Zámek nechal postavit po r. 1713 František Albrecht Hrobčický. Budova je kvalitní ukázkou barokní architektury a panského sídla nižší šlechty. Po r. 1945 zámek v majetku zemědělského družstva, dnes v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
zámek po rekonstrukci
© Pavel P., 08/2011
Při severním okraji obce Tetětice, v již dávno neudržovaném parku stojí zámek, který je ze silnice od Věckovic již zdálky dobře patrný. Zámek z 1. poloviny 18. stol. je kvalitní ukázkou barokní architektury a panského sídla nižší šlechty. Vlastní zámek je jednopatrová obdélníková budova s mansardovou střechou a věžičkou. Původní dřevěný arkýř nad hlavním vstupem se již do dnešních dnů nedochoval.
L.P., 7.6. 2005
historie

Historie Tetětic začíná přibližně na přelomu 12. a 13. stol. V držení obce se vystřídala celá řada majitelů. Pro zámek je rozhodující, že roku 1713 přešla ves do majetku Františka Albrechta Hrobčického, který zde nechal postavit zámek a kapli zasvěcenou sv. Isidorovi. Statek zůstal v jeho majetku až do roku 1730. Později se majitelé opět střídali. Posledním majitelem statku byl Alois Knapp, který jej koupil v roce 1904 a po roce 1945 mu byl zkonfiskován a využíván místním zemědělským družstvem. V současné době je zámek v majetku jeho potomků, kteří zámek opravují.

Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 7.6. 2005

Půdorys místa

Plán patra a přízemí (dole) zámku, Stav roku 1989 , zaměření a kresba Jiří Úlovec
Úlovec J., Hrady zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 228
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Tetětice

Místa v okolí

 kaple sv. Isidora
 Drslavice
 Tupadly
 Koryta
 Tupadelské skály
 kostel sv. Markéty
 Sohostov
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Svrčovec
 Beňovy
 Pušperk
 kostel sv. Martina
 Úsilov
 kostel sv. Anny
 Dolany
 Markéta
 boží muka
 Komošín
 U Žižků
 Veselí
 Lomec
 Lázeň
 židovský hřbitov
 Štěpánovice
 rozhledna Bolfánek
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Ruchomperk
 synagoga
 Černá věž
 boží muka
 radnice
 kostel sv. Michala
 Dobrá Voda
 Bílá věž
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Běhařov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Felixe
 Týnec
 Loreta
 štola Loreta
 sýpka
 Luby
 Klenová
 Chocomyšl
 Kokšín
 Koráb
 Sobětice
 Zichov
 Ježovy
 Nový Herštejn
 Dvořec
 Kouskova Lhota
 Švihov
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Příkopy
 Křenice
 Újezdec
 Netřeby
 Opálka
 Bystřice nad Úhlavou
 Srbice
 Kanice
 Předslav
 Rýzmberk
 Mochtín
 Květkovice
 Červené Poříčí
 Obytce
 synagoga
 Nový Čestín
 Měcholupy
 Těšetiny
 židovský hřbitov
 Ptenín
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Lštění
 Dešenice
 synagoga
 kostel sv. Anny
 Pajrek
 kaple sv. Václava
 gloriet Klobouk
 Habartice
 Hořákov
 Roupov
 vyhlídková plošina
 kaple sv. Anny
 Hradiště
 Podolí
 Březí
 Osvračín
 Boříkovy
 Osvračín
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Chotiměř
 Měčín
 Přívozec
 Mlázovy
 kaple sv. Anny
 Malonice
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Skála
 kostel sv. Matěje
 Újezd
Kontaktní informace
Tetětice 1
Bezděkov
339 01 Klatovy 1
Základní informace místa
ID místa: 3227
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama