Stará důlní šachta s portálem datovaným r. 1889 a systém chodeb po těžbě krystalického vápence v letech 1889-1910. Dnes chráněné území vyhlášené 1.1.1985 ONV v Klatovech o rozloze 0,04 ha. Nejvýznamnější zimoviště netopýrů v západních Čechách.
Hlavní obrázek místa
Dolní ústí štoly
© Luděk Pitter 06/2006
Přírodní památka Štola Loreta se nachází při jihozápadním okraji osady Loreta asi 3 km jižně od Klatov. Svoji povahou a charakterem patří mezi evropsky významné lokality. Pro běžného návštěvníka je asi nejzajímavější její části vstupní portál, který se nachází v těsném sousedství silnice na Týnec v mělké prohlubni původního jámového lomu. Vstup uzavírají vrata, opatřená otvorem pro vlet netopýrů. Vstupní portál staré důlní šachty, jinak též dolní ústí štoly, nese špatně viditelný letopočet 1889. Horní ústí štoly se nachází na dně rokle nalevo od lesní cesty ve směru ke zřícenině kaple sv. Jana Nepomuckého. Toto horní ústí je uzavřeno kovovou skruží s otvory a můžete jej zahlédnout na dně rokle v úrovní, kde je po pravé straně cesty umístěna značka přírodní rezervace. Tato přírodní památka obsahující štolu je nejvýznamnějším zimovištěm netopýrů v západních Čechách, a to především netopýra velkého, netopýra řasnatého, vodního a ušatého. Chráněné území bylo vyhlášeno 1.1.1985 ONV v Klatovech, na rozloze 0,04 ha. Kód lokality: CZ0323644
L.P., 6.6. 2006
historie

Netopýr velký - Myotis myotis

Netopýr je původně jeskynním druhem. V jižní Evropě žije v jeskyních po celý rok, u nás střídá zimní stanoviště (zimoviště), jakým je třeba místní štola s letními, kdy kolonie samic osídlují hlavně půdy velkých chátrajících budov. Hlavní potravou netopýra velkého jsou velcí brouci, které sbírá často přímo ze země. Jeho přelety většinou nejsou delší než 20 km. Netopýr se může dožít až 37 let, což bylo prokázáno u kroužkovaného jednice na Slovensku.

L.P., 6.6. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Orientační plánek
© Luděk Pitter 06/2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Loreta

Místa v okolí

 Loreta
 Týnec
 Lomec
 Kouskova Lhota
 Luby
 Sobětice
 Újezdec
 Beňovy
 boží muka
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 městské opevnění
 synagoga
 Srbice
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 synagoga
 Klenová
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 Janovice nad Úhlavou
 Mochtín
 Veselí
 Těšetiny
 Koryta
 Tupadelské skály
 Dvořec
 Nový Čestín
 boží muka
 Běšiny
 židovský hřbitov
 Běšiny
 Běšiny
 Opálka
 Tupadly
 Sohostov
 Hradiště
 Podolí
 Obytce
 Svrčovec
 Štěpánovice
 Tetětice
 Hořákov
 kaple sv. Isidora
 Drslavice
 Boříkovy
 Běhařov
 Markéta
 Březí
 Komošín
 Habartice
 Dolany
 Mlázovy
 Čachrov
 Malonice
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Dobrá Voda
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Bystřice nad Úhlavou
 Předslav
 židovský hřbitov
 Měcholupy
 Nemilkov
 Kokšín
 Dešenice
 Úsilov
 synagoga
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Ujčín
 Pušperk
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Velhartice
 Švihov
 U Žižků
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Němčice
 Pajrek
 kostel sv. Václava
 fara
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 kostel sv. Wolfganga
 Ruchomperk
 Petrovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Zavlekov
 Kratice
 Ježovy
 Mokrosuky
 Koráb
 Hlavňovice
 kostel sv. Mikuláše
 Chocomyšl
 Měčín
 Kašovice
 Zichov
 Svojšice
 Netřeby
 Svatobor
 Květkovice
Kontaktní informace
Katastrální území:
772313
Týnec u Janovic nad Úhlavou
Základní informace místa
ID místa: 4288
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama