Tvrz je prvně zmiňována r. 1533. R. 1585 byla v majetku Adama z Předenic, poč. 17. stol. přestavěna na renesanční zámek. Od r. 1686 v majetku Kolovratů, v pol. 18. stol. byla opravena Prokopem Kolovratem-Krakovským v barokním stylu. Po r. 1757 opuštěna. V 2. pol. 19. stol. zde byl zřízen pivovar.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 06/2005
V centru Dešenic, na jih od kostela, přímo při rozcestníku žluté turistické značky, stojí tvrz ze 14. stol. Původně gotická tvrz byla později renesančně přestavěna. Jádro původní tvrze tvoří střední část komplexu. Později byly přistaveny další budovy. Starší a mladší část odděluje malý (přední) dvorek. Část s třípatrovou věží, obrácená na malou náves patří k mladší stavební části z přestavby na přelomu 16. a 17. stol. a je označována někdy jako zámek.
L.P., 21.6. 2005
historie

Ves Dešenice se poprvé připomíná r. 1272, kdy byl jejím držitelem jakýsi Rydkéř. V r. 1379 držel poměrně rozsáhlý dešenický statek Racek z Dešenic, jehož potomci ho vlastnili až do r. 1533, kdy se jeho majitelem stal Trystram z Předenic, který statek ještě rozříšil. Tehdy se také v Dešenicích popvé připomíná tvrz, která je však nepochybně starší. R. 1585 se stal majitelem Dešenic s tvrzí Adam z Předenic. Předeničtí přestavěli starou vodní tvrz na sklonku 16. či na počátku 17. století na renesanční zámek. Od r. 1603 patřil dešenický statek Vrábským z Vrábí a od r. 1686 Kolovratům. R. 1729 je dešenický zámek označován jako starý kamenný, šindelem krytý, jehož část byla proměněna na sýpku. Zámecká věž byla bez střechy. V polovině 18. století Prokop Kolovrat-Krakovský zámek důkladně opravil v barokním slohu, ale původní renesanční ráz stavby setřen nebyl. R. 1757 se stal dešenický statek součástí bystřického panství a zámek ztratil…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, 22.6. 2005

Půdorys místa

Přízemí tvrze, Dešenice, přízemí bývalé tvrze. Kresba Jiřího Úlovce podle plánu z roku 1908, uloženého ve státním oblastním archivu Plzeň, pobočka Klatovy.
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 50
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dešenice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pajrek
 synagoga
 kostel sv. Wolfganga
 Opálka
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Šumavský orloj
 Klenová
 Běhařov
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 kaple sv. Kříže
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Veselí
 Březí
 Bílá strž
 Dobrá Voda
 Hořákov
 Čachrov
 Markéta
 Týnec
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 Kouskova Lhota
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Sohostov
 Loreta
 kaple sv. Anny
 štola Loreta
 Bezděkov
 Pancíř
 kostel sv. Václava
 Lomec
 Koryta
 Podolí
 Javorná
 Nemilkov
 Úsilov
 Beňovy
 Tupadelské skály
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Újezdec
 Luby
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Malonice
 kostel sv. Martina
 Srbice
 Koráb
 boží muka
 Tupadly
 kostel sv. Anny
 Sobětice
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Železná Ruda
 radnice
 Černá věž
 synagoga
 Kdyně
 Bílá věž
 městské opevnění
 Těšetiny
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Hradiště
 Mochtín
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Nový Čestín
 Rýzmberk
 fara
 venkovská usedlost
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 gloriet Klobouk
 Obytce
Kontaktní informace
Dešenice 1
340 22 Nýrsko
Vlastník:
Obec Dešenice
Dešenice 162
340 22 Dešenice
Tel: +420 376 571 531
Základní informace místa
ID místa: 3232
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama