen jižní a severní průčelí. Hlavní budova původního zámeckého sídla je patrová, obdélníkového tvaru, krytá valbovou střechou se střední věžičkou. Zámek je dnes pro veřejnost nepřístupný a je využíván jako domov důchodců, v části komplexu dnes ještě sídlí Ústav sociální péče pro mentálně postižené dospělé občany.
L.P., 3.12. 2005
historie

První písemná zpráva o vsi Újezdec je z roku 1383, kdy byli vlastníci Pešek z Újezdce a Petr z Hoštic. Až do počátku 17. stol. byl statek v držení Peškovo potomků. Potom statek přešel do majetku Sedleckých z Újezdce. Poté se vystřídalo několik majitelů a koncem 18. stol. se stal majitelem statku Václav Ennis z Atteru a Iveagu. Ten zde, podle některých autorů, nechal okolo roku 1788 postavit přízemní zámek. Předpokládá se však, že již v době, kdy byl statek v majetku Sedleckých z Újezdce zde panské sídlo stálo a je velice pravděpodobné, že stavební historie panského sídla v Újezdci začala již ve 14. stol. Písemně však toto není doloženo. V 18. a 19. stol. se opět majitelé střídali, až v roce 1930 (podle některých autoru již v roce 1922) koupila zámek Revizní rada hornická pro plzeňský obvod báňského revíru v Plzni. Po válce areál převzal Státní statek Veselí a bylo zde zřízeno…  číst dále

L.P. (podle Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 3.12. 2005

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Mochtín

Místa v okolí

 Srbice
 Mochtín
 Sobětice
 Těšetiny
 Nový Čestín
 Luby
 štola Loreta
 Kouskova Lhota
 Loreta
 Hradiště
 Lomec
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 Týnec
 Obytce
 synagoga
 Boříkovy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Podolí
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Běšiny
 Běšiny
 Beňovy
 Běšiny
 Habartice
 Mlázovy
 kaple sv. Anny
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 kostel sv. Václava
 Klenová
 Jindřichovice
 Bezděkov
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Malonice
 synagoga
 Hořákov
 Janovice nad Úhlavou
 Štěpánovice
 Dvořec
 Tupadelské skály
 Opálka
 Veselí
 Koryta
 Tupadly
 Březí
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 Měcholupy
 Čachrov
 Sohostov
 Kolinec
 Ujčín
 Předslav
 židovský hřbitov
 Nemilkov
 Komošín
 Drslavice
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Blažeje
 Dolany
 Plánice
 Němčice
 židovský hřbitov
 Velhartice
 Zavlekov
 Kratice
 Běhařov
 Markéta
 Kokšín
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Mokrosuky
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 Kašovice
 kostel sv. Jiljí
 Švihov
 Dobrá Voda
 radnice
 Bystřice nad Úhlavou
 Hlavňovice
 fara
 kostel sv. Václava
 Lovčice
 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 Měčín
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Svojšice
 synagoga
 Čejkovy
 Úsilov
 Pušperk
 U Žižků
 Hrádek u Sušice
 Lázeň
 Ježovy
 Pajrek
 rozhledna Bolfánek
 Žikov
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Vavřince
 Kněžice
 Tedražice
 Svatobor
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 barokní kaple
 Potenštejn
 Chocomyšl
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Zichov
 městský špitál
Kontaktní informace
Domov důchodců
Újezdec 1
339 01 Klatovy 1
Tel: +420 376 313 136
http://www.klatovynet.cz/muss/dd.asp
Základní informace místa
ID místa: 2067
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama