Zámek vystavěn na místě tvrze ze 14. stol. V r. 1564 se majitelem tvrze stal Humprecht Czernin, který ji na konci 16. stol. nechal renesančně upravit. Na příkaz Prokopa Vojtěcha Czernina zámek naposledy upraven r. 1776 architektem Carlem Ballingem.
Hlavní obrázek místa
Starý czerninský zámek
© Starý czerninský zámek Chudenice, 04/2009
Nedaleko Švihova, na dohled z rozhledny Bolfánek je možné nalézt zámek sloužící jako muzeum. V zámeckém nádvoří se pořádají divadelní a hudební představení.
28.5. 2002
turistické

Expozice na zámku:

Na zámku je stála expozice historie rodu Czerninů, umístěná ve 14 zámeckých místnostech vybavených nábytkem a předměty dochovanými po Czerninech z Chudenic. Dále je zde k vidění nábytek a prvotisky knih, dochovaných po Josefu Dobrovském, který v Chudenicích rád pobýval, jako dlouholetý přítel Eugena I. hraběte Czernina a jako vychovatel jeho dětí. V přízemí zámku je muzejní expozice, věnována historii Chudenic a významným osobnostem, spojeným s Chudenicemi. Je zde například rodná síň Jaroslava Kvapila, autora libreta k Dvořákově opeře Rusalka. Dále pak expozice světoznámého entomologa, také chudenického rodáka prof. Jana Roubala, expozice řemesel, archeologie a další.

E.H. podle http://www.sumavanet.cz, 17.8. 2013

historie

Na místě dnešního zámku stála patrně již ve 14. století tvrz, upravená na konci století následujícího dle nových fortifikačních pravidel. Roku 1564 získal tvrz s obcí při dělení czerninského majetku Humprecht Czernin, který staré rodové sídlo nechal na konci 16. století renesančně upravit. Zámek se dočkal poslední úpravy, která mu dala dnešní vzhled roku 1776, kdy jej přestavěl architekt Carl Balling na příkaz Prokopa Vojtěcha Czernina. Zámecká expozice je řešena jako památník staré české šlechtické rodiny Czerninů z Chudenic. Její jádro tvoří vzácně zachovaný rodinný mobiliář z tzv. nového zámku v Chudenicích, doplněný o několik mobilií zapůjčených z jiných czerninských fondů. Expozice muzejní je zaměřena zejména na významné rodáky Chudenicka (básník Jaroslav Kvapil, entomolog prof. Jan Roubal, generál Pešek atd.), lidová řemesla a přírodu.

Správa zámku a muzea. David J. Klíma, kastelán, 28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Chuděnec

Drslavici, předkové Černínů, si v dávné době znepřátelili svého krále tak, že na ně smrtelně zanevřel a rozhodl se je vyhladiti. Nepřátelé Drslaviců se ochotně nabídli k těmto službám králi, neboť očekávali, že obdrží za odměnu jejich zabrané statky. Přitrhli k tvrzi s početným, surovým vojskem, zlezli hradby, zmocnili se tvrze. Nastalo strašlivé, bezcitné vraždění, jemuž měli padnouti za oběť veškeří Drslavici. Nešetřeno mužů, nedbáno úpění žen a pláče dětí, všichni byli pobiti do jednoho, neboť král dal rozkaz, aby byli vyhubeni. Když dodýchali všichni, kdož byli v tvrzi, odtáhli nepřátelé, vyloupivše v ní vše, co mělo nějakou cenu. Teprve potom se odvážili poddaní vyjíti ze svých chalup. Pospíšili do tvrze shlédnout, co se stalo s jejich vrchností, neboť odtud slyšeli nejen třeskot zbraní, nýbrž i srdcervoucí nářek. S obnaženými hlavami stanuli nad mrtvolami svých pánů. Želeli jejich záhuby, neboť Drslavici byli dobrou,…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Chudenice

Místa v okolí

 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 U Žižků
 Zichov
 Chocomyšl
 Pušperk
 Křenice
 kostel sv. Markéty
 Ježovy
 Ruchomperk
 Dolany
 Drslavice
 Komošín
 Ptenín
 Netřeby
 kaple sv. Isidora
 Svrčovec
 Tetětice
 Květkovice
 Kanice
 Kokšín
 Tupadly
 Švihov
 vyhlídková plošina
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 Tupadelské skály
 Úsilov
 kostel sv. Jiljí
 Štěpánovice
 Koryta
 Červené Poříčí
 Lštění
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Sohostov
 Nový Herštejn
 Osvračín
 Merklín
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Osvračín
 Lacembok
 kaple sv. Anny
 Beňovy
 kostel sv. Anny
 Koráb
 Příkopy
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 synagoga
 židovský hřbitov
 Chotiměř
 Markéta
 radnice
 Černá věž
 boží muka
 Bílá věž
 městské opevnění
 Kdyně
 kostel sv. Prokopa
 Rýzmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Dobrá Voda
 Lomec
 Přívozec
 synagoga
 Předslav
 Veselí
 Nahošice
 Lužany
 Běhařov
 Skočice
 Blížejov
 Luby
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Kout na Šumavě
 fara
 venkovská usedlost
 kostel sv. Jiří
 štola Loreta
 Loreta
 Puclice
 Sobětice
 Měcholupy
 gloriet Klobouk
 Týnec
 židovský hřbitov
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Přestavlky
 Klenová
 Příchovice
 Skála
 Újezdec
 Obytce
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Srbice
 Mochtín
 kostel sv. Barbory
 Bukovec
 Nový Čestín
 Těšetiny
 Dolní Lukavice
 boží muka
 Hradiště
Kontaktní informace
Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského
U Černínského zámku 1
339 01 Chudenice
Tel: +420 376 398 100; 724 007 576
http://chudenice.klatovsko.cz/
StaryZamekChudenice@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 889
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.1.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama