Tvrz poprvé připomínána v r. 1379 jako sídlo vladyky Oldřicha. Snad v 15. stol. statek připojen ke Štěpánovicům a ves i tvrz zanikají. Podoba tvrze je neznámá, dodnes dochováno v terénu dobře patrné okrouhlé tvrziště.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště
Pohled od jihovýchodu
© Luděk Pitter 11/2005
Zaniklá ves Újezd u Štěpánovic se nacházela mezi dnešní obcí Dechtín a Štěpánovicemi. Stejně jako ves zanikla i tvrz. Po tvrzi se do dnešních dnů zachovalo tvrziště, které můžete vidět při jízdě ze silnice č. I/27 z Plzně do Klatov, a to nalevo od silnice ve vzdálenosti asi 200 m při kilometrovníku 168,5. K místu vede polní cesta, na kterou můžete odbočit. Tvrz byla založena pravděpodobně ve 14. stol., ale ještě koncem 19. stol. byl v místě tvrziště zachován sklep. Dnes je místo bývalé tvrze znát jako kruhová vyvýšenina porostlá křovím a vzrostlými stromy uprostřed rákosu, který roste okolo místa na podmáčené louce. Od severu je místo chráněno malým rybníkem. Na jihu je dnes oplocené prameniště. Samotné místo je volně přístupné, ale pokud jej chcete navštívit, vyberte si raději dobu, kdy mrzne, a nebo si připravte holinky.
L.P., 27.11. 2005
historie

Zaniklá tvrz Újezd u Štěpánovic je poprvé připomínána v roce 1379 jako sídlo vladyky Oldřicha. Pravděpodobně v 15. stol. byl statek připojen ke Štěpánovicům a to vedlo k zániku vsi i tvrze. Znovu je o ní zmínka v roce 1516, kdy Václav Chlumčanský z Přestavlk prodával štěpánovický statek Janovi Jeníškovi z Újezda. Součástí tohoto statku byla i pustá ves Újezd. O pusté vsi s tvrzí se dochoval poslední záznam z roku 1545. Stavební podoba tvrze zůstala dodnes neznámá, jen z nálezů je možno soudit, že měla okrouhlé jádro a byla obehnána vodním příkopem. Koncem 19. stol. je na místě popisován ještě sklep a studna.

L.P. (podle Kolektiv: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku, IV., Svoboda, 1985, 27.11. 2005

Půdorys místa

Nákres tvrziště, Tvrziště podle nákresu J. Čížka.Stav z roku 1974, kresba J. Úlovec.
Musil F., Plaček M., Úlovec J.: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezka po roce 1945, Libri, 2003, s. 354
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Štěpánovice

Místa v okolí

 Štěpánovice
 Komošín
 Dolany
 Svrčovec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 Kokšín
 synagoga
 městské opevnění
 Bílá věž
 Černá věž
 boží muka
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Předslav
 Švihov
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Beňovy
 Tupadly
 kostel sv. Václava
 fara
 Drslavice
 Tupadelské skály
 Měcholupy
 Luby
 Sobětice
 Lomec
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 kostel sv. Václava
 Koryta
 Červené Poříčí
 Obytce
 Bezděkov
 Ježovy
 kostel sv. Markéty
 štola Loreta
 Loreta
 Újezdec
 Sohostov
 U Žižků
 Mochtín
 Lázeň
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Bolfánek
 Habartice
 Týnec
 Srbice
 Měčín
 Nový Čestín
 Němčice
 Pušperk
 Křenice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Těšetiny
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 Veselí
 Janovice nad Úhlavou
 kaple sv. Felixe
 kaple sv. Anny
 Roupov
 sýpka
 Klenová
 Chocomyšl
 Zichov
 Markéta
 Úsilov
 Ruchomperk
 Lužany
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Skála
 Ptenín
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 Běhařov
 Dvořec
 Boříkovy
 Dobrá Voda
 Skočice
 Újezd
 Kratice
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Příchovice
 Opálka
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Podolí
 Merklín
 kostel sv. Mikuláše
 Mlázovy
 kostel sv. Václava
 Lázně Letiny
 kaple sv. Anny
 vyhlídková plošina
 kostel sv. Prokopa
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Bystřice nad Úhlavou
 Zavlekov
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Lacembok
Základní informace místa
ID místa: 3607
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama