Oválné tvrziště na okraji prostředního ze tří rybníčků. První zmínka je z r.1396, kdy je zde uváděn Čeněk ze Zátluk. Jediná zmínka o tvrzi je z r.1496, kdy se uvádí jako pustá. Zanikla pravděpodobně za neklidných dob Jiřího z Poděbrad. Na tvrzišti se dochovala zídka z nasucho kladených kamenů.
Hlavní obrázek místa
Zátluky
Pohled na tvrziště s altánem od severovýchodu
2003 ©Michal Merkl
Zhruba 250m jižně pod silnicí Dvůr Králové – Miletín se v lese nedaleko od zeleně značené turistické cesty nachází prostřední ze tří rybníčků. Tento, včetně příkopu na západní straně, tvoří vodní opevnění tvrze Zátluky. Z té se dochovalo okrouhlé tvrziště s částečně zachovalým kamenným obezděním. Lokalita nacházející se v městských lesích byla však v nedávné době nenávratně poškozena razantními terénními úpravami pro výstavbu altánu a vedení přístupu k němu. Město Dvůr Králové na informační tabuli deklaruje, že upravuje okolí pro rekreační účely. Osobně bych si přál, aby příslušní úředníci nepřistupovali v budoucnu k podobným případům s prázdnou hlavou, ale aby si zjistili zdali se nejedná o historicky cennou lokalitu. Nebude tak docházet ke ztrátám na našem kulturním dědictví. Na východní straně tvrziště se nachází zděný baštovitý výstupek, dnes zkomolený a v horní části dorovnaný do úrovně vnitřní plochy. V blízkosti tvrze existovala ves a hospodářský dvůr. Dnes rovněž zcela zaniklé. Lokalita se nachází přibližně 4 km jihozápadně od Dvora Králové nad Labem.
M. Merkl 2003, 27.12. 2003
historie

První zmínka o vsi Zátlukách je z roku 1396, kdy je uveden jako majitel Čeněk ze Zátluk. V roce 1496 se v uvádějí v zemských deskách Zátluky, jako pustá tvrz se dvorem, které patří k panství Ples. Jde o jedinou přímou zmínku o zdejší tvrzi. V roce 1526 už se mluví pouze o lesích v Zátlukách. Je více než pravděpodobné, že tvrz zanikla v bouřlivé době vlády Jiříka z Poděbrad.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 28.4. 2011

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© J. Slavík (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Bílé Poličany
 Velehrádek
 Les Království
 Šluspárk
 staré děkanství
 židovský hřbitov
 děkanství
 stará radnice
 synagoga
 nová radnice
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 zvonice
 Miletín
 Hrad u Bezníka
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Anny
 Chotěborky - VPZ
 Žireč
 Betlém u Kuksu
 Dubenec
 Velký Vřešťov
 Bradlo
 Pustohrad u Hořic
 Hrádek u Vřesníka
 Nové Zámky
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 Velichovky
 Jeřice
 radnice
 Kuks
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 kostel sv. Jakuba
 Vražba
 mariánský sloup
 Pecka
 Lázně Bělohrad
 Habřina
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 smírčí kříž
 radnice
 Hostinné
 morový sloup
 Chloumky
 děkanství
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 Rodov
 Holovousy
 kostel sv. Anny
 Bašnice
 Wenkeův dům
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Ostroměř
 městský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Hradišťko
 Stračov
 kostel sv. Stanislava
 Holohlavy
 Dohalice
 smírčí kříž
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Stračov
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
 pevnost Josefov
 kostel sv. Mikuláše
 Kozinec
 Vysoká
 Myštěves
 Šibeník
 evangelický kostel
 Starý Rokytník
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Studenec
 Trutnov
Základní informace místa
ID místa: 1880
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama