Ruchomperk

Kouřim, Rauchenberk, Velký Kouřim
Terénní zbytky hradu snad z přelomu 12. a 13. století. Zanikl v 1. pol. 13. st. v souvislosti s vyhnáním ze země možného stavebníka Černína z rodu Drslaviců po sporu s Přemyslem Otakarem I. Zachovány valy a příkopy kolem pahorku předhradí a jádra.
Hlavní obrázek místa
© Vlky, Jirka Čížek
Jen nepatrné zbytky zdí a příkopy naznačují bývalou přítomnost malého hrádku. Pokud se vydáte do těchto končin, na toto místo dojdete po červené značce asi 7km z Nového Herštejna.
28.5. 2002
historie

Přestože se v 15. století objevuje jméno hradu ve šlechtickém predikátu, je možné, že se nevztahuje k této lokalitě (resp. používá se predikátu bez toho, že by sídlo existovalo). Dle archeologických nálezů totiž hrad na Velkém Kouřímu vznikl zřejmě už na přelomu 12. a 13. století a zanikl o půl století později. Nejpravděpodobnější jsou dvě možnosti jeho funkce – buďto šlo o stavbu královského opěrného bodu králem Přemyslem Otakarem I.; nebo šlo v té době o naprosto ojedinělý pokus vysoce postaveného dvořana o stavbu vlastního sídla. Uvažuje se o Černínovi z rodu Drslaviců, jehož vyhnání ze země se zhruba shoduje se zánikem sídla. Pravdpodobněji šlo ale přeci jen o královský opěrný bod, neboť sídlo leží v tehdy téměř neosídlené oblasti a Černín mohl být pověřen jeho stavbou a správou. Je velmi pravděpodobné, že se jedná o královský hrad přechodného typu (někde mezi hradištěm raného středověku…  číst dále

Ivka (T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000), 10.2. 2011

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys hradu
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Dodatky 2, Libri, Praha 2005
Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Úboč

Místa v okolí

 Pušperk
 Chocomyšl
 U Žižků
 Úsilov
 Netřeby
 Lázeň
 Nový Herštejn
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Markéty
 Koráb
 Příkopy
 Kanice
 Zichov
 Květkovice
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 židovský hřbitov
 Rýzmberk
 Drslavice
 Lštění
 Sohostov
 Markéta
 Tupadly
 Dobrá Voda
 Koryta
 Tupadelské skály
 gloriet Klobouk
 Křenice
 Svrčovec
 Dolany
 Osvračín
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Osvračín
 Komošín
 Ježovy
 Běhařov
 Chotiměř
 Nahošice
 Přívozec
 vyhlídková plošina
 kaple sv. Václava
 Veselí
 kostel sv. Anny
 Beňovy
 Blížejov
 kostel sv. Martina
 Ptenín
 Lomeček
 Štěpánovice
 kostel sv. Anny
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 boží muka
 Kokšín
 židovský hřbitov
 Újezd u Štěpánovic
 Lomec
 Lacembok
 Švihov
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Michala
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 Domažlická věž
 kaple sv. Felixe
 Bílá věž
 sýpka
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Chodský hrad
 Klenová
 kostel sv. Jiljí
 Bystřice nad Úhlavou
 Týnec
 štola Loreta
 Loreta
 Šibeniční vrch
 Puclice
 Červené Poříčí
 Luby
 Dvořec
 Merklín
 Roupov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Sobětice
 kostel sv. Apolináře
 Opálka
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Prokopa
 Annaburg
 kostel Všech svatých
 Lužany
 Skočice
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
Základní informace místa
ID místa: 463
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama