Hrad poprvé připomínán jako pustý r. 1510, založen snad v 1. pol. 14. století. R. 1703 do zřícenin vestavěna kaple. Areál dnes zastavěn obytnými domy, dochovány zbytky zdí paláce, hradeb, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
Jediný svědek hradu
© Vlky, Jirka Čížek
Dnes již zaniklý hrad. Na jeho základech vystavěna obytná stavení, v nichž jsou pravděpodobně zachovalé gotické sklepy. Na místě jsme objevili v jednom ze dvorů zbytek věže. Patrný je i příkop.
28.5. 2002
historie

Komošín a Svrčovec

K severu od Klatov táhne se při Úhlavě líbezné údolí lučné, oživené několika osadami, které se rozkládají při patě bokův, jimiž se údolí toto svírá. Nás baviti bude především Svrčovec, který má již popisovanou polohu. Proti němu vypínají se lesnaté stráně patřící k výšině, která se mezi Úhlavou a Točnickým potokem v podobě vejčité rozkládá. Malý kus severně od Svrčovce vybíhá z ní ostroh, nevelmi široký, ale vysoký, který ke břehům Úhlaviným strmě spadá a jindy hradem ozdoben byl. Slove nyní a nazýval se aspoň ode 300 let Komošínem, nese na ten čas samotu téhož jména a ukazuje pramálo zbytků starého hradu, an tento již před 400 lety byl spustl. Tři cesty od Dolan, od Výrova a Svrčovského mlýna stýkají se před hradištěm a spojují se v jednu cestu, kterou se přichází k širokému, hlubokému a ve skále vytesanému příkopu, kterým byl hrad od ostatní výšiny oddělen. Jindy býval přes něj zvoditý most na straně jižní a na samém…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.9), 23.8. 2002

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dolany

Místa v okolí

 Dolany
 Svrčovec
 Štěpánovice
 Kokšín
 Drslavice
 Tupadly
 Švihov
 Tupadelské skály
 kostel sv. Martina
 radnice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 fara
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Beňovy
 boží muka
 radnice
 Bílá věž
 městské opevnění
 Černá věž
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 kostel sv. Markéty
 Ježovy
 Koryta
 kostel sv. Václava
 U Žižků
 Lázeň
 Bezděkov
 rozhledna Bolfánek
 Předslav
 Červené Poříčí
 Lomec
 Pušperk
 Luby
 Sohostov
 Křenice
 Sobětice
 Měcholupy
 štola Loreta
 Loreta
 Chocomyšl
 Zichov
 Obytce
 Ruchomperk
 Týnec
 Újezdec
 Úsilov
 Veselí
 Roupov
 Janovice nad Úhlavou
 kaple sv. Anny
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Ptenín
 Markéta
 Mochtín
 Srbice
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Kouskova Lhota
 Nový Čestín
 Klenová
 židovský hřbitov
 Habartice
 židovský hřbitov
 Němčice
 Lužany
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Těšetiny
 Běhařov
 Dobrá Voda
 Netřeby
 Skála
 Skočice
 Dvořec
 Merklín
 Kanice
 Koráb
 Květkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Herštejn
 kostel sv. Matěje
 vyhlídková plošina
 Příchovice
 Opálka
 Hradiště
 Újezd
 Příkopy
 Boříkovy
 židovský hřbitov
 Bystřice nad Úhlavou
 Podolí
 Lacembok
 Osvračín
 Mlázovy
 Lázně Letiny
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Kožich
Základní informace místa
ID místa: 462
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama