Tvrz je prvně zmiňována r. 1533. R. 1585 byla v majetku Adama z Předenic, poč. 17. stol. přestavěna na renesanční zámek. Od r. 1686 v majetku Kolovratů, v pol. 18. stol. byla opravena Prokopem Kolovratem-Krakovským v barokním stylu. Po r. 1757 opuštěna. V 2. pol. 19. stol. zde byl zřízen pivovar.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 06/2005
V centru Dešenic, na jih od kostela, přímo při rozcestníku žluté turistické značky, stojí tvrz ze 14. stol. Původně gotická tvrz byla později renesančně přestavěna. Jádro původní tvrze tvoří střední část komplexu. Později byly přistaveny další budovy. Starší a mladší část odděluje malý (přední) dvorek. Část s třípatrovou věží, obrácená na malou náves patří k mladší stavební části z přestavby na přelomu 16. a 17. stol. a je označována někdy jako zámek.
L.P., 21.6. 2005
historie

Ves Dešenice se poprvé připomíná r. 1272, kdy byl jejím držitelem jakýsi Rydkéř. V r. 1379 držel poměrně rozsáhlý dešenický statek Racek z Dešenic, jehož potomci ho vlastnili až do r. 1533, kdy se jeho majitelem stal Trystram z Předenic, který statek ještě rozříšil. Tehdy se také v Dešenicích popvé připomíná tvrz, která je však nepochybně starší. R. 1585 se stal majitelem Dešenic s tvrzí Adam z Předenic. Předeničtí přestavěli starou vodní tvrz na sklonku 16. či na počátku 17. století na renesanční zámek. Od r. 1603 patřil dešenický statek Vrábským z Vrábí a od r. 1686 Kolovratům. R. 1729 je dešenický zámek označován jako starý kamenný, šindelem krytý, jehož část byla proměněna na sýpku. Zámecká věž byla bez střechy. V polovině 18. století Prokop Kolovrat-Krakovský zámek důkladně opravil v barokním slohu, ale původní renesanční ráz stavby setřen nebyl. R. 1757 se stal dešenický statek součástí bystřického panství a zámek ztratil…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, 22.6. 2005

Půdorys místa

Přízemí tvrze, Dešenice, přízemí bývalé tvrze. Kresba Jiřího Úlovce podle plánu z roku 1908, uloženého ve státním oblastním archivu Plzeň, pobočka Klatovy.
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 50
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dešenice

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Pajrek
 synagoga
 kostel sv. Wolfganga
 Opálka
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Klenová
 Běhařov
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Veselí
 Březí
 Hořákov
 Dobrá Voda
 Čachrov
 Markéta
 Týnec
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 Kouskova Lhota
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Sohostov
 Loreta
 štola Loreta
 Bezděkov
 Pancíř
 kostel sv. Václava
 Lomec
 Koryta
 Podolí
 Javorná
 Úsilov
 Nemilkov
 Beňovy
 Tupadelské skály
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Luby
 Újezdec
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Koráb
 Malonice
 kostel sv. Martina
 Srbice
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Tupadly
 Sobětice
 kaple sv. Václava
 Železná Ruda
 boží muka
 Černá věž
 radnice
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 Těšetiny
 Hradiště
 Mochtín
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Nový Čestín
 Rýzmberk
 gloriet Klobouk
 Obytce
 Lomeček
Kontaktní informace
Dešenice 1
340 22 Nýrsko
Vlastník:
Obec Dešenice
Dešenice 162
340 22 Dešenice
Tel: +420 376 571 531
Základní informace místa
ID místa: 3232
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

reklama