Filiální kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Hojsově Stráži vznikl mezi lety 1824-1826 na místě, kde se dříve nacházela dřevěná kaple zasvěcená Panně Marii Růžencové z let 1760-1761. Je součástí farnosti Nýrsko, ale pravidelné bohoslužby se v něm neslouží.
Hlavní obrázek místa
Hojsova Stráž-kostel
© MB 06/2021
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie stojí při silnici II/190 na jihovýchodním okraji Hojsovy Stráže. Hojsova Stráž (německy Eisenstrass) je šumavská vesnice, jedna ze šesti částí města Železná Ruda. Leží v nadmořské výšce 890 metrů na západním svahu hory Můstek nad údolím horního toku Úhlavy a od Železné Rudy je vzdálena asi 9 km severním směrem. Součástí Hojsovy Stráže je i horská osada Prenet s kaplí sv. Kunhuty (viz samostatné heslo), která leží na trase historické stezky zvané Světelská. Trvale tu žije asi 130 obyvatel. První písemná zmínka o Hojsově Stráži pochází z roku 1614. Původní osada byla založena při dolech na železnou rudu. Sídlo zde měla také královácká rychta.
Jiří Špaček, 21.7. 2022
historie

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Hojsově Stráži vznikl poměrně pozdě. Byl zbudován až mezi lety 1824-1826 na místě, kde se dříve nacházela dřevěná kaple zasvěcená Panně Marii Růžencové, pocházející z let 1760-1761. Kostel je jednolodní stavba s téměř čtvercovou lodí, která je zaklenuta plackou. Pravoúhlý presbytář je obdélný, od lodi oddělený půlkruhovým vítězným obloukem. Hlavní oltář s dřevěnými sochami sv. Petra a Pavla pochází z původní kaple a byl vytvořen r. 1762 dešenickým mistrem Jakubem Brandtem. Z téže doby jsou dva boční oltáře v lodi a křtitelnice. Varhany pro kostel postavil r. 1833 tachovský varhanář Josef Gartner (1796-1863), v r. 1904 je opravoval neznámý varhanář. Ostatní zařízení je novější. Kostel je filiálním ve farnosti Nýrsko a neslouží se v něm pravidelné bohoslužby. Stavba je od r. 1958 zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 6.7. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hojsova Stráž

Místa v okolí

 Šumavský orloj
 kaple sv. Kříže
 Bílá strž
 kostel sv. Wolfganga
 Pancíř
 synagoga
 Dešenice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Železná Ruda
 Pajrek
 Javorná
 židovský hřbitov
 Čachrov
 Březí
 synagoga
 Opálka
 Hořákov
 Bystřice nad Úhlavou
 Dvořec
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 Nemilkov
 židovský hřbitov
 Klenová
 sýpka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Felixe
 Laka
 Hlavňovice
 Podolí
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Běhařov
 Kouskova Lhota
 Malonice
 Velhartice
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Boříkovy
 Hradiště
 Mlázovy
 Prášilské jezero
Základní informace místa
ID místa: 16467
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama