Tvrz vybudována majiteli Kokšína v 15. stol. jako pohodlnější sídlo. Písemně potvrzena až r. 1510. Po roce 1800 přestavěna na pivovar a koncem 19. stol. na rodinné domky. Po roce 1918 při úpravách po požáru některé části zbořeny.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2005
Dnes při východním okraji obce Svrčovec stojí skupina domků, které vznikly rozparcelováním původní tvrze. Původní tvrz byla postavena okolo kruhového nádvoří a dochovala se v rozsahu popisných čísel 13, 36, 66, 68, 69, 70. Zadní stěny dnešních domků dodnes zachovávají kruhový charakter bývalé tvrze.
L.P., 4.6. 2005
historie

Majitelé hradu na Komošíně někdy ve druhé polovině 15. stol. opustili hrad a vybudovali si u vsi Svrčovec pohodlnější sídlo. Poprvé je tato tvrz však připomínána až okolo roku 1510, kdy Svrčovec koupil Jan Jeníšek z Újezda. Po roce 1800 byl v tvrzi zřízen pivovar a ve 30. letech 19. stol. v ní byla ruční přádelna vlny. Na konci 19. stol. byla tvrz rozdělena na sedm parcel pro domky. Stavení na jedné z parcel bylo zbořeno a proto dnes komplex obsahuje jen 6 popisných čísel. Po požáru při úpravách po roce 1918 byla celistvost vnitřního průčelí tvrze domky výrazně rozčleněna.

4.6. 2005

Půdorys místa

půdorys tvrze
© Petr Chotěbor
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dolany

Místa v okolí

 Komošín
 Dolany
 Štěpánovice
 Drslavice
 Tupadly
 Tupadelské skály
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Beňovy
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 synagoga
 židovský hřbitov
 radnice
 Černá věž
 boží muka
 Bílá věž
 městské opevnění
 Koryta
 Kokšín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Bezděkov
 Lomec
 Švihov
 Sohostov
 radnice
 Luby
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 U Žižků
 Lázeň
 Pušperk
 rozhledna Bolfánek
 Sobětice
 Ježovy
 štola Loreta
 Loreta
 Předslav
 Týnec
 Veselí
 Červené Poříčí
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Měcholupy
 Křenice
 Úsilov
 Újezdec
 Chocomyšl
 Markéta
 Ruchomperk
 Obytce
 kaple sv. Felixe
 sýpka
 Zichov
 Kouskova Lhota
 Klenová
 židovský hřbitov
 Srbice
 Mochtín
 židovský hřbitov
 Běhařov
 Dobrá Voda
 Nový Čestín
 Těšetiny
 Habartice
 Dvořec
 Ptenín
 kaple sv. Anny
 Roupov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Měčín
 Koráb
 Netřeby
 Němčice
 Opálka
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Nový Herštejn
 Kanice
 Hradiště
 Květkovice
 Lužany
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Příkopy
 Bystřice nad Úhlavou
 Boříkovy
 vyhlídková plošina
 Skála
 Podolí
 Merklín
 Skočice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matěje
 Lštění
 Příchovice
 synagoga
 Újezd
 Mlázovy
 kaple sv. Anny
 Osvračín
 Jindřichovice
 Osvračín
 Jindřichovice
 Lacembok
 Malonice
 kaple sv. Václava
 Lázně Letiny
 kostel sv. Prokopa
 Kolinec
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 3216
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama