Zřícenina hradu. Zal. pány z Janovic, r. 1356 maj. Něpr z Pajrku. Důležitá pozice hradu ve válkách s Bavory: r. 1467 zde význ. bitva, r. 1472 dobyt a vypálen bavor. vojskem. R. 1512 zpustlý zakoupil Jindřich Kostomlatský z Vřesovic. Násl. zanikl.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina hradu Pajrek
© aleshwarrior, 07/2012
Ze zastávky vlaku Nýrsko přes náměstí je možno dojít po 3,5 km na hrad Pajrek. Tato nevelká zřícenina z níž se zachovaly zbytky paláce a několik málo okolních zdí je umístěná uprostřed krásných lesů.
28.5. 2002
turistické

Přístupno celoročně. Ale jako obvykle platí, že léto je léto.

28.5. 2002

historie

PAJREK HRAD

Jižně od Nýrska vybíhá ze Šumavy táhlé lesnaté návrší, volně spadajíc k severu a strmě se skláníc k jihu, kdež stojí na boku jeho vesnička Pajrek. Hřeben jeho, na němž již zdálí se spatřují zříceniny Pajreka, nebyl tudíž od přírody mnoho opevněn. Tedy zakladatel vybral pro hrad střed nejvyšší hřebenu, západně a východně od něho vytesal ve skále hluboké příkopy, k nimž přidělal ze skály valy. Poněvadž pak k východní straně byla úplná rovina, přidělána tu byla tak, že dílem užito skály, dílem země nasypána; a tak učiněn hrubý val podoby podkovité, na němž byly dřevěné sruby. Na severní a jižní straně byly bezpochyby hradby pouhé; na jižní ještě jsou některé zbytky, ale na severní straně není ani známky po zdech a přece tu byla velmi slabá strana, poněvadž se tu vrch jen malounko sklání. Jediným znamenitějším zbytkem Pajreka jest vysoké věžovaté stavení, založené do čtyřhranu pravidelného, ale nikoliv na rovině, jako vůbec na celém Pajrece je…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého (kn.9), 23.8. 2002

Další texty historie
pověsti

Obří sídlo

Na Pajreku sídlil v dávných dobách obr. Byl tak mohutný, že si jen těžko představíme jeho velikost a sílu. Dojíti za pouhou hodinu do Bavor a vrátiti se zpátky – bylo pro něho hračkou, jako by měl sedmimílové boty… Dupl-li v hněvu nohou, duněla země, jako by do ní praly hromy. A vzkřikl-li na Pajreku, třásla se okna až dole v městě Nýrsku. Nýrští měšťané žili s ním v dobré shodě. Neškodili mu a on jim také v ničem nepřekážel. Naopak, jestliže potřebovali jeho velikého kladiva, ochotně jim je zapůjčil. Rozpřáhl se, máchl rukou a buch! – kladivo dopadlo v Nýrsku na náměstí. Na svém hradě se obr cítil velmi osamělým. Bylo tehdy obrů pořídku, neměl nikoho, s kým by si mohl potřásti ruce. Až v Koutě bydlel druhý obr a k tomu chodil náš pajrecký na návštěvu. Za poctu, jíž se mu tam dostávalo, odvděčoval se „brisilem“ – šňupavým tabákem – pro nějž si docházel do Bavor. Obrova dcera, která spravovala otci domácnost,…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

plán zříceniny
© zaměření a kresba Zdeněk Procházka (in J. Úlovec: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, Praha 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nýrsko

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 synagoga
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 kostel sv. Wolfganga
 Běhařov
 židovský hřbitov
 Opálka
 Dvořec
 kaple sv. Kříže
 Šumavský orloj
 Dobrá Voda
 Klenová
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Veselí
 Janovice nad Úhlavou
 Markéta
 synagoga
 Bílá strž
 židovský hřbitov
 Březí
 Hořákov
 Týnec
 Sohostov
 Čachrov
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Bezděkov
 boží muka
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Václava
 Úsilov
 Koryta
 kaple sv. Václava
 Loreta
 kostel sv. Anny
 štola Loreta
 Pancíř
 Koráb
 Lomec
 Kdyně
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Tupadelské skály
 Beňovy
 Tupadly
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Luby
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Rýzmberk
 Příkopy
 Újezdec
 fara
 venkovská usedlost
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 Sobětice
 boží muka
 Srbice
 radnice
 Černá věž
 synagoga
 Bílá věž
 městské opevnění
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Michala
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 242
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama