Zbytky opevnění, které bylo postaveno ve 13. století, zvyšováno a zpevňováno bylo až do 17. století. Ze 3 bran a 4 branek se žádní nedochovala. Zachovány bašty a fragmenty hradební zdi, v r. 2006 rekonstruován parkán v místech bývalé Putimské brány.
Hlavní obrázek místa
parkán u bývalé Putimské brány
© Milan Caha 05/2009
Hradby byly vybudovány brzo po vzniku města ve 13. století. Zpevněny a zvýšeny až na 10 m byly v 15. a v 17. století. Součástí opevnění byly 3 (dnes neexistující brány). U kamenného mostu byla Pražská, či Dolní brána. Proti ní stála Budějovická či Týnská či Horní brána. Na jihozápadní straně města bývala brána Putimská. Ta byla zbořena jako první v roce 1836. Zbylé dvě brány ustoupily provozu kolem poloviny po roce 1850. Kromě toho byly v opevnění nejprve tři, později čtyři fortny. Nejmladší branka – Táborská – byla prolomena kvůli nové císařské silnici v roce 1832 a již v roce 1844 byla zbořena. Postupně byly též bourány bašty a hradební zdi. Jejich fragmenty se však uchovaly po téměř celém obvodu města – nad Otavou, v oblasti Na bakalářích i v Palackého sadech. Polokruhová bašta se dochovala v Budovcově ulici, okrouhlá bašta naproti poště. U bývalé putimské brány je další bašta a v roce 2006 zde byl obnoven most před bránou a část hradebního příkopu.
Milan Caha (zdroj: Soupis památek, ročník 33. Politický okres písecký, 1910 a www.icpisek.cz), 8.6. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Písek

Místa v okolí

 dům U Koulí
 Písek
 sladovna
 radnice
 synagoga
 Kamenný most
 kostel sv. Václava
 zemský hřebčinec
 židovský hřbitov
 vojenský hřbitov
 Jarník
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kamenný most
 železný most
 Velký Mehelník
 Velký Kamýk
 Kestřany
 Čížová
 Drhovle
 Vráž
 Tálínský rybník
 kostel sv. Jiljí
 Klokočín
 Červený Újezdec
 Brloh
 Myšenec
 Šamonice
 kostel sv. Havla
 Božovice
 Chřešťovice
 Podolsko
 Mladějovice
 Mladějovice
 Štěkeň
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Kožlí
 Petrovice
 Kbelnice
 Údraž
 kaple sv. Anny
 Drahonice
 Kdanský dvůr
 židovský hřbitov
 Cehnice
 hřbitov
 Protivín
 Osek
 Skočice
 Vysoký Kamýk
 Cerhonice
 židovský hřbitov
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Zvíkov
 Karlov
 Strážovice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Sedlice
 Škvořetice
 Chvalešovice
 návesní kaple
 kaple Dobrá voda
Základní informace místa
ID místa: 7848
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama