Zámek vznikl v 18. st. za Viktorina Peka z Římku přestavbou tvrze ze 14. st., jejímž prvním majitelem byl Elblin z Bezděkova. Poslední úpravy proběhly po r. 1855. Zámek je patrová obdélná novogotická budova s čtverhrannou věží a nárožními věžičkami.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí
© Luděk Pitter 06/2005
Zámek Bezděkov se nachází přibližně uprostřed obce. Stojí na místě gotické tvrze ze 14. stol., která byla při stavbě zámku začleněna do nové budovy. Dnešní vzhled získal zámek začátkem druhé poloviny 19. stol. Jedná se o stavbu s malým vnitřním nádvořím postavenou v novogotickém stylu. Budova má nízké střechy skryté za cimbuřím. V západním průčelí se zastavěnou velkou čtvercovou věží. Nároží při severním křídle zvýrazňují polygonální věže. Přízemí zámku je z části zaklenuté křížovými klenbami. Zámek je obklopen parkem, který byl založen již v 18. stol. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví a nepřístupný.
L.P., 6.6. 2005
historie

První zmínka o Bezděkovu je již ve 13. stol. a jeho prvním známým majitelem byl Elblin z Bezděkova po jehož smrti přešel do majetku Jana Lucemburského a ten jej daroval Petrovi z Rožmberka. Je předpoklad, že gotická tvrz v Bezděkově byla založena již ve 14. stol. Z majitelů ve 14. století jsou zmiňováni jen Jan z Bezděkova a Jan Bohuchval z Hrádku, který statek držel až do roku 1414. Koncem 1. poloviny 15. stol. se majitelem statku stal Racek Chlévec z Malšína a v té době, přesně v noci z 19. na 20. května 1450 byla tvrz dobyta. Tvrz byla dobyta ještě v roce 1468. Toto obléhání a dobývání tvrz nepochybně poškodilo, byla však opravena. V 1. polovině 16. století tvrz sloužila již jen hospodářským účelům a postupně pustla. V roce 1555 ji jako pustou odkoupil Viktorin Pek z Římku a postupně tvrz obnovil. V té době byla tvrz tvořena velkou čtverhrannou věží a několika dalšími…  číst dále

L.P. podle Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 23.11. 2005

Půdorys místa

Plán přízemí zámku, Plán přízemí zámku s vyznačeným zdivem původní gotické tvrze. Kresba Jiřího Úlovce podle zaměření J. Poláka
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 24
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Bezděkov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Koryta
 Tupadelské skály
 Sohostov
 Beňovy
 Tupadly
 Lomec
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Veselí
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Janovice nad Úhlavou
 boží muka
 Drslavice
 Týnec
 štola Loreta
 Loreta
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Černá věž
 boží muka
 radnice
 synagoga
 Klenová
 Markéta
 Bílá věž
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 Luby
 židovský hřbitov
 Běhařov
 kostel sv. Markéty
 Sobětice
 Štěpánovice
 Dobrá Voda
 Kouskova Lhota
 Dvořec
 Komošín
 židovský hřbitov
 Dolany
 Úsilov
 Újezdec
 Opálka
 Pušperk
 Srbice
 U Žižků
 Lázeň
 Mochtín
 rozhledna Bolfánek
 Ruchomperk
 Kokšín
 boží muka
 Těšetiny
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Nový Čestín
 Obytce
 Koráb
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hořákov
 Chocomyšl
 Švihov
 radnice
 Dešenice
 Podolí
 Předslav
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Hradiště
 Nový Herštejn
 Ježovy
 Březí
 Měcholupy
 Pajrek
 Zichov
 Boříkovy
 Habartice
 Příkopy
 Čachrov
 Křenice
 Netřeby
 Červené Poříčí
 Rýzmberk
 kaple sv. Anny
 Malonice
 Mlázovy
 kostel sv. Wolfganga
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Kanice
 Němčice
 Nemilkov
 Květkovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 židovský hřbitov
 Lštění
 Ujčín
 Velhartice
 Osvračín
 Osvračín
 Chotiměř
Kontaktní informace
Bezděkov 1
339 01 Klatovy 1
Základní informace místa
ID místa: 3223
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama