Tvrz postavili v 15. stol. Rýzmburkové. Prvně se zmiňuje r. 1515 v majetku Zikmunda a Jana Měsíčků z Výškova, kteří přistavěli renesanční křídlo. Poté se majitelé střídali. V 18. stol. byla v majetku jezuitů, kteří přistavěli kapli. R. 1805 koupena Černíny z Chudenic a r. 1852 rozprodána na byty.
Hlavní obrázek místa
Od jihozápadu
V horní části starší zdivo tvrze
© Luděk Pitter 07/2005
Ves Dolany se poprvé připomíná v r. 1232, kdy patřila Drslavovi z rodu Drslaviců. Od r. 1238 ji držela jedna větev pánů z Rýzmburka, kteří zde seděli až do konce 15. století. Ti si tu postavili rozsáhlou tvrz, do které se vstupovalo ze severní strany po padacím mostě, vedoucím přes vodní příkop. Most chránila věž s branou. Jí se vstupovalo na nádvoří, obehnané hradbou, v jehož jižní části stál mohutný palác, který se dochoval dodnes. Je pozoruhodné, že dispozice dolanské vodní tvrze je stejná jako hradu Švihova s tím rozdílem, že švihovský hrad má paláce dva. Tvrz je doložena poprvé v r. 1515 jako majetek bratrů Zikmunda a Jana Měsíčků z Výškova. Za Měsíčků z Výškova bylo postaveno západní renesanční křídlo tvrze, které se těsně přimklo ke staré budově a do něhož byla pojata též původní věž s branou. Při těchto přestavbách byly také zčásti zasypány příkopy. Od r. 1631 držel Dolany Rudolf Čejka z Olbramovic, který je koupil od Bořivoje Měsíčka, od r. 1640 Kateřina Vidršpergárová z Vidršperka, po níž následovali znovu Měsíčkové a po nich znovu Vidršpergárové. Tehdy počala tvrz chátrat a v odhadu dolanského statku z r. 1673 se uvádí již jako značně sešlá. Kromě staré gotické tvrze se tehdy připomínalo také novější renesanční stavení, které bylo pokryto cihlovou střechou. V 18. století získali dolanský statek klatovští jezuité, kteří tvrz používali jako letní sídlo. Tehdy bylo k jižní zdi staré části tvrze přistavěno podlouhlé stavení s půlkruhovitou baštou, sloužící patrně jako kaple. Po zrušení jezuitského řádu r. 1773 spravoval statek studijní fond až do r. 1805, kdy byl prodán k chudenickému panství hrabat Černínů z Chudenic. Tvrz přestala sloužit jako feudální sídlo a středisko statku a byla proto r. 1852 rozprodána na jednotlivé díly a použita k obytným účelům. Dnes je objekt rozdělen na domy čp. 2, 50 a 136. Z původní tvrze…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (IV – Záp. Čechy); Bělohlávek, M., Dr., Fiala, Z., prof. Dr. DrSc., Hosák, L., prof. Dr. DrSc., Pavel, J., Doc. Dr. DrSc., Janáček, J., Dr. DrSc., Kotek, L., prom. hist.; Nakl. Svoboda, Praha 1985, 5.10. 2003

Půdorys místa

Plán přízemí, Plně značeno zdivo gotické,křížky zdivo renesanční, přetrhávanými křížky zdivo pozdně renesanční, šrafovaně dvě barokní fáze a bez označení zdivo mladší či neurčené. Stav roku 1984, zaměření Jan Anderle a Vladimír Švábek, kresba Jan Anderle
Jan Anderle in Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 53
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dolany

Místa v okolí

 Komošín
 Svrčovec
 Štěpánovice
 Kokšín
 Drslavice
 Tupadly
 Švihov
 radnice
 Tupadelské skály
 kostel sv. Václava
 fara
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 židovský hřbitov
 Ježovy
 synagoga
 Beňovy
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 U Žižků
 Lázeň
 Koryta
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Václava
 Červené Poříčí
 Bezděkov
 Pušperk
 Předslav
 Křenice
 Lomec
 Sohostov
 Luby
 Měcholupy
 Sobětice
 Chocomyšl
 Zichov
 štola Loreta
 Loreta
 Ruchomperk
 Úsilov
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Obytce
 Týnec
 Ptenín
 Veselí
 kostel sv. Prokopa
 Újezdec
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Markéta
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Mochtín
 Měčín
 kaple sv. Felixe
 Srbice
 sýpka
 Kouskova Lhota
 Klenová
 Lužany
 Nový Čestín
 židovský hřbitov
 Dobrá Voda
 Běhařov
 Netřeby
 Habartice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Němčice
 Těšetiny
 Merklín
 Kanice
 Skála
 Květkovice
 Skočice
 kostel sv. Mikuláše
 Koráb
 vyhlídková plošina
 Nový Herštejn
 Dvořec
 kostel sv. Matěje
 Příchovice
 Příkopy
 Opálka
 Újezd
 Hradiště
 Lštění
 Lacembok
 židovský hřbitov
 Boříkovy
 Osvračín
 Bystřice nad Úhlavou
 Osvračín
 Lázně Letiny
 Mlázovy
 kostel sv. Prokopa
 Kožich
 Hluboká
Kontaktní informace
Dolany 2
339 01 Klatovy 1
Základní informace místa
ID místa: 890
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama