Oválné tvrziště na okraji prostředního ze tří rybníčků. První zmínka je z r.1396, kdy je zde uváděn Čeněk ze Zátluk. Jediná zmínka o tvrzi je z r.1496, kdy se uvádí jako pustá. Zanikla pravděpodobně za neklidných dob Jiřího z Poděbrad. Na tvrzišti se dochovala zídka z nasucho kladených kamenů.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště
© Petr Nožička 04/2011
Zhruba 250m jižně pod silnicí Dvůr Králové – Miletín se v lese nedaleko od zeleně značené turistické cesty nachází prostřední ze tří rybníčků. Tento, včetně příkopu na západní straně, tvoří vodní opevnění tvrze Zátluky. Z té se dochovalo okrouhlé tvrziště s částečně zachovalým kamenným obezděním. Lokalita nacházející se v městských lesích byla však v nedávné době nenávratně poškozena razantními terénními úpravami pro výstavbu altánu a vedení přístupu k němu. Město Dvůr Králové na informační tabuli deklaruje, že upravuje okolí pro rekreační účely. Osobně bych si přál, aby příslušní úředníci nepřistupovali v budoucnu k podobným případům s prázdnou hlavou, ale aby si zjistili zdali se nejedná o historicky cennou lokalitu. Nebude tak docházet ke ztrátám na našem kulturním dědictví. Na východní straně tvrziště se nachází zděný baštovitý výstupek, dnes zkomolený a v horní části dorovnaný do úrovně vnitřní plochy. V blízkosti tvrze existovala ves a hospodářský dvůr. Dnes rovněž zcela zaniklé. Lokalita se nachází přibližně 4 km jihozápadně od Dvora Králové nad Labem.
M. Merkl 2003, 27.12. 2003
historie

První zmínka o vsi Zátlukách je z roku 1396, kdy je uveden jako majitel Čeněk ze Zátluk. V roce 1496 se v uvádějí v zemských deskách Zátluky, jako pustá tvrz se dvorem, které patří k panství Ples. Jde o jedinou přímou zmínku o zdejší tvrzi. V roce 1526 už se mluví pouze o lesích v Zátlukách. Je více než pravděpodobné, že tvrz zanikla v bouřlivé době vlády Jiříka z Poděbrad.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 28.4. 2011

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© J. Slavík (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Bílé Poličany
 Velehrádek
 Les Království
 Šluspárk
 staré děkanství
 židovský hřbitov
 děkanství
 stará radnice
 synagoga
 nová radnice
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 zvonice
 Miletín
 Hrad u Bezníka
 Velký Vřešťov
 Chotěborky - VPZ
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Betlém u Kuksu
 Dubenec
 Velký Vřešťov
 Bradlo
 Pustohrad u Hořic
 Hrádek u Vřesníka
 Nové Zámky
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 Velichovky
 Jeřice
 radnice
 Kuks
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 kostel sv. Jakuba
 Vražba
 mariánský sloup
 Pecka
 Lázně Bělohrad
 Habřina
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 Chloumky
 Hořenice
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Rodov
 Holovousy
 kostel sv. Anny
 Bašnice
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 fara
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Ostroměř
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 městský hřbitov
 Hradišťko
 Stračov
 kostel sv. Stanislava
 Holohlavy
 Dohalice
 smírčí kříž
 Vlčice
 Stračov
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel Zjevení Páně
 pevnost Josefov
 Smiřice
 kostel sv. Mikuláše
 Kozinec
 Vysoká
 Myštěves
 Šibeník
 evangelický kostel
 Starý Rokytník
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Studenec
 Trutnov
Základní informace místa
ID místa: 1880
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama