Monumentální torzo čtyřboké patrové barokní kaple sv. Jana Nepomuckého, orientované přesně na osu zámku v Týnci. Kaple byla postavena za Maxmiliána Norberta Krakowského roku 1730. Ještě před válkou byla zřícenina krátce využívána jako rozhledna.
Hlavní obrázek místa
Od severovýchodu
© Luděk Pitter 04/2006
Kaple sv. Jana Nepomuckého stojí na lesním území, které dnes spravují Kolowratovy lesy Přimda, polesí Týnec. Kaple je spojena s Týneckým panstvím a byla postavena za Maxmiliána Norberta Kolowrata Krakowského roku 1730 na vyvýšenině proti Týneckému zámku asi 1 km západně od obce Loreta. Ze čtyřboké patrové barokní kaple sv. Jana Nepomuckého, orientované přesně na osu zámku v Týnci se dodnes dochovalo je monumentální torzo. Ještě před válkou byla zřícenina krátce využívána jako rozhledna, dnes již zůstaly zachovány jen neúplné obvodové zdi. Ke kapli se dostanete jednak po žlutě značené turistické cestě začínající uprostřed obce Loreta, u loretánské poutní kaple, nebo můžete zaparkovat hned při odbočce do obce Loreta u loveckého zámečku a vydat se cestou jdoucí při poli okolo vyústění štoly Loreta až k hájovně, kde odbočíte cestou vpravo do kopce a dojdete k rozcestí - odbočka ke sv. Janu. Zpátky se můžete vrátit po žluté turistické cestě. Loreta je zajímavým místem a můžete si tak zpestřit např. svůj výlet na Klenovou.
L.P., 4.6. 2006
historie

Svatá chýše v Loretě

Svatá chýše (Santa Casa) je označení pro údajný dům Panny Marie v Nazaretu v Palestině, který byl podle legendy na konci 13. století přenesen anděly z Nazaretu do Itálie, kde nyní stojí v bazilice v obci Loreto. Archeologické průzkumy potvrdily, že část zdiva je skutečně totožná s uvažovaným Mariiným domkem; pravděpodobně ho však nechal ve 13. stol. převézt do Itálie papež. Svatá chýše se brzy po smrti Panny Marie stala uctívanou relikvií; byla však hodně poničena po vpádu Saracénů do Palestiny. Od 16. do 18. stol. se budování napodobenin Svaté chýše, označovaných jako lorety, šířilo v katolických zemích Evropy. V pobělohorské době souviselo zakládání kaplí také se snahou o posílení mariánského kultu. Většina loret na českém území vychází ze vzoru úpravy Svaté chýše v Loretu ital. arch. Donata Bramanteho - v čelní stěně je malé okno, v podélných stěnách vedle sebe jsou dva vchody a vnější stěny bývají ozdobeny reliéfy…  číst dále

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

pověsti

Loretánská legenda

Loretánská legenda vypráví, že Svatá chýše (ve které bylo Panně Marii archandělem Gabrielem zvěstováno, že se stane Matkou Boží) byla nejprve přenesena anděly do Tersata v Dalmácii, následně byla přenesena na druhou stranu Jaderského moře do lesíka nedaleko italské Ancony a nakonec na cestu vedoucí do městečka Recanati.

http://cs.wikipedia.org, 2.8. 2012

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Loreta

Místa v okolí

 štola Loreta
 Loreta
 Týnec
 Lomec
 Kouskova Lhota
 Luby
 Beňovy
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 boží muka
 Janovice nad Úhlavou
 Klenová
 Sobětice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 Újezdec
 synagoga
 Bílá věž
 Veselí
 městské opevnění
 Koryta
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Srbice
 Tupadelské skály
 židovský hřbitov
 Sohostov
 Tupadly
 Opálka
 Mochtín
 boží muka
 Těšetiny
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Tetětice
 Nový Čestín
 kaple sv. Isidora
 Svrčovec
 Drslavice
 Štěpánovice
 Běhařov
 Markéta
 Podolí
 Hořákov
 Hradiště
 Obytce
 Komošín
 Březí
 Boříkovy
 Dobrá Voda
 Dolany
 kostel sv. Markéty
 Čachrov
 židovský hřbitov
 Habartice
 Malonice
 kaple sv. Anny
 Mlázovy
 Úsilov
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 synagoga
 židovský hřbitov
 Předslav
 Měcholupy
 Kokšín
 Pušperk
 Nemilkov
 U Žižků
 Pajrek
 Vlčkovice
 Lázeň
 židovský hřbitov
 Švihov
 kaple
 radnice
 Ujčín
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Jiljí
 mlýn
 fara
 fara
 kostel sv. Václava
 Ruchomperk
 kostel sv. Wolfganga
 Kolinec
 Velhartice
 vodní nádrž Nýrsko
 židovský hřbitov
 Němčice
 Koráb
 kostel sv. Blažeje
 Ježovy
 Plánice
 Chocomyšl
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Nový Herštejn
 Hlavňovice
 Mokrosuky
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Zichov
 Měčín
 Kašovice
 Netřeby
 Svojšice
 Kanice
 Žikov
 Kněžice
 Květkovice
Kontaktní informace
Loreta
část obce Týnec
Základní informace místa
ID místa: 3808
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama