Novogotická kaple vznikla v r. 1897 z podnětu Johanny Heintschlové na památku jejího manžela Felixe Heintschela von Heinegg. Stavba byla realizována podle plánů architekta Josefa Mockera stavitelem Tomášem Babkou z Dlažova. Od r. 2010 se zde konají mše a svatební obřady.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2014
Pseudogotická kaple stojí v malém lesíku severně od hradního komplexu Klenová asi 100 metrů od parkoviště. Kaple je zděná omítnutá jednolodní stavba s pětiboce ukončeným presbytářem, jež je krytá sedlovou a nad presbytářem zvalbenou střechou. Jižní vstupní průčelí je zakončeno trojúhelníkovým štítem, který je členěn pěti mělkými výklenky, zakončenými lomeným obloukem. Hlavní vstupní portál v ose jižního průčelí je zakončen trojúhelným štítem. Stavba je po obvodu členěna řadou dvakrát odstupněných opěráků a stěny lodě jsou prolomeny dvojicí vysokých oken. V presbytáři jsou tři okna, z nichž prostřední je slepé. Kolem celé stavby je profilovaná korunní římsa. Na vrcholu střechy se nachází malá a štíhlá hranolová oplechovaná věžička (sanktusník). V interiéru je novogotické vybavení.
Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?el a další, 5.2. 2017
historie

Kaple sv. Felixe vznikla na návrší, kde se dříve nacházelo předsunuté opevnění hradu Klenová, v roce 1897 z podnětu Johanny Heintschlové (téhož roku se ovšem znovu provdala za vdovce Antonína Snížka) na památku jejího manžela Felixe Heintschela von Heinegg, který byl od roku 1880 majitelem panství. Stavba pseudogotické kaple byla realizována podle plánů architekta Josefa Mockera (1835-1899) stavitelem Tomášem Babkou z Dlažova. Kaple je od 25.3.2005 památkově chráněna. V roce 2010 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce. Od té doby se zde konají mše a svatební obřady.

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?el a další, 5.2. 2017

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Klenová

Místa v okolí

 sýpka
 Klenová
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Veselí
 Týnec
 Opálka
 Loreta
 štola Loreta
 Kouskova Lhota
 Bezděkov
 Lomec
 kostel sv. Václava
 Běhařov
 Sohostov
 Koryta
 Markéta
 Beňovy
 Luby
 boží muka
 Dobrá Voda
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 kostel sv. Martina
 Tupadelské skály
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Hořákov
 synagoga
 Sobětice
 Újezdec
 židovský hřbitov
 Dešenice
 Tupadly
 boží muka
 Tetětice
 synagoga
 radnice
 Březí
 Černá věž
 kaple sv. Isidora
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Srbice
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Drslavice
 Pajrek
 Podolí
 Čachrov
 Mochtín
 Těšetiny
 Svrčovec
 Úsilov
 Nový Čestín
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Markéty
 Hradiště
 Štěpánovice
 Boříkovy
 Újezd u Štěpánovic
 Komošín
 Malonice
 Dolany
 Obytce
 Nemilkov
 Pušperk
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Mlázovy
 Koráb
 židovský hřbitov
 Ruchomperk
 U Žižků
 kostel sv. Anny
 Habartice
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Velhartice
 Nový Herštejn
 Ujčín
 Kokšín
 Předslav
 Příkopy
 Měcholupy
 Chocomyšl
 Javorná
 Hlavňovice
 Rýzmberk
 Netřeby
 Němčice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
Základní informace místa
ID místa: 13271
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama