Novogotická kaple vznikla v r. 1897 z podnětu Johanny Heintschlové na památku jejího manžela Felixe Heintschela von Heinegg. Stavba byla realizována podle plánů architekta Josefa Mockera stavitelem Tomášem Babkou z Dlažova. Od r. 2010 se zde konají mše a svatební obřady.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2014
Pseudogotická kaple stojí v malém lesíku severně od hradního komplexu Klenová asi 100 metrů od parkoviště. Kaple je zděná omítnutá jednolodní stavba s pětiboce ukončeným presbytářem, jež je krytá sedlovou a nad presbytářem zvalbenou střechou. Jižní vstupní průčelí je zakončeno trojúhelníkovým štítem, který je členěn pěti mělkými výklenky, zakončenými lomeným obloukem. Hlavní vstupní portál v ose jižního průčelí je zakončen trojúhelným štítem. Stavba je po obvodu členěna řadou dvakrát odstupněných opěráků a stěny lodě jsou prolomeny dvojicí vysokých oken. V presbytáři jsou tři okna, z nichž prostřední je slepé. Kolem celé stavby je profilovaná korunní římsa. Na vrcholu střechy se nachází malá a štíhlá hranolová oplechovaná věžička (sanktusník). V interiéru je novogotické vybavení.
Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?el a další, 5.2. 2017
historie

Kaple sv. Felixe vznikla na návrší, kde se dříve nacházelo předsunuté opevnění hradu Klenová, v roce 1897 z podnětu Johanny Heintschlové (téhož roku se ovšem znovu provdala za vdovce Antonína Snížka) na památku jejího manžela Felixe Heintschela von Heinegg, který byl od roku 1880 majitelem panství. Stavba pseudogotické kaple byla realizována podle plánů architekta Josefa Mockera (1835-1899) stavitelem Tomášem Babkou z Dlažova. Kaple je od 25.3.2005 památkově chráněna. V roce 2010 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce. Od té doby se zde konají mše a svatební obřady.

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?el a další, 5.2. 2017

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Klenová

Místa v okolí

 sýpka
 Klenová
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Veselí
 Týnec
 Opálka
 Loreta
 štola Loreta
 Kouskova Lhota
 kaple sv. Anny
 Bezděkov
 Lomec
 kostel sv. Václava
 Běhařov
 Sohostov
 Koryta
 Markéta
 Beňovy
 Luby
 boží muka
 Dobrá Voda
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 kostel sv. Martina
 Tupadelské skály
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Hořákov
 Újezdec
 synagoga
 Sobětice
 Tupadly
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Dešenice
 boží muka
 Tetětice
 synagoga
 radnice
 Březí
 Černá věž
 kaple sv. Isidora
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Srbice
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Drslavice
 Pajrek
 Čachrov
 Podolí
 Mochtín
 Těšetiny
 Svrčovec
 Úsilov
 Nový Čestín
 vodní nádrž Nýrsko
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Markéty
 Štěpánovice
 Hradiště
 Boříkovy
 Komošín
 Újezd u Štěpánovic
 Malonice
 Dolany
 Obytce
 Pušperk
 Nemilkov
 kaple sv. Anny
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Koráb
 Mlázovy
 Ruchomperk
 židovský hřbitov
 U Žižků
 kostel sv. Anny
 Šumavský orloj
 Habartice
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Velhartice
 Nový Herštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Kokšín
 kaple
 Ujčín
 mlýn
 kaple sv. Kříže
 synagoga
 Předslav
 Příkopy
 Měcholupy
 Chocomyšl
 Rýzmberk
 Javorná
 Hlavňovice
 Netřeby
 Němčice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
Základní informace místa
ID místa: 13271
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama