Novogotická kaple Panny Marie na Stráni byla postavena r. 1897 (architekt Jiří Petrák) jako náhrada za vyhořelou dřevěnou kapli. Finanční sbírku na stavbu nové kaple zorganizovali manželé Horovi. V l. 2006–2007 prošla kaplička celkovou rekonstrukcí. R. 2008 byl zavěšen do věže kaple nový zvon.
Hlavní obrázek místa
Kaple Panny Marie
Kaple
© Jaroslav Varga, 8/2010

Kaple Panny Marie na Stráni

Novogotická kaple Panny Marie na Stráni u Čínovce byla postavena r. 1897 jako náhrada za vyhořelou dřevěnou kapli, která stávala poblíž. Finanční sbírku na stavbu nové kaple zorganizovali manželé Horovi, tehdejší majitelé blízkého mlýna. Architektem stavby byl Jiří Petrák a 11. září 1898 byla kaple slavnostně vysvěcena. V kapli je socha Panny Marie v nadživotní velikosti, která stávala v původní dřevěné kapličce. Ještě dříve byla v kostele sv. Vavřince v Klatovech; do kapličky byla zakoupena při dražbě r. 1866. V l. 2006–2007 prošla kaplička celkovou rekonstrukcí, kterou zorganizoval umělecký kovář Miloslav Trefanec. V květnu r. 2007 byla znovu slavnostně vysvěcena. R. 2008 byl do věže kaple zavěšen a slavnostně vysvěcen nový zvon Štěpán z dílny Rudolfa Matějky z Plzně.
3.1. 2012
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Čínov

Místa v okolí

 Obytce
 Sobětice
 židovský hřbitov
 Bílá věž
 městské opevnění
 kostel sv. Michala
 Černá věž
 boží muka
 radnice
 Luby
 synagoga
 Mochtín
 Nový Čestín
 Újezdec
 Habartice
 boží muka
 Srbice
 kostel sv. Anny
 Měcholupy
 kostel sv. Martina
 Těšetiny
 Štěpánovice
 Předslav
 Beňovy
 Lomec
 štola Loreta
 Loreta
 Němčice
 Svrčovec
 Hradiště
 Kouskova Lhota
 Komošín
 Týnec
 Tupadelské skály
 Dolany
 Tupadly
 Boříkovy
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Kokšín
 Koryta
 Drslavice
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 kostel sv. Jiljí
 Švihov
 Kratice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Mlázovy
 Měčín
 Podolí
 fara
 kostel sv. Václava
 Tetětice
 kaple sv. Isidora
 Běšiny
 Běšiny
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 boží muka
 synagoga
 Běšiny
 Janovice nad Úhlavou
 Sohostov
 Klenová
 kaple sv. Anny
 Veselí
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Červené Poříčí
 Malonice
 Lovčice
 kostel sv. Markéty
 Zavlekov
 Dvořec
 židovský hřbitov
 Opálka
 Kolinec
 Hořákov
 židovský hřbitov
 Ježovy
 Ujčín
 Markéta
 Březí
 U Žižků
 Lázeň
 Běhařov
 kostel sv. Václava
 Žinkovy
 Pušperk
 Čachrov
 Nemilkov
 rozhledna Bolfánek
 kostel sv. Prokopa
 Potenštejn
 kaple Panny Marie
 Velhartice
 kostel sv. Matěje
 Dobrá Voda
 Křenice
 Mokrosuky
 Kašovice
 Nalžovy
 Lázně Letiny
 Bystřice nad Úhlavou
 Čejkovy
 Zichov
 Dešenice
 Ptenín
 synagoga
 synagoga
 židovský hřbitov
 Prádlo
 Hrádek u Sušice
 Poustevna
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Lipová Lhota
 Pajrek
Základní informace místa
ID místa: 10541
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama