Oválné tvrziště na okraji prostředního ze tří rybníčků. První zmínka je z r.1396, kdy je zde uváděn Čeněk ze Zátluk. Jediná zmínka o tvrzi je z r.1496, kdy se uvádí jako pustá. Zanikla pravděpodobně za neklidných dob Jiřího z Poděbrad. Na tvrzišti se dochovala zídka z nasucho kladených kamenů.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště
© Petr Nožička 04/2011
Zhruba 250m jižně pod silnicí Dvůr Králové – Miletín se v lese nedaleko od zeleně značené turistické cesty nachází prostřední ze tří rybníčků. Tento, včetně příkopu na západní straně, tvoří vodní opevnění tvrze Zátluky. Z té se dochovalo okrouhlé tvrziště s částečně zachovalým kamenným obezděním. Lokalita nacházející se v městských lesích byla však v nedávné době nenávratně poškozena razantními terénními úpravami pro výstavbu altánu a vedení přístupu k němu. Město Dvůr Králové na informační tabuli deklaruje, že upravuje okolí pro rekreační účely. Osobně bych si přál, aby příslušní úředníci nepřistupovali v budoucnu k podobným případům s prázdnou hlavou, ale aby si zjistili zdali se nejedná o historicky cennou lokalitu. Nebude tak docházet ke ztrátám na našem kulturním dědictví. Na východní straně tvrziště se nachází zděný baštovitý výstupek, dnes zkomolený a v horní části dorovnaný do úrovně vnitřní plochy. V blízkosti tvrze existovala ves a hospodářský dvůr. Dnes rovněž zcela zaniklé. Lokalita se nachází přibližně 4 km jihozápadně od Dvora Králové nad Labem.
M. Merkl 2003, 27.12. 2003
historie

První zmínka o vsi Zátlukách je z roku 1396, kdy je uveden jako majitel Čeněk ze Zátluk. V roce 1496 se v uvádějí v zemských deskách Zátluky, jako pustá tvrz se dvorem, které patří k panství Ples. Jde o jedinou přímou zmínku o zdejší tvrzi. V roce 1526 už se mluví pouze o lesích v Zátlukách. Je více než pravděpodobné, že tvrz zanikla v bouřlivé době vlády Jiříka z Poděbrad.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 28.4. 2011

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© J. Slavík (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Bílé Poličany
 Velehrádek
 Les Království
 Šluspárk
 staré děkanství
 židovský hřbitov
 děkanství
 stará radnice
 synagoga
 nová radnice
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 zvonice
 Miletín
 Hrad u Bezníka
 Velký Vřešťov
 Chotěborky - VPZ
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Betlém u Kuksu
 Dubenec
 Velký Vřešťov
 Bradlo
 Pustohrad u Hořic
 Hrádek u Vřesníka
 Nové Zámky
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 Velichovky
 Jeřice
 radnice
 Kuks
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 kostel sv. Jakuba
 Vražba
 mariánský sloup
 Pecka
 Lázně Bělohrad
 Habřina
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 Chloumky
 Hořenice
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Rodov
 Holovousy
 kostel sv. Anny
 Bašnice
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 fara
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Ostroměř
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 městský hřbitov
 Hradišťko
 Stračov
 kostel sv. Stanislava
 Holohlavy
 Dohalice
 smírčí kříž
 Vlčice
 Stračov
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel Zjevení Páně
 pevnost Josefov
 Smiřice
 kostel sv. Mikuláše
 Kozinec
 Vysoká
 Myštěves
 Šibeník
 evangelický kostel
 Starý Rokytník
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Studenec
 Trutnov
Základní informace místa
ID místa: 1880
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama