Hřbitov údajně z 15. stol., doložen v první pol. 18. stol. Nejstarší čitelný náhrobek z r. 1715. Rozšířen 1750 a podruhé v r. 1924 do velikosti 1308 m2. V r. 1938 byl devastován nacisty. Dlouho chátral, po r. 1989 ve správě FŽO. Zachováno 350 stél, nejstarší jsou na hřbitovní zdi. Hřbitov uzamčen.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2012
Židovský hřbitov leží asi 1 km jihovýchodně od bývalé židovské čtvrti, nad silnicí z Nýrska do Milence, na návrší zvaném dříve „Lohe“. Hřbitov je uzamčen, klíče jsou uloženy v nedaleké hospůdce Zemanka (cca 0,5 km po silnici od hřbitova směrem na Milence – N 49° 16.79682', E 13° 9.10463' – vřele doporučuji navštívit, hospůdka sama stojí za vidění). Pozor! Zemanka je mimo letní prázdniny otevřena jen v pátek, sobotu a neděli – doporučuji si ověřit přístupnost na webových stránkách.
25.2. 2012
historie

Hřbitov údajně vznikl již v 15. století, doložen je v první polovině 18. století. Nejstarší čitelný náhrobek je datován 1715. Nápisy na náhrobcích byly do poloviny 19. století pouze hebrejské, potom dvojjazyčné většinou hebrejsko-německé. Hřbitov byl rozšířen roku 1750 a podruhé v roce 1924 do současné velikosti 1308 m2 a opatřen novou vstupní bránou. V roce 1938 byl hřbitov devastován. Poté byl dlouho neudržovaný, po roce 1989 se dostal do správy Federace židovských obcí v Praze. Dochovalo se na něm cca 350 náhrobních kamenů, desítky historických stél byly použity na zpevnění hřbitovní zdi. Mezi pohřbenými je i Wilhelm Eckstein, zakladatel optické továrny v Nýrsku (později Okula Nýrsko).

Milan Caha (zdroj: Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec: Židovské památky Čech, Era 2004), 25.2. 2012

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nýrsko

Místa v okolí

 synagoga
 Pajrek
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Wolfganga
 židovský hřbitov
 Opálka
 Dvořec
 Běhařov
 Klenová
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Dobrá Voda
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Veselí
 Markéta
 Šumavský orloj
 kaple sv. Kříže
 židovský hřbitov
 Bílá strž
 Březí
 Týnec
 Hořákov
 Sohostov
 Čachrov
 kaple sv. Anny
 Běšiny
 Bezděkov
 Kouskova Lhota
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Koryta
 štola Loreta
 Úsilov
 kostel sv. Anny
 Lomec
 kostel sv. Anny
 Koráb
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 kaple sv. Václava
 Tupadelské skály
 Pancíř
 Beňovy
 Kdyně
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Podolí
 Tupadly
 kostel sv. Martina
 Luby
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Újezdec
 Drslavice
 Javorná
 Sobětice
 Nový Herštejn
 Srbice
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 Příkopy
 synagoga
 Bílá věž
 Rýzmberk
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 venkovská usedlost
 židovský hřbitov
 fara
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 Mochtín
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Vavřince
 Tuhošť
Základní informace místa
ID místa: 10730
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.2.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama