Jeden ze dvou akvaduktů na středověkém kanálu Zlatá stoka se nachází asi 1 km západně od železniční zastávky Majdalena. V tomto místě překonává strouhu zvanou Železná stoka nebo Odlehčovač. Stavba je doplněna uzavíracími a přepouštěcími stavidly. Bez přístupové cesty.
Hlavní obrázek místa
akvadukt na Zlaté stoce
© Petr Štaffa 09/2022
Stavba akvaduktu se špatně hledá, protože k ní nevede žádná cesta. Akvadukt je přitom vzdálený jen zhruba kilometr západně od železniční zastávky Majdalena na trati z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic. Nejlépe se k němu lze proto dostat pomocí navigace nebo mapy, a to na podzim nebo na jaře, kdy okolí akvaduktu není příliš zarostlé.
Jiří Špaček, 19.1. 2023
popis

Rovinaté Třeboňsko na jihu Čech pokrývaly ve starověku bažiny a močály. Ve středověku začali lidé krajinu pozvolna měnit. Nyní se nacházejí v lesnaté krajině na každém kroku důkazy o důmyslném hospodaření člověka s vodou, a to kanály, propusti, vodní tok, který teče na vrcholku náspu, nebo akvadukty. Nejdůležitějším úkolem bylo pro naše předky zbavit půdu přebytečné vody a začít ji zúrodňovat. Vykopali tedy takzvanou Strouhu, umělý odvodňovací kanál, který byl však zničen během husitských válek. Na něj v renesanci navázal rybníkář Štěpánek Netolický, který vybudoval unikátní Zlatou stoku, umělý tok o délce 40 kilometrů. Každá generace vodohospodářů po něm pak odvodňovací systém vylepšovala a zdokonalovala. Výsledkem je soustava struh a potoků, ve které nechybí ani akvadukty, tedy přemostění vodního toku jiným vodním tokem. Známý je akvadukt na dohled od Třeboně. Poblíž něj vede stezka Okolo Třeboně, hojně využívaná cykloturisty.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 19.1. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Majdalena

Místa v okolí

 Stará a Nová řeka
 vodárenská věž
 pivovar
 radnice
 dům U koníčka
 mariánský sloup
 Třeboň
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 Chlum u Třeboně
 kaple sv. Víta
 kaple Panny Marie
 rybník Rožmberk
 kaple
 dřevěný betlém
 kostel sv. Zikmunda
 Červené blato
 Stráž nad Nežárkou
 výklenková kaple
 fara
 Hluboká u Borovan
 Veterán Muzeum-Roděj
 boží muka
 Jemčina
 Nové Mlýny
 most do Údolí lásky
 Fuglhaus
 Nový Dvůr
 Kámen republiky
 Lásenice
 Brouskův mlýn
 Safari Park
 výklenková kaple
 Lomnice nad Lužnicí
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 boží muka
 výklenková kaple
 radnice
 Dvorec
 boží muka
 Borovany
 pranýř
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 kamenný most
 ZOO Dvorec
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Trhové Sviny
Základní informace místa
ID místa: 16969
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama