Novogotická kaple vznikla v r. 1897 z podnětu Johanny Heintschlové na památku jejího manžela Felixe Heintschela von Heinegg. Stavba byla realizována podle plánů architekta Josefa Mockera stavitelem Tomášem Babkou z Dlažova. Od r. 2010 se zde konají mše a svatební obřady.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2014
Pseudogotická kaple stojí v malém lesíku severně od hradního komplexu Klenová asi 100 metrů od parkoviště. Kaple je zděná omítnutá jednolodní stavba s pětiboce ukončeným presbytářem, jež je krytá sedlovou a nad presbytářem zvalbenou střechou. Jižní vstupní průčelí je zakončeno trojúhelníkovým štítem, který je členěn pěti mělkými výklenky, zakončenými lomeným obloukem. Hlavní vstupní portál v ose jižního průčelí je zakončen trojúhelným štítem. Stavba je po obvodu členěna řadou dvakrát odstupněných opěráků a stěny lodě jsou prolomeny dvojicí vysokých oken. V presbytáři jsou tři okna, z nichž prostřední je slepé. Kolem celé stavby je profilovaná korunní římsa. Na vrcholu střechy se nachází malá a štíhlá hranolová oplechovaná věžička (sanktusník). V interiéru je novogotické vybavení.
Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?el a další, 5.2. 2017
historie

Kaple sv. Felixe vznikla na návrší, kde se dříve nacházelo předsunuté opevnění hradu Klenová, v roce 1897 z podnětu Johanny Heintschlové (téhož roku se ovšem znovu provdala za vdovce Antonína Snížka) na památku jejího manžela Felixe Heintschela von Heinegg, který byl od roku 1880 majitelem panství. Stavba pseudogotické kaple byla realizována podle plánů architekta Josefa Mockera (1835-1899) stavitelem Tomášem Babkou z Dlažova. Kaple je od 25.3.2005 památkově chráněna. V roce 2010 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce. Od té doby se zde konají mše a svatební obřady.

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/?el a další, 5.2. 2017

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Klenová

Místa v okolí

 sýpka
 Klenová
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 židovský hřbitov
 Dvořec
 Veselí
 Týnec
 Opálka
 Loreta
 štola Loreta
 Kouskova Lhota
 Bezděkov
 Lomec
 kostel sv. Václava
 Běhařov
 Sohostov
 Koryta
 Markéta
 Beňovy
 Luby
 boží muka
 Dobrá Voda
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 kostel sv. Martina
 Tupadelské skály
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Hořákov
 synagoga
 Sobětice
 Újezdec
 židovský hřbitov
 Dešenice
 Tupadly
 boží muka
 Tetětice
 synagoga
 radnice
 Březí
 Černá věž
 kaple sv. Isidora
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Srbice
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Drslavice
 Pajrek
 Podolí
 Čachrov
 Mochtín
 Těšetiny
 Svrčovec
 Úsilov
 Nový Čestín
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Markéty
 Hradiště
 Štěpánovice
 Boříkovy
 Újezd u Štěpánovic
 Komošín
 Malonice
 Dolany
 Obytce
 Nemilkov
 Pušperk
 kaple sv. Anny
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Mlázovy
 Koráb
 židovský hřbitov
 Ruchomperk
 U Žižků
 kostel sv. Anny
 Habartice
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Velhartice
 Nový Herštejn
 Ujčín
 Kokšín
 Předslav
 Příkopy
 Měcholupy
 Chocomyšl
 Javorná
 Hlavňovice
 Rýzmberk
 Netřeby
 Němčice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
Základní informace místa
ID místa: 13271
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama