Oválné tvrziště na okraji prostředního ze tří rybníčků. První zmínka je z r.1396, kdy je zde uváděn Čeněk ze Zátluk. Jediná zmínka o tvrzi je z r.1496, kdy se uvádí jako pustá. Zanikla pravděpodobně za neklidných dob Jiřího z Poděbrad. Na tvrzišti se dochovala zídka z nasucho kladených kamenů.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště
© Petr Nožička 04/2011
Zhruba 250m jižně pod silnicí Dvůr Králové – Miletín se v lese nedaleko od zeleně značené turistické cesty nachází prostřední ze tří rybníčků. Tento, včetně příkopu na západní straně, tvoří vodní opevnění tvrze Zátluky. Z té se dochovalo okrouhlé tvrziště s částečně zachovalým kamenným obezděním. Lokalita nacházející se v městských lesích byla však v nedávné době nenávratně poškozena razantními terénními úpravami pro výstavbu altánu a vedení přístupu k němu. Město Dvůr Králové na informační tabuli deklaruje, že upravuje okolí pro rekreační účely. Osobně bych si přál, aby příslušní úředníci nepřistupovali v budoucnu k podobným případům s prázdnou hlavou, ale aby si zjistili zdali se nejedná o historicky cennou lokalitu. Nebude tak docházet ke ztrátám na našem kulturním dědictví. Na východní straně tvrziště se nachází zděný baštovitý výstupek, dnes zkomolený a v horní části dorovnaný do úrovně vnitřní plochy. V blízkosti tvrze existovala ves a hospodářský dvůr. Dnes rovněž zcela zaniklé. Lokalita se nachází přibližně 4 km jihozápadně od Dvora Králové nad Labem.
M. Merkl 2003, 27.12. 2003
historie

První zmínka o vsi Zátlukách je z roku 1396, kdy je uveden jako majitel Čeněk ze Zátluk. V roce 1496 se v uvádějí v zemských deskách Zátluky, jako pustá tvrz se dvorem, které patří k panství Ples. Jde o jedinou přímou zmínku o zdejší tvrzi. V roce 1526 už se mluví pouze o lesích v Zátlukách. Je více než pravděpodobné, že tvrz zanikla v bouřlivé době vlády Jiříka z Poděbrad.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 28.4. 2011

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© J. Slavík (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Bílé Poličany
 Velehrádek
 Šluspárk
 Dvůr Králové
 staré děkanství
 židovský hřbitov
 děkanství
 stará radnice
 synagoga
 nová radnice
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 zvonice
 Miletín
 Hrad u Bezníka
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Anny
 Chotěborky - VPZ
 Žireč
 Betlém u Kuksu
 Dubenec
 Velký Vřešťov
 Bradlo
 Pustohrad u Hořic
 Hrádek u Vřesníka
 Nové Zámky
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 Velichovky
 Jeřice
 radnice
 Kuks
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 kostel sv. Jakuba
 Vražba
 mariánský sloup
 Pecka
 Lázně Bělohrad
 Habřina
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 morový sloup
 Chloumky
 děkanství
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 Rodov
 Holovousy
 kostel sv. Anny
 Bašnice
 Wenkeův dům
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Ostroměř
 městský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Hradišťko
 Stračov
 kostel sv. Stanislava
 Holohlavy
 Dohalice
 smírčí kříž
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Stračov
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
 pevnost Josefov
 kostel sv. Mikuláše
 Kozinec
 Vysoká
 Myštěves
 Šibeník
 evangelický kostel
 Starý Rokytník
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Studenec
 Trutnov
Základní informace místa
ID místa: 1880
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama