Tvrz postavili v 15. stol. Rýzmburkové. Prvně se zmiňuje r. 1515 v majetku Zikmunda a Jana Měsíčků z Výškova, kteří přistavěli renesanční křídlo. Poté se majitelé střídali. V 18. stol. byla v majetku jezuitů, kteří přistavěli kapli. R. 1805 koupena Černíny z Chudenic a r. 1852 rozprodána na byty.
Hlavní obrázek místa
Od jihozápadu
V horní části starší zdivo tvrze
© Luděk Pitter 07/2005
Ves Dolany se poprvé připomíná v r. 1232, kdy patřila Drslavovi z rodu Drslaviců. Od r. 1238 ji držela jedna větev pánů z Rýzmburka, kteří zde seděli až do konce 15. století. Ti si tu postavili rozsáhlou tvrz, do které se vstupovalo ze severní strany po padacím mostě, vedoucím přes vodní příkop. Most chránila věž s branou. Jí se vstupovalo na nádvoří, obehnané hradbou, v jehož jižní části stál mohutný palác, který se dochoval dodnes. Je pozoruhodné, že dispozice dolanské vodní tvrze je stejná jako hradu Švihova s tím rozdílem, že švihovský hrad má paláce dva. Tvrz je doložena poprvé v r. 1515 jako majetek bratrů Zikmunda a Jana Měsíčků z Výškova. Za Měsíčků z Výškova bylo postaveno západní renesanční křídlo tvrze, které se těsně přimklo ke staré budově a do něhož byla pojata též původní věž s branou. Při těchto přestavbách byly také zčásti zasypány příkopy. Od r. 1631 držel Dolany Rudolf Čejka z Olbramovic, který je koupil od Bořivoje Měsíčka, od r. 1640 Kateřina Vidršpergárová z Vidršperka, po níž následovali znovu Měsíčkové a po nich znovu Vidršpergárové. Tehdy počala tvrz chátrat a v odhadu dolanského statku z r. 1673 se uvádí již jako značně sešlá. Kromě staré gotické tvrze se tehdy připomínalo také novější renesanční stavení, které bylo pokryto cihlovou střechou. V 18. století získali dolanský statek klatovští jezuité, kteří tvrz používali jako letní sídlo. Tehdy bylo k jižní zdi staré části tvrze přistavěno podlouhlé stavení s půlkruhovitou baštou, sloužící patrně jako kaple. Po zrušení jezuitského řádu r. 1773 spravoval statek studijní fond až do r. 1805, kdy byl prodán k chudenickému panství hrabat Černínů z Chudenic. Tvrz přestala sloužit jako feudální sídlo a středisko statku a byla proto r. 1852 rozprodána na jednotlivé díly a použita k obytným účelům. Dnes je objekt rozdělen na domy čp. 2, 50 a 136. Z původní tvrze…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (IV – Záp. Čechy); Bělohlávek, M., Dr., Fiala, Z., prof. Dr. DrSc., Hosák, L., prof. Dr. DrSc., Pavel, J., Doc. Dr. DrSc., Janáček, J., Dr. DrSc., Kotek, L., prom. hist.; Nakl. Svoboda, Praha 1985, 5.10. 2003

Půdorys místa

Plán přízemí, Plně značeno zdivo gotické,křížky zdivo renesanční, přetrhávanými křížky zdivo pozdně renesanční, šrafovaně dvě barokní fáze a bez označení zdivo mladší či neurčené. Stav roku 1984, zaměření Jan Anderle a Vladimír Švábek, kresba Jan Anderle
Jan Anderle in Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 53
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dolany

Místa v okolí

 Komošín
 Svrčovec
 Štěpánovice
 Kokšín
 Drslavice
 Tupadly
 Švihov
 radnice
 Tupadelské skály
 kostel sv. Václava
 fara
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 židovský hřbitov
 Ježovy
 synagoga
 Beňovy
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 U Žižků
 Lázeň
 Koryta
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Václava
 Červené Poříčí
 Bezděkov
 Pušperk
 Předslav
 Křenice
 Lomec
 Sohostov
 Luby
 Měcholupy
 Sobětice
 Chocomyšl
 Zichov
 štola Loreta
 Loreta
 Ruchomperk
 Úsilov
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Obytce
 Týnec
 Ptenín
 Veselí
 kostel sv. Prokopa
 Újezdec
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Markéta
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Mochtín
 Měčín
 kaple sv. Felixe
 Srbice
 sýpka
 Kouskova Lhota
 Klenová
 Lužany
 Nový Čestín
 židovský hřbitov
 Dobrá Voda
 Běhařov
 Netřeby
 Habartice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Němčice
 Těšetiny
 Merklín
 Kanice
 Skála
 Květkovice
 Skočice
 kostel sv. Mikuláše
 Koráb
 vyhlídková plošina
 Nový Herštejn
 Dvořec
 kostel sv. Matěje
 Příchovice
 Příkopy
 Opálka
 Újezd
 Hradiště
 Lštění
 Lacembok
 židovský hřbitov
 Boříkovy
 Osvračín
 Bystřice nad Úhlavou
 Osvračín
 Lázně Letiny
 Mlázovy
 kostel sv. Prokopa
 Kožich
 Hluboká
Kontaktní informace
Dolany 2
339 01 Klatovy 1
Základní informace místa
ID místa: 890
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama