Barokní, dvoukřídlý zámek byl přestavěn ze starší tvrze kolem r. 1700 hrabětem Františkem Mikulášem Morzinem. Zámek je nyní majetkem města Písku a je v něm zřízen domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
nádvorní průčelí vstupní věže
© Pavel Zany Komárek10/9/2004
Dnešní Drhovli tvořily původně dvě vesnice (Velká a Malá Drhovle, nazývané v 17. století Hořejší a Dolejší Drhovle), které příslušely k hradu Zvíkovu. R. 1323 je daroval král Jan Lucemburský Petru z Rožmberka. V 16. století patřily nejprve k mladějovskému statku Vrabských z Vrabí, potom k Řepici Hodějovských. Po smrti Bernarda Hodějovského (za stavovského povstání) byl jeho majetek po Bílé hoře zkonfiskován a ves Drhovle byla připojena ke Kestřanům, které měl Jan Vilém ze Švamberka. Tehdy již na místě zaniklé Hořejší Drhovle stál dvůr a při něm tvrz, vystavěná na počátku 17. století. V r. 1630 koupil statek Drhovli Mikuláš Deym ze Stříteže od své matky Kateřiny z Kalenic. R. 1685 jeho syn Vilém Jan odkázal Drhovli svému synu Přibíkovi, který při dvoru vystavěl pivovar. R. 1696 pak prodal statek hraběti Františku Mikuláši Morzinovi. Ten přestavěl kolem r. 1700 tvrz na větší barokní zámek. Od jeho dědice, zadluženého hraběte Karla Josefa Černínová z Chudenic drhovelský statek pro svého syna Františka Antonína Černína. Později byly přikoupeny ještě statky Čížová (1715) a Sedlice (1753), jež spolu s Drhovlí sňatkem s Černínovou dcerou Marií Lidmilou vyženil kníže August Antonín z Lobkovic. Jeho potomci vlastnili Drhovli až do r. 1924. K zámku se přichází starou lipovou alejí. V ose této přístupové cesty je vchod pod dvoupatrovou věží s hodinami. Zámek je dvoukřídlá jednopatrová budova s protáhlým průčelím, které po přístavbě barokní části k renesanční tvrzi dostalo jednotnou fasádu. Východní polovina zámku má otevřené arkády, na protější straně jsou arkády zazděné. Z prvního patra východního křídla se po schodišti sestupuje do parku. Pamětní dřevěná deska se znaky stavebníka Karla Josefa Morzina a jeho manželky hraběnky Eleonory z Trautmannsdorfu s letopočtem 1700, dříve umístěná v zámku, je nyní nezvěstná. Kaple sv. Anny byla…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986, 12.9. 2004

Půdorys místa

půdorys
© Pavel Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Drhovle Zámek

Místa v okolí

 Šamonice
 Brloh
 Velký Kamýk
 Čížová
 Kožlí
 Petrovice
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kbelnice
 Osek
 kostel sv. Václava
 Vráž
 židovský hřbitov
 Kestřany
 Kamenný most
 radnice
 sladovna
 Písek
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 Štěkeň
 křížová cesta
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Sedlice
 Strážovice
 Cerhonice
 kaple sv. Anny
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 zemský hřebčinec
 kostel sv. Jiljí
 Škvořetice
 Řepice
 židovský hřbitov
 Jarník
 Karlov
 Mladějovice
 Mladějovice
 Kosatínský viklan
 Varvažov
 Čekanice
 Buzice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 kostel sv. Václava
 Červený Újezdec
 Husův sbor
 mariánský sloup
 masné krámy
 kaple sv. Anny
 Vintíř
 Boudy u Čimelic
 Cehnice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Velký Mehelník
 Strakonice
 katovna u Nymburských
 Čimelice
 Čimelice
 Rakovice
 synagoga
 Božovice
 Bratronice
 Drahonice
 Zvíkov
 židovský hřbitov
 Klokočín
 stará radnice
 parostrojní lihovar
 kaplanka
 mariánský sloup
 Tálínský rybník
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Blatná
 Ženatý dub
 Střela
 Střela
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Obrovy hroby
 Kbíl
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 2572
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama