Tvrz byla postavena ve 14. stol., kdy je zmiňován jako majitel Lubského statku Ctibor a po něm Dětleb a Milota. Na přelomu 14.–15. stol. byla v majetku Konráda, Sudivoje a syna Sudivojova Petra. R. 1400 byl majitelem Oldřich Loubský, poté střídání majitelů, r. 1544 koupila tvrz klatovská obec.
Hlavní obrázek místa
Budova tvrze
Pohled od západu
© Luděk Pitter 11/2005
Obec Luby, dnes jižní předměstí Klatov, leží při silnici č. I./27 vedoucí z Klatov do Železné Rudy, asi 2 km jižně od Klatov. Původní tvrz ze 14. stol. byla postupem času začleněna do obytných budov čp. 10, 30 a 33, které se nachází při soutoku Drnového a Sobětického potoka. Patrový palác se dochoval jako součást stavení č.p. 10 a 30. Věžovitá brána byla zastavěna do západní částí stavení čp. 33.
L.P., 1.12. 2005
historie

Ve 14. století je jako majitel statku zmiňován Ctibor a po něm byli Dětleb s Milotou. Na přelomu 14. a 15. stol. jsou jako majitelé Lubského statku uváděni Konrád se Sudivojem a Sudivojův syn Petr. V roce 1400 se stává majitelem statku Oldřich, zakladatel rodu Loubských a Ježovských z Lub. Později se majitelé střídali a v roce 1544 tvrz, poplužní dvůr a ves koupila klatovská obec. Statek pak patřil Klatovům, s výjimkou let 1547-1549 a 1619-29, až do 20. století.

L.P. (podle Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 1.12. 2005

Půdorys místa

Půdorys tvrze, Luby, plán přízemí objektů čp. 10, 30 a 33 podle Michaela Rykla a Ladislava Svobody. Šrafovaně značeno dochované gotické zdivo bez rozlišení jeho stáří
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 141
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Luby

Místa v okolí

 Sobětice
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 Bílá věž
 městské opevnění
 synagoga
 Lomec
 štola Loreta
 Loreta
 Újezdec
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Beňovy
 Srbice
 Mochtín
 Týnec
 Kouskova Lhota
 Nový Čestín
 Těšetiny
 kostel sv. Václava
 Obytce
 Bezděkov
 Tupadelské skály
 Štěpánovice
 Tupadly
 Koryta
 Svrčovec
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Klenová
 Hradiště
 Habartice
 Veselí
 Drslavice
 Komošín
 Sohostov
 boží muka
 Boříkovy
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Dolany
 Dvořec
 Podolí
 židovský hřbitov
 Předslav
 Měcholupy
 Opálka
 Hořákov
 Mlázovy
 Kokšín
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Markéta
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Malonice
 kaple sv. Václava
 Běhařov
 Březí
 Němčice
 Švihov
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 kostel sv. Václava
 fara
 Čachrov
 Dobrá Voda
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 židovský hřbitov
 Pušperk
 Nemilkov
 Úsilov
 Kolinec
 Ujčín
 Bystřice nad Úhlavou
 U Žižků
 židovský hřbitov
 Kratice
 Lázeň
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 rozhledna Bolfánek
 Červené Poříčí
 židovský hřbitov
 Ježovy
 Zavlekov
 Velhartice
 Dešenice
 synagoga
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ruchomperk
 Lovčice
 kaple Panny Marie
 Mokrosuky
 Chocomyšl
 Křenice
 Pajrek
 Kašovice
 Zichov
 kostel sv. Wolfganga
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 Hrádek u Sušice
 Potenštejn
Kontaktní informace
Luby 30
339 01 Klatovy 1
Základní informace místa
ID místa: 2019
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama