Hřbitov údajně z 15. stol., doložen v první pol. 18. stol. Nejstarší čitelný náhrobek z r. 1715. Rozšířen 1750 a podruhé v r. 1924 do velikosti 1308 m2. V r. 1938 byl devastován nacisty. Dlouho chátral, po r. 1989 ve správě FŽO. Zachováno 350 stél, nejstarší jsou na hřbitovní zdi. Hřbitov uzamčen.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2012
Židovský hřbitov leží asi 1 km jihovýchodně od bývalé židovské čtvrti, nad silnicí z Nýrska do Milence, na návrší zvaném dříve „Lohe“. Hřbitov je uzamčen, klíče jsou uloženy v nedaleké hospůdce Zemanka (cca 0,5 km po silnici od hřbitova směrem na Milence – N 49° 16.79682', E 13° 9.10463' – vřele doporučuji navštívit, hospůdka sama stojí za vidění). Pozor! Zemanka je mimo letní prázdniny otevřena jen v pátek, sobotu a neděli – doporučuji si ověřit přístupnost na webových stránkách.
25.2. 2012
historie

Hřbitov údajně vznikl již v 15. století, doložen je v první polovině 18. století. Nejstarší čitelný náhrobek je datován 1715. Nápisy na náhrobcích byly do poloviny 19. století pouze hebrejské, potom dvojjazyčné většinou hebrejsko-německé. Hřbitov byl rozšířen roku 1750 a podruhé v roce 1924 do současné velikosti 1308 m2 a opatřen novou vstupní bránou. V roce 1938 byl hřbitov devastován. Poté byl dlouho neudržovaný, po roce 1989 se dostal do správy Federace židovských obcí v Praze. Dochovalo se na něm cca 350 náhrobních kamenů, desítky historických stél byly použity na zpevnění hřbitovní zdi. Mezi pohřbenými je i Wilhelm Eckstein, zakladatel optické továrny v Nýrsku (později Okula Nýrsko).

Milan Caha (zdroj: Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec: Židovské památky Čech, Era 2004), 25.2. 2012

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nýrsko

Místa v okolí

 synagoga
 Pajrek
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Wolfganga
 Opálka
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Běhařov
 Klenová
 sýpka
 Dobrá Voda
 kaple sv. Felixe
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Veselí
 Markéta
 židovský hřbitov
 Březí
 Týnec
 Hořákov
 Sohostov
 Čachrov
 Bezděkov
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Kouskova Lhota
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Koryta
 štola Loreta
 Úsilov
 kostel sv. Anny
 Lomec
 kostel sv. Anny
 Koráb
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 kaple sv. Václava
 Tupadelské skály
 Pancíř
 Beňovy
 Podolí
 Tupadly
 kostel sv. Martina
 Luby
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Újezdec
 Drslavice
 Sobětice
 Javorná
 Nový Herštejn
 Srbice
 Příkopy
 Černá věž
 radnice
 boží muka
 synagoga
 Rýzmberk
 Bílá věž
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Mochtín
 gloriet Klobouk
 Lomeček
Základní informace místa
ID místa: 10730
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.2.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama