Hřbitov údajně z 15. stol., doložen v první pol. 18. stol. Nejstarší čitelný náhrobek z r. 1715. Rozšířen 1750 a podruhé v r. 1924 do velikosti 1308 m2. V r. 1938 byl devastován nacisty. Dlouho chátral, po r. 1989 ve správě FŽO. Zachováno 350 stél, nejstarší jsou na hřbitovní zdi. Hřbitov uzamčen.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2012
Židovský hřbitov leží asi 1 km jihovýchodně od bývalé židovské čtvrti, nad silnicí z Nýrska do Milence, na návrší zvaném dříve „Lohe“. Hřbitov je uzamčen, klíče jsou uloženy v nedaleké hospůdce Zemanka (cca 0,5 km po silnici od hřbitova směrem na Milence – N 49° 16.79682', E 13° 9.10463' – vřele doporučuji navštívit, hospůdka sama stojí za vidění). Pozor! Zemanka je mimo letní prázdniny otevřena jen v pátek, sobotu a neděli – doporučuji si ověřit přístupnost na webových stránkách.
25.2. 2012
historie

Hřbitov údajně vznikl již v 15. století, doložen je v první polovině 18. století. Nejstarší čitelný náhrobek je datován 1715. Nápisy na náhrobcích byly do poloviny 19. století pouze hebrejské, potom dvojjazyčné většinou hebrejsko-německé. Hřbitov byl rozšířen roku 1750 a podruhé v roce 1924 do současné velikosti 1308 m2 a opatřen novou vstupní bránou. V roce 1938 byl hřbitov devastován. Poté byl dlouho neudržovaný, po roce 1989 se dostal do správy Federace židovských obcí v Praze. Dochovalo se na něm cca 350 náhrobních kamenů, desítky historických stél byly použity na zpevnění hřbitovní zdi. Mezi pohřbenými je i Wilhelm Eckstein, zakladatel optické továrny v Nýrsku (později Okula Nýrsko).

Milan Caha (zdroj: Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec: Židovské památky Čech, Era 2004), 25.2. 2012

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nýrsko

Místa v okolí

 synagoga
 Pajrek
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Wolfganga
 Opálka
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Běhařov
 Klenová
 sýpka
 Dobrá Voda
 kaple sv. Felixe
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Veselí
 Markéta
 židovský hřbitov
 Březí
 Týnec
 Hořákov
 Sohostov
 Čachrov
 Bezděkov
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Kouskova Lhota
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Koryta
 štola Loreta
 Úsilov
 kostel sv. Anny
 Lomec
 kostel sv. Anny
 Koráb
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 kaple sv. Václava
 Tupadelské skály
 Pancíř
 Beňovy
 Podolí
 Tupadly
 kostel sv. Martina
 Luby
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Újezdec
 Drslavice
 Sobětice
 Javorná
 Nový Herštejn
 Srbice
 Příkopy
 Černá věž
 radnice
 boží muka
 synagoga
 Rýzmberk
 Bílá věž
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Mochtín
 gloriet Klobouk
 Lomeček
Základní informace místa
ID místa: 10730
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.2.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama