Kaplička chránící pramen byla postavena v 17. stol., původně byla jen dřevěná. R. 1873 byla vedle postavena zděná kaple Bolestné Matky Boží (arch. Ondřej Martínek z Domažlic). Ke kapli vede křížová cesta z r. 1882. Dřevěná kaplička r. 1908 vyhořela a na jejím místě byla postavena nová zděná kaple.
Hlavní obrázek místa
Dobra voda
Kaplička nad studánkou
© Jaroslav Varga, 5/2010

Historie kapličky nad pramenem Dobrá Voda a Kaple Bolestné Matky Boží

Na poutním místě Dobrá Voda stojí kaplička, chránící zázračný pramen a vedle ní stojí kaple Bolestné Matky Boží. Dřevěná kaplička nad studánkou byla postavena v 17. stol. Na památku a připomenutí svého vyléčení věšeli vděční poutníci na stěny kapličky obrázky, znázorňující jednotlivá uzdravení. Vedle kapličky byla díky finančnímu daru zesnulé Anny Blahníkové z Pocinovic postavena v l. 1872-1873 kaple Bolestné Matky Boží. Architektem stavby byl Ondřej Martínek z Domažlic. Ke kapli vede křížová cesta, postavená r. 1882 z podnětu faráře Ondřeje Veseláka z Pocinovic. Dřevěná kaplička, stojící nad pramenem bohužel r. 1908 vyhořela a na jejím místě byla postavena nová zděná kaplička, která zde stojí dodnes. Obě stavby jsou zařazeny v seznamu kulturních památek ČR.
čerpáno zejména z http://www.kaplicky.pension11.com/, 3.1. 2012
pověsti

Kterak se projevila zázračná léčivá síla pramene

K prameni Dobrá Voda, u kterého stojí kostelík s kapličkou se váže následující pověst: na pastvině poblíž pramene se pásávali koně. Jedna stará kobyla, která již byla slepá, došla až ke studánce a když šlápla kopytem do vody a ta jí stříkla do očí, kobyla znovu prohlédla. Příhodu viděli pastevci, a pověst o zázraku se rychle rozšířila. Pramen se stal poutním místem všech lidí, doufajících v uzdravení.

29.11. 2011

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Pocinovice

Místa v okolí

 Markéta
 židovský hřbitov
 Běhařov
 Úsilov
 Sohostov
 Veselí
 židovský hřbitov
 Janovice nad Úhlavou
 synagoga
 Koráb
 Koryta
 synagoga
 Bezděkov
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Klenová
 kostel sv. Václava
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Tupadelské skály
 kostel sv. Markéty
 Nový Herštejn
 Pajrek
 Tupadly
 Pušperk
 Opálka
 Ruchomperk
 Příkopy
 Drslavice
 kostel sv. Anny
 Týnec
 synagoga
 Dešenice
 Rýzmberk
 Lomec
 Beňovy
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 štola Loreta
 Loreta
 kostel sv. Anny
 U Žižků
 boží muka
 Svrčovec
 Lázeň
 Kouskova Lhota
 rozhledna Bolfánek
 gloriet Klobouk
 boží muka
 Chocomyšl
 radnice
 synagoga
 Černá věž
 Luby
 kostel sv. Wolfganga
 Bílá věž
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 Dolany
 Netřeby
 židovský hřbitov
 Komošín
 Lomeček
 Sobětice
 Štěpánovice
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Újezd u Štěpánovic
 Újezdec
 Kanice
 Hořákov
 Zichov
 Březí
 Srbice
 Květkovice
 Čachrov
 Lštění
 Kokšín
 Ježovy
 Švihov
 radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 Domažlická věž
 kostel sv. Jiljí
 Nahošice
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 10542
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama