Tvrz vznikla v 1. pol. 16. stol. za držení Drslavic rytířským rodem Vlasatých z Domaslavi. Jako tvrz je však sídlo výslovně uváděno až v roce 1632. Od roku 1833 v majetku Černínů z Chudenic. Dnes je objekt využíván k bydlení.
Hlavní obrázek místa
Jižní křídlo
© Luděk Pitter 10/2005
Obec Drslavice sice leží poněkud stranou hlavních silnic, ale v jejím nedalekém okolí najdete velké množství dalších zajímavosti a památek. Původní vzhled panského sídla v Drslavicích nám zůstal utajen, dochoval se jen plán z roku 1763, zobrazující jihozápadní část a kapli, kterou chtěl tehdejší majitel v té době přistavět. Z původní starší renesanční stavby zůstaly jen zbytky zdiva jako součást jižního křídla. Dnešní vzhled odráží stav z 18. stol. Trojkřídlá budova je tvořena severním křídlem dříve určeným hospodářským účelům, jižním křídlem s provozními místnostmi a západním křídlem, které sloužilo hlavně obytným účelům. I dnes je objekt využíván k bydlení.
L.P., 8.11. 2005
historie

Vznik Drslavického sídla je datován do 1. poloviny 16. stol., kdy byly Drslavice v držení rytířského rodu Vlasatých z Domaslavi. V roce 1556 je sídlo nazýváno obydlím. Poslední z rodu, Sebastián Vlasatý zemřel po roce 1589 a statek zdědila vdova Johanka. Dalším majitel, již v 17. stol., byl Jindřich Janovský z Janovic po němž zůstala vdova Ludmila s pěti dětmi, která Drslavice v roce 1632 prodala Markétě Pekové, rozené Dlouhoveské z Dlouhé vsi. Právě v roce 1632 se v písemnostech poprvé uvádí tvrz. Později se zde vystřídalo množství majitelů. Až v roce 1833 statek koupil Evžen Černín z Chudenic a součástí černínského chudenického panství byl až do pozemkové reformy, kdy v letech 1922 - 1924 dostal poplužní dvůr v Drslavicích nové majitele.

Úlovec J., Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 8.11. 2005

Půdorys místa

půdorys přízem
© Jiří Úlovec (in Encyklopedie českých tvrzí, díl I. A-J, ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Drslavice

Místa v okolí

 Tupadly
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Tupadelské skály
 Svrčovec
 kostel sv. Markéty
 Koryta
 Dolany
 Komošín
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 kostel sv. Martina
 Beňovy
 Sohostov
 kostel sv. Anny
 Štěpánovice
 boží muka
 Pušperk
 U Žižků
 Lázeň
 synagoga
 kostel sv. Michala
 rozhledna Bolfánek
 boží muka
 radnice
 Černá věž
 židovský hřbitov
 Bílá věž
 městské opevnění
 Lomec
 Úsilov
 Kokšín
 Ruchomperk
 Markéta
 Veselí
 Luby
 Janovice nad Úhlavou
 Chocomyšl
 synagoga
 Ježovy
 židovský hřbitov
 štola Loreta
 Loreta
 Švihov
 radnice
 Týnec
 fara
 kostel sv. Václava
 Sobětice
 kostel sv. Jiljí
 Dobrá Voda
 Zichov
 kaple sv. Felixe
 Běhařov
 sýpka
 židovský hřbitov
 Křenice
 Klenová
 Koráb
 Předslav
 Kouskova Lhota
 Újezdec
 Červené Poříčí
 Nový Herštejn
 Netřeby
 Dvořec
 Srbice
 Měcholupy
 Obytce
 Mochtín
 Kanice
 Příkopy
 Opálka
 Ptenín
 Květkovice
 Nový Čestín
 Těšetiny
 Bystřice nad Úhlavou
 Roupov
 kaple sv. Anny
 Rýzmberk
 Habartice
 Lštění
 kostel sv. Prokopa
 vyhlídková plošina
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Hradiště
 Měčín
 židovský hřbitov
 Podolí
 Osvračín
 Hořákov
 Boříkovy
 Lužany
 Osvračín
 kostel sv. Anny
 Lacembok
 Chotiměř
 Skála
 Mlázovy
 kostel sv. Matěje
 kaple sv. Anny
 Malonice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Újezd
 Puclice
 Ujčín
Kontaktní informace
Drslavice 38
339 01 Klatovy 1
Základní informace místa
ID místa: 1398
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama