Původně renesanční tvrz založená Kokořovci z Kokořova ve 2. pol 16. stol. Přestavěna v 17. stol. Čtvercového půdorysu, jihovýchodní a jihozápadní nároží s opěrnými pilíři. V přízemí dochovány klenby.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Romana Demjan, 04/2015
Z poloviny 13. stol. lze dle přídomků pána Petra z Petrovic usuzovat na existenci panského sídla, toto ale není blíže určeno. Možná že sídlo také později zaniklo. Petrovice byly pro odlišení obcí stejného jména nazývány Velké Petrovice a do 16. stol. tvořily příslušenství větších majetkových celků. První konkrétní zmínky o tvrzi jsou z roku 1561, kdy vesnici získali Kokořovci. Někdy na konci 16. stol. tedy Kokořovci v Petrovicích vystavěli renesanční tvrz, která byla ve 2. pol. 17. stol. přestavěna. Od roku 1746 až do roku 1945 byl statek v Petrovicích spojen se žinkovským panstvím. V roce 1945 byl jako součást majetku zkonfiskován poslednímu majiteli Žinkov Emilu Škodovi. Někdy po roce 1837 byla část budovy zbořena, takže do dnešních dnů se dochovaly zhruba 2/3 objektu. Po válce byla budova bývalé tvrze využívána jako k zemědělským účelům, jako místní škola a k bytovým a rekreačním účelům. V přízemí jsou dochovány klenby, první patro je plochostropé. Zdroj: Tvrze a zámky v Újezdě a Petrovicích, 2002. Jiří Úlovec (in Minulostí západočeského kraje)
Romana Demjan , 26.2. 2015
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Petrovice

Místa v okolí

 kaple sv. Vojtěcha
 Němčice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 Měcholupy
 Předslav
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 Kratice
 Potenštejn
 Habartice
 Lovčice
 Obytce
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Lázně Letiny
 kostel sv. Matěje
 Újezd
 kostel sv. Prokopa
 Prádlo
 Poustevna
 kostel sv. Jiljí
 Skála
 Újezd u Štěpánovic
 Švihov
 radnice
 Kokšín
 židovský hřbitov
 fara
 kostel sv. Václava
 Štěpánovice
 Červené Poříčí
 Nový Čestín
 dům U České lípy
 kostel sv. Michala
 městské opevnění
 Mochtín
 Bílá věž
 kaple sv. Vojtěcha
 Černá věž
 Sobětice
 boží muka
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 sousoší Piety
 pamětní kámen
 boží muka
 Chocenice
 Chocenice
 Těšetiny
 Luby
 Komošín
 Újezdec
 Srbice
 boží muka
 Dolany
 Kožich
 Lužany
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Svrčovec
 Zavlekov
 Příchovice
 Hluboká
 Hradiště
 Beňovy
 Řenče
 Boříkovy
 židovský hřbitov
 boží muka
 Lomec
 štola Loreta
 Skočice
 Loreta
 Ježovy
 kostel sv. Vavřince
 Tupadly
 Ballymotte
 kaple sv. Anny
 Tupadelské skály
 lesopark Prašivice
 Roupov
 kostel sv. Václava
 Nalžovy
 Hradiště
 Kouskova Lhota
 synagoga
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Týnec
 Bezděkov
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Klenová
Kontaktní informace
Petrovice 21, Měčín
Tel: 608039390
http://romidemjanova.wbs.cz/Tvrz-Petrovice.html
Základní informace místa
ID místa: 12032
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama