Tvrz postavili v 15. stol. Rýzmburkové. Prvně se zmiňuje r. 1515 v majetku Zikmunda a Jana Měsíčků z Výškova, kteří přistavěli renesanční křídlo. Poté se majitelé střídali. V 18. stol. byla v majetku jezuitů, kteří přistavěli kapli. R. 1805 koupena Černíny z Chudenic a r. 1852 rozprodána na byty.
Hlavní obrázek místa
Od jihozápadu
V horní části starší zdivo tvrze
© Luděk Pitter 07/2005
Ves Dolany se poprvé připomíná v r. 1232, kdy patřila Drslavovi z rodu Drslaviců. Od r. 1238 ji držela jedna větev pánů z Rýzmburka, kteří zde seděli až do konce 15. století. Ti si tu postavili rozsáhlou tvrz, do které se vstupovalo ze severní strany po padacím mostě, vedoucím přes vodní příkop. Most chránila věž s branou. Jí se vstupovalo na nádvoří, obehnané hradbou, v jehož jižní části stál mohutný palác, který se dochoval dodnes. Je pozoruhodné, že dispozice dolanské vodní tvrze je stejná jako hradu Švihova s tím rozdílem, že švihovský hrad má paláce dva. Tvrz je doložena poprvé v r. 1515 jako majetek bratrů Zikmunda a Jana Měsíčků z Výškova. Za Měsíčků z Výškova bylo postaveno západní renesanční křídlo tvrze, které se těsně přimklo ke staré budově a do něhož byla pojata též původní věž s branou. Při těchto přestavbách byly také zčásti zasypány příkopy. Od r. 1631 držel Dolany Rudolf Čejka z Olbramovic, který je koupil od Bořivoje Měsíčka, od r. 1640 Kateřina Vidršpergárová z Vidršperka, po níž následovali znovu Měsíčkové a po nich znovu Vidršpergárové. Tehdy počala tvrz chátrat a v odhadu dolanského statku z r. 1673 se uvádí již jako značně sešlá. Kromě staré gotické tvrze se tehdy připomínalo také novější renesanční stavení, které bylo pokryto cihlovou střechou. V 18. století získali dolanský statek klatovští jezuité, kteří tvrz používali jako letní sídlo. Tehdy bylo k jižní zdi staré části tvrze přistavěno podlouhlé stavení s půlkruhovitou baštou, sloužící patrně jako kaple. Po zrušení jezuitského řádu r. 1773 spravoval statek studijní fond až do r. 1805, kdy byl prodán k chudenickému panství hrabat Černínů z Chudenic. Tvrz přestala sloužit jako feudální sídlo a středisko statku a byla proto r. 1852 rozprodána na jednotlivé díly a použita k obytným účelům. Dnes je objekt rozdělen na domy čp. 2, 50 a 136. Z původní tvrze…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (IV – Záp. Čechy); Bělohlávek, M., Dr., Fiala, Z., prof. Dr. DrSc., Hosák, L., prof. Dr. DrSc., Pavel, J., Doc. Dr. DrSc., Janáček, J., Dr. DrSc., Kotek, L., prom. hist.; Nakl. Svoboda, Praha 1985, 5.10. 2003

Půdorys místa

Plán přízemí, Plně značeno zdivo gotické,křížky zdivo renesanční, přetrhávanými křížky zdivo pozdně renesanční, šrafovaně dvě barokní fáze a bez označení zdivo mladší či neurčené. Stav roku 1984, zaměření Jan Anderle a Vladimír Švábek, kresba Jan Anderle
Jan Anderle in Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 53
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dolany

Místa v okolí

 Komošín
 Svrčovec
 Štěpánovice
 Kokšín
 Drslavice
 Tupadly
 Švihov
 radnice
 Tupadelské skály
 kostel sv. Václava
 fara
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 židovský hřbitov
 Ježovy
 synagoga
 Beňovy
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 U Žižků
 Lázeň
 Koryta
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Václava
 Červené Poříčí
 Bezděkov
 Pušperk
 kaple sv. Anny
 Předslav
 Křenice
 Lomec
 Sohostov
 Luby
 Měcholupy
 Sobětice
 Chocomyšl
 Zichov
 štola Loreta
 Loreta
 Ruchomperk
 Úsilov
 kaple sv. Anny
 Roupov
 Obytce
 Týnec
 Ptenín
 Veselí
 kostel sv. Prokopa
 Újezdec
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Markéta
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Mochtín
 Měčín
 kaple sv. Felixe
 Srbice
 sýpka
 Kouskova Lhota
 Klenová
 Lužany
 Nový Čestín
 židovský hřbitov
 Dobrá Voda
 Běhařov
 Netřeby
 Habartice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Němčice
 Těšetiny
 Merklín
 Kanice
 Skála
 Květkovice
 Skočice
 kostel sv. Mikuláše
 Koráb
 vyhlídková plošina
 Nový Herštejn
 Dvořec
 kostel sv. Matěje
 Příchovice
 Příkopy
 Opálka
 Újezd
 Hradiště
 Lštění
 kostel sv. Mikuláše
 Lacembok
 židovský hřbitov
 Boříkovy
 Osvračín
 Bystřice nad Úhlavou
 Osvračín
 Lázně Letiny
 Mlázovy
 kostel sv. Prokopa
 Kožich
 Hluboká
Kontaktní informace
Dolany 2
339 01 Klatovy 1
Základní informace místa
ID místa: 890
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama