Tvrz byla postavena ve 14. stol., snad Vilímkem z Úsilova. Od pol. 15. stol. do pol. 16. stol. v majetku Příchovských, ti přistavěli v 16. stol. jednopatrovou budovu. V 17. stol. tvrz přestala sloužit šlechtě. V 1. pol. 18. stol. byla starší část tvrze zbořena, zbytek byl upraven na sýpku.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2005
V západní části obce Úsilov mezi rybníky se dochovaly zbytky tvrze ze 14. století. Z původní tvrze se dochovalo stavení sýpky kryté valbovou střechou a jednopatrová přístavba ze 16. stol., na čelní stěně osazená kamennými znaky Draslaviců a Svojšínských. Tvrz byla původně obehnána vodním příkopem, ten se však nedochoval.
12.7. 2005
historie

Úsilovská tvrz vznikla pravděpodobně ve 14. stol i když je doložena až ve století 15. Ve 14. stol. patřil Úsilov ke Švihovskému panství. Na přelomu 14. a 15. stol. byl majitelem Úsilova Vilímek z Úsilova. Od poloviny 15. stol. až do poloviny 16. stol. vlastnili Úsilov Příchovští. S největší pravděpodobností právě Příchovští v 16. století přistavěli k původní tvrzi jednopatrovou budovu. V pozdější kupní smlouvě z roku 1624 se v Usilově uvádí stará a nová tvrz, přičemž novou tvrzí se myslí právě přístavba ze 16. stol. V 17. stol. přestala tvrz sloužit panským účelům. Nová přístavba, která měla dvě místnosti s klenutými stropy sloužila ještě potřebám správce a čeledi. Starší část tvrze sloužila jako chlévy a byla v první polovině 18. stol. zbořena. Použitelná část staré tvrze byla snížena na první poschodí a v 18. stol. upravena na sýpku.

12.7. 2005

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Úsilov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Koráb
 Ruchomperk
 Markéta
 Pušperk
 Dobrá Voda
 kostel sv. Markéty
 Nový Herštejn
 kaple sv. Isidora
 Sohostov
 Tetětice
 Příkopy
 Běhařov
 Koryta
 U Žižků
 Drslavice
 Rýzmberk
 Lázeň
 rozhledna Bolfánek
 Tupadelské skály
 Bezděkov
 Tupadly
 Chocomyšl
 kostel sv. Václava
 Veselí
 Netřeby
 Janovice nad Úhlavou
 židovský hřbitov
 synagoga
 Svrčovec
 Kanice
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Zichov
 gloriet Klobouk
 Beňovy
 kaple sv. Felixe
 Bystřice nad Úhlavou
 sýpka
 kostel sv. Martina
 Dolany
 Klenová
 kostel sv. Anny
 Komošín
 Květkovice
 Lomec
 boží muka
 Lštění
 synagoga
 Týnec
 Dvořec
 Lomeček
 Štěpánovice
 synagoga
 boží muka
 radnice
 štola Loreta
 Loreta
 Černá věž
 kostel sv. Michala
 Bílá věž
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Újezd u Štěpánovic
 Opálka
 Křenice
 Ježovy
 Luby
 Pajrek
 Kokšín
 Dešenice
 synagoga
 Kouskova Lhota
 Nahošice
 Osvračín
 Sobětice
 Osvračín
 Chotiměř
 Přívozec
 Švihov
 radnice
 kostel sv. Václava
 fara
 Blížejov
 Domažlická věž
 kostel sv. Jiljí
 Chodský hrad
 Ptenín
 Újezdec
 Červené Poříčí
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Hořákov
 Březí
 Šibeniční vrch
 Čachrov
 kostel sv. Apolináře
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kostel sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 787
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama