Ves Koryta, od r. 1331 součást bezděkovského statku, ve vlastnictví Petr z Rožmberka. Ve 14. stol. zde Sobětičtí ze Sobětiček postavili tvrz, ta koncem 15. stol. zpustla. V 18. stol. zbytky tvrze využity ke stavbě sýpky, která byla r. 1896 zbořena.
Hlavní obrázek místa
Místo kde stávala tvrz
Pohled od silnice na dům č.p. 45 (s červenou střechou), kde stávala tvrz
© Luděk Pitter 11/2005
Zaniklá tvrz ve vsi Koryta stávala na místě, kde dnes najdete dům č. p. 45. I když z map vše vypadá jinak, na dům a místo, kde stávala ve 14. stol. tvrz, je nejlépe vidět přímo ze silnice č. I/22 vedoucí z Klatov do Domažlic a to vpravo od silnice za odbočkou na Koryta ve směru na Domažlice. Pozemek je oplocen, nepřístupný a v místě nejsou vidět žádné známky ani terénní náznaky, že by zde kdy stávala tvrz. V literatuře popisované zbytky hráze po Příkopském rybníku, který měl být součástí obraného systému tvrze v těchto místech, také nejsou k vidění. Jediné, co by toto místo jako místo bývalé tvrze mohlo částečně potvrzovat, je potok protékající při severovýchodním okraji pozemku.
L.P., 28.11. 2005
historie

Ves Koryta byla od roku 1331 součástí bezděkovského statku, který vlastnil Petr z Rožmberka. Od něj ji koupili v roce 1348 Sobětičtí ze Sobětiček, kteří zde postavili tvrz. Počátkem 15. stol tvrz patřila Mikuláši z Bezděkova a jeho ženě Elišce, od které ji po smrti Mikuláše koupil roku 1460 Bušek z Pěžína. Koncem 15. stol. tvrz zanikla, ale v 18. stol. byly zbytky tvrze využity ke stavbě kontribučenské sýpky, která však byla roku 1896 zbořena.

L.P. (podle Kolektiv: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku, IV., Svoboda, 1985, 28.11. 2005

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Koryta

Místa v okolí

 Bezděkov
 kostel sv. Václava
 Tupadelské skály
 Sohostov
 Tupadly
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Drslavice
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Lomec
 Veselí
 boží muka
 Janovice nad Úhlavou
 Svrčovec
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Markéta
 Černá věž
 synagoga
 radnice
 boží muka
 Týnec
 Loreta
 Bílá věž
 štola Loreta
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 židovský hřbitov
 Klenová
 židovský hřbitov
 Běhařov
 Komošín
 Úsilov
 Dolany
 Luby
 Štěpánovice
 židovský hřbitov
 Dobrá Voda
 Pušperk
 Sobětice
 U Žižků
 Dvořec
 Kouskova Lhota
 Lázeň
 Ruchomperk
 rozhledna Bolfánek
 Opálka
 Újezdec
 Kokšín
 Srbice
 Koráb
 Chocomyšl
 Mochtín
 Švihov
 Nový Herštejn
 radnice
 Ježovy
 Nový Čestín
 Obytce
 Těšetiny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 fara
 synagoga
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Zichov
 Předslav
 Příkopy
 židovský hřbitov
 Křenice
 Netřeby
 Měcholupy
 Dešenice
 Hořákov
 synagoga
 Pajrek
 Podolí
 Hradiště
 Rýzmberk
 Červené Poříčí
 Březí
 Habartice
 Kanice
 Boříkovy
 Čachrov
 Květkovice
 kostel sv. Anny
 Mlázovy
 Malonice
 kaple sv. Anny
 Lštění
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 Nemilkov
 Osvračín
 Osvračín
 židovský hřbitov
 Ujčín
 Chotiměř
 Velhartice
Kontaktní informace
Koryta 45
Bezděkov
339 01 Klatovy
Základní informace místa
ID místa: 3608
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama